Lošije radiš
Ako te niti jedan argument dosad nije uvjerio da malo prikočiš kada je riječ o poslu, ovaj bi mogao jer se, radoholičarko, odnosi upravo na ono što ti je najvažnije u životu - tvoj posao. Znanstvenici tvrde - ako previše radiš, i tvoj posao pati. Ironično, zar ne?
Profesor menadžmenta Morten Hansen na Berkeleyu proveo je petogodišnje istraživanje na 5000 zaposlenika i menadžera u različitim industrijama. Otkrio je da, ukoliko zaposlenici rade više od 50 sati tjedno, njihov radni učinak počinje padati. A ako rade više od 65 sati tjedno, taj je pad rapidan.
Njegovi su zaključci slični onome do kojih je došao ekonomist John Pencavel sa Stanforda, proučavajući produktivnost radnika u tvornicama streljiva tijekom Prvog svjetskog rata. Od njih se tražilo da rade minimalno 60, no češće više od 100 sati tjedno. Pencaval je otkrio da tvornički radnici koji rade na traci, odnosno rade posao koji je monoton, mogu povećati svoju proizvodnju ako rade do 49 sati tjedno. No, nakon toga učinkovitost pada, a rizik od ozljeda raste.
Stoga, umjesto da danonoćno radiš i iscrpljuješ se, pri čemu ti pati i zdravlje i posao, napravi dobro i za jedno i za drugo i stavi ključ u bravu nakon što odradiš svojih osam sati.