S dozom zdravog razuma

Sve što beba (ne) treba - 10 stvari za djecu zbog kojih žalimo što smo bacili novac

Od njihaljki do silikonskih žlica – reklame odrade svoje i roditelji se hipnotizirano bacaju u trošak, da bi ubrzo shvatili kako im pola kupljenih stvari samo skuplja prašinu

profimedia-0425687214.jpg
Foto: profimedia.hr

Kad postanemo roditelji želimo da sve bude savršeno -i (naivno) vjerujemo da tako može biti. Između ostalog, znamo kako našem princu ili princezi ne smije nedostajati baš ništa što jednoj bebi treba. A što bebi treba? Pa sve, reći će novopečeni i nadobudni mama i tata. Već tijekom trudnoće parovi pišu kilometarske popise onoga što obavezno moraju nabaviti za prinovu.

Image
Mali Francuzi nisu izbirljivci

Šest pravila francuskih roditelja zbog kojih njihova djeca jedu sve

Lista 'potrepština' sastavlja se na osnovi informacija pročitanim u knjigama o roditeljstvu ili pod utjecajem raznih reklama koje iskaču od svuda čim se na testu za trudnoću pojavi plusić. Potroše se gomile novaca na razne jastuke za uspavljivanje, kremice za svaki dio tijela, didaktičke igračke i sprave, rodbina i prijatelji velikodušno troše na skupocjene poklone, hrpa stvari postaje sve veća – a onda, stigne beba. I s njom i realnost.

Image

Vrlo brzo ispostavi se kako mnoge od ovih brižno odabranih stvari beba ne samo da ne treba – nego ih ni ne želi. Specijalna ljuljačka s 10 melodija i 3 brzine? Bebi ne pada na pamet u ovom čudu provesti ni sekundu. Genijalne drvene igračke iz Švedske koje potiču razvoj bebina mozga? Beba nije impresionirana, zanimljiviji su joj šuškavi omot i kutija.

Dakle, umjesto da se zatrpaš nepotrebnim stvarima i pri tom potrošiš novac koji se može uložiti na puno pametnije načine, provjeri kojih to 10 stvari roditelji mahom kupuju – da bi ubrzo jedva čekali uvaliti ih nekom drugom. Ovaj je 'anti-popis' potkrijepljen osobnim iskustvom.

POGLEDAJ VIDEO: Koji je najsigurniji položaj za spavanje kod beba?

Ljuljačka

Zamišljaš kako bebu stavljaš u tu spravu, uključuješ Mozarta i laganu vibraciju te beba spokojno tone u san, dok ti imaš slobodne ruke i vrijeme samo za sebe? U stvarnosti, velika većina djece, iz nama neobjašnjivog razloga, nisu oduševljena ljuljačkama, viperima i njihaljkama za uspavljivanje i prije ili kasnije ova će spava, za koju si izdvojila pozamašnu količinu novca, postati odlagalište za čisto rublje koje čeka peglanje.

Image
Foto: profimedia.hr

Odjeća

Ne želimo reći da bebama ne treba odjeća, jasno da im treba, ali većina roditelja (uz bake i djedove kao sukrivce) debelo pretjeruje i bebi kupuje sve iz najnovije Zarine kolekcije za svako godišnje doba. No, beba brzo raste. Pidžamica od organskog pamuka koju si platila kao tri svoje majice već za mjesec dana bebi će biti tijesna. Mnoge stvari nećeš stići djetetu odjenuti niti jednom – zato, koliko god su slatke sve te mini haljinice i bodići – udahni, izdahni i zaustavi se ne vrijeme.

Image
Foto: Pexels

Cipelice za nehodače

Da, slažemo se, te malene cipelice nešto su najslađe ikada. I tako dobro izgledaju na fotkama. Ali, vrlo su nepraktične. Kad je beba stara svega nekoliko mjeseci obuti joj cipelice uopće nije jednostavno, a kasnije, kad krene sjediti i grabiti sve što stigne budi sigurna da će joj glavna zabava biti stalno ih skidati – i jasno, putem bacati iz kolica. Umjesto toga puno bolji izbor su deblje čarapice i mekane papučice.

Image
Foto: Pexels

Trake i mašne

Svaka Instagram beba koja drži do sebe ima pripadajuću traku za glavu za svaki svoj outfit. Ovaj ukras nevjerojatno je fotogeničan, ali je i vrlo nespretan. Kao prvo, beba će sasvim sigurno dati sve od sebe da ga skine s glave, a kao drugo, liječnici upozoravaju kako trake baš i nisu najbolji izbor za malu djecu. Znamo, teško je dočekati da kosica naraste, ali imati cijelu kolekciju traka i mašna nema nikakvog smisla.

Image
Foto: Pexels

Prematalica

Jedno od najvećih uzbuđenja svakog novopečenog roditelja jest uređenje dječje sobe. Sve te divne pastelne tapete, krevetić s posteljinom u nježnim bojama, šarene kutije za igračke – i naravno, njezino veličanstvo: prematalica. Nakon što je kupimo i postavimo, ovaj ćemo komad namještaja opremiti svim mogućim higijenskim proizvodima za bebe. Mala djeca trebaju često mijenjanje pelena pa ćemo prematalicu koristiti često, zar ne? Ovo je valjda jedna od najvećih zabluda svakog roditelja. Istina je ta da ćeš bebu vrlo vjerojatno prematati posvuda, a na prematalici najmanje. Još prvih nekoliko mjeseci možda bude u kolikoj-tolikoj upotrebi, ali jednom kad se beba počne okretati – prematalici je definitivno odzvonilo.

Image
Foto: profimedia.hr

Plišanci za uspavljivanje

Zahvaljujući pametnim algoritmima, reklame za razne sloniće i zečice iskakat će na tvojim društvenim mrežama kao gljive poslije kiše. Sve ove slatke životinjice trebale bi pomoći tvojoj bebi da zaspi – ali u stvarnosti jedino što će predstavljati je opasnost. Prema pedijatrima, stavljanje u dječji krevetić bilo kakvih plišanih igračka, jastučića i dekica vrlo je opasno jer takva praksa povećava rizik od SIDS-a.

Image
Foto: Pexels

Knjige o bebama

Svaka žena u slatkom iščekivanju htjet će se najbolje moguće pripremiti za ono što ju čeka. K tome, ako joj je to prvi put, osjećat će nesigurnost i neizvjesnost pa je velika vjerojatnost da će posjetiti knjižaru i izaći s desetak knjiga o bebama. Ali oprez, ove knjige pune savjeta stručnjaka često mogu biti izvor frustracije za mlade roditelje. U knjizi piše da beba sa 6 mjeseci već treba samostalno sjediti, a tvoja to još ne može, u knjizi piše da djeca s 9 mjeseci moraju moći prespavati cijelu noć, a tvoje se budi i po 3 puta… I evo povoda za zabrinutost. Zato, knjige treba birati pažljivo i čitati ih s velikom dozom rezerve.

Image
Foto: Pexels

Vrtuljak

Uz kinderbet obavezno ide i vrtuljak – igračka koja će tvojoj bebi pomoći da lako utone u san ili će je zabavljati kako ne bi samo gledala u goli strop – reći će svaka novopečena mama. Ipak, ubrzo se ispostavi da bebi ovi tako zvani mobili nisu previše interesantni. Ove su igračke najčešće u nježnim pastelnim bojama, a male bebe, dokazano je, puno bolje primjećuju jake kontraste – dapače, crno-bijeli uzorci potiču razvoj njihova mozga. Zato, umjesto skupih vrtuljaka, radije isprintaj besplatne slike i kartice s kontrastnim uzorcima i postavi ih na bebi dobro vidljivo mjesto.

Image
Foto: Pexels

Poseban deterdžent

Jednom kad beba dođe na svijet nepregledna gomila prljavog rublja u košari još će više narasti. Pripremi se na to da ćeš mnogo vremena provesti u priči bez kraja vezanoj za pranje, slaganje i peglanje rublja. Pri tom, dobro je znati kako nije potrebno trošiti dodatni novac za poseban deterdžent namijenjen dječjoj odjeći. Bitno je samo da odabereš proizvod koji nema boja ni parfema, jer takvi sastojci mogu iritirati osjetljivu i nježnu kožu tvoje bebe.

Image
Foto: Pexels

Didaktičke igrače

Jasno nam je da ti je, možda i pod utjecajem hormona, koji put došlo da isprazniš cijelu policu s igračkama za bebe u trgovini. Sve je to tako šareno i slatko, a na svakoj od ovih ne baš jeftinih igračaka piše da su izvrsne za motorički razvoj. Zašto onda štedjeti na tome? Ne kažemo da djeca ne trebaju igračke, ali maloj djeci doista je svejedno hoće li se igrati super skupim psićem koji laje i svjetli u 5 boja ili običnom kartonskom kutijom. Zapravo, ovo drugo puno će duže zadržati njegovu pažnju. Doći će vrijeme kad će tvoj mališan biti presretan jer je dobio igračku koju zaista želi. Do tada, stani na kočnicu i 'priveži kesu'.

Image
Foto: Pexels