Strah da će beba biti gladna i da će jednoga dana mlijeko jednostavno prestati teći, stvaran je i opterećujući, bez obzira što nam iskusnije mame govore "sve je to u glavi, samo se opusti i sve će biti u redu". Osim pozitivnog stava i uklanjanja stresa, postoje još neke "fore i cake" pomoću kojih možemo potaknuti laktaciju i povećati količinu mlijeka. Dojenje je sistem koji funkcionira na principu potražnje i ponude. Potražnja je određena količinama mlijeka koje se isprazne iz dojki i učestalošću dojenja.
Nikad nije prekasno povećati i produžiti "proizvodnju" mlijeka ukoliko to želite, čak i ako beba više nije novorođenče. Donosimo nekoliko savjeta koji vam možda u tome mogu pomoći. Stvar je zapravo vrlo jednostavna. Trik je pridobiti bebu za dojenje, pokušati je što češće i duže dojiti te pravilno i opušteno dojenje koje će isprazniti dojke i stimulirati njihovo ponovno punjenje.
1. Pronađite podršku i savjete iskusnih
Obratite se grupi koja pruža savjete i potporu dojiljama ili pak je sami organizirajte u svojoj zajednici. Zasigurno postoje žene koje su iskusne u dojenju i znaju mnoge korisne i praktične savjete. Kada se povežete s drugim majkama koje muku muče s dojenjem, shvatit ćete da niste sami i da ima onih koji vam mogu pomoći i da si pomoći možete sve zajedno. U istu svrhu mogu poslužiti internetski forumi i razne udruge (npr. Roda).
2. Naučite tehniku dojenja
Posavjetujte se sa stručnjakom oko pravilnog sisanja. Pokažite kako vaša beba obuhvaća bradavicu i zna li pravilno sisati? Možda je problem u tehnici. Bebe koje ne znaju ili ne mogu pravilno sisati ne ispražnjavaju dojke do kraja, što kao posljedicu ima nastanak sve manjih i manjih količina mlijeka. Kada se dojka isprazni "kak spada" tijekom dojenja, i nova proizvodnja će biti u količinama koju diktira bebina potražnja.
3. Idite u krevet
Dokazano funcioniraju duži boravci s bebom u krevetu koji pomažu vašem organizmu da se odmara i opušta, a odmoreni organizam znači i bolju proizvodnju mlijeka. Dok ste u krevetu i dojenje će biti češće i duže. Duži pak periodi dojenja i maženja u opuštenoj atmosferi, stimuliraju hormone koji potiču proizvodnju mlijeka.
4. Pomognite si biljnim pripravcima
Biljka piskavica poznata je po tome što su je stoljećima majke konzumirale kako bi potaknule proizvodnju mlijeka. Njezino ljekovito sjeme može se pronaći kod proizvođača biljnih lijekova i preparata, a dobro je i za sniženje kolesterola. Manje kolesterola znači zdravije mlijeko za vašu bebu.
5. Čaj za dojilje
Postoje i mnoge druge biljke koje potiču laktaciju, pa su ih domišljati industrijalci sve stavili u jedan čaj. Mnogi od njih sadrže anis i kim koji navodno također potiču nastanak mlijeka. Moguće da se radi o marketinškom triku, ali odmoći ne može, pogotovo ako ste ljubiteljica čajeva i ako vam pomažu u opuštanju.
6. Pijte dovoljno tekućine
Novorođenče u prosjeku popije oko jedne litre mlijeka dnevno, što znači da je i vama potrebna dodatna hidratacija. Dodajte četiri čaše vode dnevno onoj količini koju pijete inače i time ćete osigurati dovoljno tjelesne tekućine za vlastite potrebe i zdravo funkcioniranje vašeg organizma.
7. Stavite dudu na minimalac
Pokušajte dudu varalicu što rijeđe nuditi bebi, jer će s njome beba manje tražiti vrijeme na dojci. Ponavljamo, što je češće i duže beba na dojci, jače se stimulira proizvodnja mlijeka.
8. Odgodite mršavljenje
Ako se odmah bacite na mršavljenje i počnete izbjegavati pojedine namirnice i/ili jesti premalo, možete očekivati da će to imati negativan utjecaj na laktaciju. Morate unositi u organizam dovoljno kalorija i masnoća koje se pretvaraju u energiju potrebnu za brigu o bebi i proizvodnju mlijeka za bebu.
9. Dozvolite si više "dobrih" masnoća
Prehrana bogata zdravim masnoćama - riba, maslinovo ulje, sjemenke - obogaćuje masnoće u vašem mlijeku nutrijentima koji blagotovorno djeluju na razvoj bebe. Zdrave masnoće iz vašeg mlijeka posebno će pozitivno djelovati na rast i razvoj mozga te neuromotorički razvoj bebe.
10. Izbacite stres
Istina je, stres je glavni blokator nastanka mlijeka. I dobro vam kažu iskusnije prijateljice - velik dio uspješnosti dojenja je u vašoj glavi. Pokušajte ne paničariti, opustite se, fokusirajte se, a vaša će vas beba u tome slijediti. Kada usvoji dojenje kao svoju omiljenu aktivnost i vaš organizam htjet će joj dati još više i više slasnog mlijeka.