Ali ja sam u pubertetu... Koliko ste samo puta čuli ovu rečenicu, kojom vaš osnovnoškolac s jedva navršenih 12. godina nastoji opravdati sva svoja ponašanja koja se podrazumijevaju, ali često i ne podrazumijevaju pod tim famoznim razdobljem puberteta. No, ono što većinu današnjih roditelja iskreno začudi i donekle i uplaši, to je činjenica da kod djece tjelesno sazrijevanje i ulazak u pubertet počinju ranije nego u njihovoj mladosti, a o čemu svjedoče i najnovija istraživanja. Pokazuju naime da se sekusalno i fizičko sazrijevanje počinje događati godinu dana ranije nego primjerice prije 50 godina. Nekada je to bilo između 13. i 16. godine, a danas je to između 12. i 15. godine. Sve počinje, kažu stručnjaci, između 10. i 12. godine kod djevojčica i otprilike godinu kasnije kod dječaka. Zašto se to događa? Stručnjaci spominju genetiku, okoliš, prehranu i edukaciju, kao faktore koji dovode do pomicanja dobne granice i ranog puberteta.
Tjelesne promjene
Pod pojmom pubertet se u užem smislu misli na fizičke promjene kroz koje organizam prolazi. Tijelo se počinje mijenjati, često ostavljajući dječake i djevojčice zbunjene tim promjenama. Naglim rastom tijela upravlja hormon rasta. Posebno se povećavaju kosti i mišići, ali i neki organi kao što su srce, pluća i jetra, zato je važno jesti raznovrsnu hranu, baviti se se tjelesnim aktivnostima i boraviti na svježem zraku. Potrebno je i dovoljno sna. Djelovanje spolnih hormona očituje se pojavljivanjem spolnih obilježja karakterističnim za odrasle.Upravo u tom razdoblju većini počinju rasti dlačice, djevojčicama počinju rasti grudi, bokovi im postaju obliji i dobivaju prvu menstruaciju. Dječacima glas počinje mutirati, dobiju na visini i masi, rastu im testisi i penis i javljaju se noćne polucije. Ti važni događaji u životu mladih često su praćeni nelagodom i strahom zbog nedovoljnog poznavanja tijeka rasta.
Nesigurno putovanje u svijet odraslih
Promjene koje se događaju u pubertetu, često zbunjuju djecu i odrasle. Mladi postaju osjetljivi i osjećajni.Skloni su naglim promjenama raspoloženja i ponašanja. Javlja se sve veća želja za uspjehom i priznavanjem njihovih osobina. Provode sve više vremena sa svojim vršnjacima. Odrasli koji im predstavljaju autoritet kao učitelji,roditelji i ostali, počinju im ići na živce. Odnos s roditeljima se mijenja, djeca ne žele da im se naređuje što da rade. Česte su promjene raspoloženja. Bude se romantični osjećaji, sve je veće zanimanje za suprotni spol, a tu je naravno i želja za osamljivanjem. Stavovi o sebi, svojoj obitelji, prijateljima, cijelom svijetu, čine se nekako drugačiji. No, sve je to normalno i potpuno prirodno.
Pubertet i emocije
Emotivno, pubertet je vrlo buran period života za oba spola. Prema nekim autorima to je vrijeme kada treba uspostaviti kontrolu svjesnog nad nagonskim, onoga što se smije nad onim što se želi. Mlada osoba preplavljena novim, nepoznatim osjećajima gubi sigurnost, a konstantna borba s vlastitim strahovima može izroditi i prve komplekse.Učestale su nagle promjene raspoloženja, ponašanje varira od još uvijek djetinjastog do ponašanja odrasle osobe. Seksualna zrelost poticaj je mladoj osobi da se oslobodi veza s roditeljima kakve su one bile u djetinjstvu, te da oformi nove i zrelije osobe. Želja za samostalnošću i temperamentnije ponašanje često su uzrok konfliktnim situacijama. Ovo je i vrijeme protesta protiv roditelja, nastavnika, gotovo svakoga tko predstavlja neki autoritet.
Završetak puberteta
Teško je točno odrediti godinu u kojoj pubertet završava, jer su velike varijacije između spolova, a i među pojedincima. Računa se da pubertet kod djevojaka prosječno traje četiri godine (s rasponom od 1,5 do 8 godina), a kod mladića tri (s rasponom od 2 do 5 godina). Svatko proživi pubertet na svoj način. Netko je pretjerano samouvjeren, netko zbunjen i nesiguran, a gotovo svi žele odrasti što prije, žele što više slobode i mogućnosti samostalnog odlučivanja.
Vrijeme sazrijevanja nije lako