Sigurno nisi jednom čula kako netko kaže: 'Previše brineš, a na kraju sve ispadne dobro' ili 'Trebala bi se opustiti i manje brinuti'. Možda su upravo tebi to govorili ili si pak ti to sugerirala bliskoj osobi. Ma, zapravo, svi katkada brinemo o onome što ne možemo kontrolirati. Bilo da je to zbog straha da će nas zateći financijski ili ljubavni problemi, da će se nekome nešto dogoditi... – briga nad prati većinu života.
Stalna briga da sve moramo držati pod kontrolom kroz duže vremensko razdoblje rezultira višim razinama stresa, a potencijalno i izgaranjem jer su naše misli na sto strana. To se posebno odnosi na osobe koje se suočavaju s određenim problemima u okolini ili brinu o više ljudi.
Oni najčešće u glavi 'vrte' različite scenarije – mahom negativne – te razmišljaju o tome što je trebalo biti, ali i što će biti. To okupira njihove misli, a ta briga im pomaže da se bolje pripreme za svaki mogući ishod situacije, ali im istovremeno šteti.
Najbolje bi bilo kad se ne bi brinula o stvarima koje ne možeš kontrolirati, ali to je rijetko kad moguće. Bolje je prihvatiti da je briga tu, spoznati njen izvor, upravljati mislima i naći načine kako ćeš se nositi s njom.
Razgovor s bliskom osobom ili stručnjakom može pomoći jer je često najbolje kad se otvorimo, kažemo što nas muči i zatražimo mišljenje. Toga se ne treba sramiti jer je upravo razgovor jako koristan u razdoblju brige – pod uvjetom da te sugovornik razumije, da je iskren i empatičan.
U nastavku donosimo još nekoliko načina kako misli odvratiti od brige i više uživati u životu.