Zbog čega vas nikad ne zovu na razgovor na posao?

Velika mogućnost da ste napisali vrlo loš životopis i molbu za posao…

Zbog čega vas nikad ne zovu na razgovor na posao?

I dok od 380 tisuća nezaposlenih Hrvata, barem polovica aktivno traži novi posao, a od te polovice, njih možda 20 posto ima dobro i kvalitetno napisane životopise i molbe za posao, 30 posto bi trebalo poraditi na njima, a ostatak je toliko loše sročen, neprimjereno napisan, gramatički i pravopisno netočan, da se potencijalni poslodavci mogu samo dobro nasmijati kada ih pročitaju.

Poznato je da molba za određeni posao i životopis prvi pogled poslodavca na vas same, prije nego što vas je pozvao na razgovor, upoznao osobno i porazgovarao s vama. U „moru“ nezaposlenih vaš životopis mora biti dobro sročen, čitljiv, pregledan, a vaše prednosti i sposobnosti moraju se jasno isticati.

Na žalost, ma koliko savjeta neke osobe pročitale, iznova rade jednake greške. Evo koje su po nama najgore i zbog kojih gotovo sigurno nikada nećete biti ni pozvani na razgovor.

Gramatičke i pravopisne greške

Događaju se svima, ali se ne smiju niti u bilo kojem slučaju dogoditi u vašem životopisu. Niti jedna! Nakon što napišete životopis i molbu za posao, ostavite ih da malo „odstoje“, barem sat-dva i ponovno ih pažljivo pročitajte. Ako niste sigurni u svoju autokorekturu i lekturu, dajte nekoj osobi da pažljivo pročita životopis. Pitajte za mišljenje osobu koja ima iskustva u tom pogledu. Ispišite životopis na papir, jer ćete na taj način lakše vidjeti svoje greške, te eventualno krivo poravnavanje margina, proreda, podebljanih, velikih i malih slova i slične greške, koje nisu toliko uočljive na ekranu kompjutera.

Prilagodite svoj životopis poslu za koji se javljate

Generički životopisi danas jednostavno ne prolaze, jer poslodavci ih vide sa Mjeseca. To se posebno odnosi na bolje plaćane poslove, makar danas se i za slabije plaćena i ne toliko popularna zanimanja treba potruditi. Dakle, ako se javljate primjerice za skladištara, u životopisu istaknite koje kvalifikacije i iskustvo će vam dobro doći u tom poslu, a u molbi za posao ukratko napišite zašto biste željeli raditi baš u toj tvrtki kao skladištar. Isto vrijedi za posao prodavačice, voditeljice marketinga, TV voditeljice! Općenite molbe i životopisi nikad ne prolaze dobro.

Šaljite životopise u pravilnom formatu

U vrijeme elektroničke pošte, većina komunikacije, pa tako i slanje životopisa i molbi šalje se upravo tim putem. To može bit vrlo lak zadatak, no neke osobe odlučuju se za slanje svojih molba i životopisa u čudnim neprimjerenim formatima koji nisu primjereni za pisanje tekstova kao što su životopisi, ili pak otvaranje (ako vam treba neka posebna aplikacija za otvaranje), te brzi pregled i eventualni ispis.

Šaljite životopise u privicima, koji su pravilno imenovani, te napisani u standardnoj aplikaciji za pisanje dokumenata kao što je Open Office ili MS Office (Word) i slične aplikacije. Nemojte ih slati direktno napisane u e-mailu, jer ako na vašem e-mail sučelju izgleda dobro, ne znači da će tako biti na sučelju primatelja. Osim toga u privitku poslan životopis izgleda primjerenije. Držite se standarda i jednostavnosti.

Ako poslodavac traži da mu se životopisi i molbe šalju isključivo e-mailom, učinite to. Nemojte životopis slati poštom, niti na bilo koju drugi način. I obrnuto.

Životopis mora biti profesionalan

Vaš životopis i molba trebaju izgledati profesionalno, dakle, najbolje je da je napisan na bijeloj podlozi s crnim slovima. Životopisi u različitim bojama izgledaju neozbiljno i neprofesionalno. Izbjegavajte upotrebljavanje znakova kao što su smajlići, različitih animacija, fotografija, pisanje različitih „dubokih“ filozofskih ili srcedrapateljnih poruka, pisanje tužnih osobnih životnih priča…

Ne šaljite fotografije sebe, ako se to od vas izričito ne traži. Također, fotografija koju šaljite treba biti profesionalna u svakom smislu riječi. Naime, mnogi imaju običaj fotografirati sebe u odjelima, dostojanstvenim pozama i slično, a u njihovoj pozadini nalazi se nered (razbacana odjeća, obuća, stari ormari i sl.)

Dakle, najvažniji je profesionalni, ozbiljan i personaliziran dojam! Ako ste poslali stotine molbi i dobili samo nekoliko ili nula poziva na razgovor za posao, razmislite u čemu je problem. Možda je vrijeme da promijenite svoj životopis.

Napišite nam vaša iskustva!

(vam)