Nedavno su mu se po licu pojavili prištići, na obrvama i uškicama mu se pojavila neka suhoća kože i iz toga mu je izlazila žuta vodica. Završili smo u bolnici i primali antibiotike. Rekli su nam da ima atopijski dermatitis i da je alergičan na kravlje mlijeko (inače ne dojim nego smo mu davali hipp combiotik). Morala sam mu promijenit mlijeko, prepisali su nam Allernovu, super ga je prihvatio. Nakon 4 dana išli smo kući kao novi. Međutim, nije prošlo dva dana nakon što smo izašli iz bolnice i opet su mu se pojavili prištići na licu i leđima na predjelu vrata i pokoji na rukici, a i na tjemenu su mu se pojavile žute ljuskice iz kojih curi neka tekućina (isto kao i na obrvama prije bolnice). Zanima me vaše mišljenje. Hvala! LK
* * *
Beba ima na licu tj.obrazima crvenilo i ljušti joj se koža ali ne puno. Nema nigdje crvenila po tijelu, već samo na licu. Mazali smo kremama ali se nije sve povuklo crvenilo, stara je 3 mjeseca. Što bi moglo biti i s kakvom kremom da joj mažem?
Poštovana, atopijski dermatitis je upalna bolest kože i procjenjuje se da od nje boluje oko 15% djece predškolske i školske dobi. Naziv atopija znači da je riječ o nasljednoj sklonosti alergijskoj reakciji, iako se alergija ne može dokazati u svih bolesnika s ovom bolešću. Niste napisali da li postoji alergija u vašoj obitelji, jer se nasljeđuje sklonost promjenjenoj (alergijskoj) reakciji na uobičajene alergene okoline.
Atopijski dermatitis je pretežno alergijska bolest i smatra se da je alergija na hranu uzrok 37% atopijskog dermatitisa. Alergeni koji uzrokuju 90% alergijskih reakcija su mlijeko, jaja, soja, gluten, kikiriki, orašasti plodovi, ribe i školjke.
Simptomi se razlikuju od osobe do osobe, no u djece je najčešće suha koža koja svrbi, kraste iza ušiju, osip po obrazima, rukama i nogama. Svrbež je važan faktor jer češanje i trljanje pogoršavaju upalu kože. Alergološka obrada se može učiniti u svako životno doba. Njome možete dokazati preosjetljivost na uobičajene alergene, no najbolji pokazatelj je reakcija vašeg djeteta na određene alergene koje unosite hranom.
Atopijski dermatitis nije opasna bolest, ali je često dugotrajna i vrlo dosadna, obilježena je razdobljima poboljšanja i pogoršanja. U većini slučajeva prolazi nakon 10-te godine života ili puberteta, no često se nastavlja i u odraslu dob.
Mislim da trebate nastaviti hraniti dijete i dalje s Allernovom, a kožu njegovati po preporuci koju ste dobili od liječnika. Preporučam i pregled dermatologa, ukoliko to već niste učinili.
dr. Svjetlana Bela Klancir, spec.pedijatar
Poliklinika za dječje biolesti dr.Sabol