Malo tko se u današnje vrijeme može pohvaliti da je u dobroj financijskoj situaciji ili da se u određenom vremenskom periodu nije našao u težoj financijskoj situaciji iz koje je teško izašao.
Naravno, razlozi mogu biti različiti, od gubitka ili drastičnog smanjenja stalnih primanja, povišenja rata kredita, otplaćivanja tuđih dugova, lošeg raspolaganja novcem, nesmotrenog prezaduživanja…
Ipak, početak godine nekako se čini kao odlično vrijeme razrješavanja novčanih zavrzlama u kojima ste se našli. Ili primjerice, odlično vrijeme da počnete štedjeti za mirovinu, da poplaćate „repove“ koji vam se vuku na kreditnim karticama, počnete štedjeti za „crni fond“ ili barem konačno ustabilite financijsku situaciju do mjere da ne trošite više nego što imate.
Evo nekih odličnih savjeta koji vam svakako mogu dati mjernice, no na vama je u konačnici hoćete li ih se pridržavati. Naravno, savjete prilagodite svojoj specifičnoj financijskoj situaciji.
Osnovne financija
1. Napravite financijski kalendar
Napravite popis fiksnih mjesečnih troškova, njihove iznose datume dospijeća. To je baza od koje morate krenuti. Kada zbrojite iznose fiksnih troškova dobit ćete iznos koji vam ostaje na raspolaganje za druge troškove. Na taj način, lakše ćete moći prilikom određene kupnje procijeniti možete li si nešto priuštiti, te premašuje li kupnja budžet s kojim raspolažete mjesečno.
Osim toga, s popisom mjesečnih troškova, ne bi vam se smjelo dogoditi da zaboravite platiti svoja dugovanja i k tome plaćate zatezne kamate i troškove opomena.
2. Odredite vlastiti budžet
Ako ste u dugovanjima zbog prekomjernog trošenja, vrijeme je da stanete „na loptu“ i prestanete trošiti više nego što imate i živjeti izvan svojih mogućnosti. Morate početi kontrolirati vlastitu potrošnju, ako je potrebno i na dnevnoj bazi.
3. Odredite financijske ciljeve
Bez obzira je li vam rok za plaćanje dugovanja odredila financijska institucija ili ste vi sami, on vam mora biti u mjesečnom planu trošenja.
Ako ste odlučili veliko dugovanje na kreditnoj kartici otplatiti u roku godinu dana te odredili mjesečne rate, tada svakako se trebate držati tog plana. Vjerojatno ćete morati stisnuti zube i odreći se nekih stvari, no na kraju će biti vrijedno odricanja.
4. Financijska dijeta
Zaboravite na preskupe cipele koje vam ustvari ne trebaju, zaboravite na skupa putovanja, bez kojih možete i druge nepotrebne troškove. Na početku će biti teško, no vrlo brzo ćete se prilagoditi novim financijskim uvjetima. Na kraju ćete se sigurno osjećati bolje!
5. Oportunitetni trošak
Makar biste si voljeli priuštiti renovaciju stana i putovanje na Bali, ne možete si priuštiti oboje, odlučite se za jednu od opcija i držite se toga. Zaboravite na nagovaranja osoba koje vas okružuju. Osim toga, postavite realne troškove jednog i drugog troška te izračunajte s obzirom na mjesečni budžet koliko će vam trebati vremena da otplatite jedno i drugu stvar.
6. Započnite s manjim dugovanjima
Makar najčešće nije moguće birati koja ćete dugovanja prije otplaćivati, ako ipak za to postoji mogućnost, počnite od onih manjih. Makar vam se možda to i ne čini logično, ali ako počnete s rješavanjem manjih dugovanja, dobit ćete samopouzdanje za otplaćivanjem većih dugovanja. Osim toga, lakše ćete se prilagoditi postepeno na eventualno drastičniju štednju.
Osim toga, istraživanja su pokazala da čim se otplata nekog dugovanja čini nedostižnija, velike su mogućnosti da ćete zapasti još u dublje probleme. Postepenim rješavanjem dugovanja, cilj je nekako dostižniji.
7. Cijenite ono što imate
Počnite cijeniti stvari koje imate. Nitko nije našao sreću isključivo u financijskim i materijalnim dobrima.
8. Nisam dovoljno bogata da kupujem jeftino
Bolje imati jednu kvalitetnu majicu, nego tri nekvalitetne. Neki jeftin proizvod čini se kao bolja opcija za kupnju, ali svakako imajte na umu koliko ćete povratno imati koristi od tog proizvoda i koliko dugo…
9. Kupujte sami
Osim ako nemate nekog tko će biti vaša „savjet“ prilikom kupnje, te vas usmjeriti na ono što vam treba ili ne treba, najbolje je da kupujete sami. Naime, istraživanja su pokazala da kada se kupuje s nekom drugom osobom kupi se najčešće više, jer je ta osoba to predložila.
Zapitajte se, koliko puta ste kupili neki odjevni predmet, samo zato jer vam je prijateljica rekla da vam odlično stoji?
10. Štednja kao dio fiksnog mjesečnog budžeta
Različiti oblici štednje, od one klasične, do životnih osiguranja i mirovinskih fondova svakako bi trebala biti dio fiksnih mjesečnih izdataka. Nikad nije prerano početi štedjeti, može biti samo prekasno. Ako se radi o klasičnoj štednji, odredite za koju namjenu štedite, novi dom, putovanje, dolazak djeteta, za slučaju nepredvidivih zdravstvenih troškova ili hitnih popravaka i slično. Odnosno, važno je da štednju ne dirate niti za jednu drugu namjenu osim onu za koju ste odrediti…
Foto: Marijus - fotolia