Sve što trebate znati o volontiranju u nacionalnim parkovima

Čuvari prirode

Sve što trebate znati o volontiranju u nacionalnim parkovima

Krajem svibnja završio je prvi Tjedan parkova Hrvatske, tijekom kojega su hrvatski parkovi brojnim zanimljivim događanjima  obilježili Dan zaštite prirode, Međunarodni dan bioraznolikosti, te Europski dan parkova. Po očuvanoj prirodi Hrvatska je jedna od najbogatijih zemalja pa se s pravom može reći kako je Hrvatska park Europe. Obilježavanje Tjedna parkova Hrvatske u Nacionalnom parku Brijuni počelo je volonterskim programom Čuvar biljne ravnoteže, koji je dio projekta Volonterski programi u Parkovima Hrvatske. Desetero volontera je uz pomoć djelatnika Parka na brijunskim travnjacima iskopavalo španjolsku dragušicu, biljku koja je posljednjih godina na pojedinim dijelovima Velikog Brijuna zarasla velike površine, čime direktno utječe na biološku raznolikost. To je samo jedan od 31 volonterskih programa koji omogućuje sustavno uključivanje pojedinaca i grupa u aktivnosti koje se provode u zaštićenim područjima. Kako volontirati u Parkovima Hrvatske, što se od volontera očekuje, kako se prijaviti, što je sa smještajem i prehranom tijekom razdoblja volontiranja, donosimo odgovore na ta i druge pitanja koja se odnose na volontiranje .

Programi volontiranja u parkovima
Ministarstvo zaštite okoliša i prirode osmislilo je i pokrenulo program volontiranja u 11 parkova prirode i osam nacionalnih parkova pod nazivom „Razvoj volonterskih programa u hrvatskim nacionalnim parkovima i parkovima prirode“. Većina programa se održava tijekom proljetnog i ljetnog razdoblja jer su tada najintenzivnije aktivnosti u parkovima vezano za istraživanja, uređivanje staza, rad s posjetiteljima. Neki se provode i u zimskim mjesecima poput programa zimskog prebrojavanja ptica 'Pticopazitelj' koji se održava u Kopačkom ritu.

Što sve rade volonteri
Uklanjanje invazivnih vrsta, održavanje botaničkih vrtova i parkova, aktivno održavanje ugroženih staništa, izgradnja i održavanje hranilišta za životinje, rad na smanjenju opasnosti izbijanja požara (ručno krčenje), održavanje i izgradnja staza, čišćenje plaža i staza te sakupljanje otpada, obnova suhozida, maslinika, kartiranje i praćenje stanja vrsta i staništa, istraživanja geološke i biološke raznolikosti, snimanje i fotografiranje flore i faune, znamenitosti parkova, informiranje posjetitelja i ostalih korisnika, samo su neke od aktivnosti u koje se volonteri mogu uključiti.

Kako se prijaviti?
Proces prijave za volontiranje u nekom od parkova prirode počinje popunjavanjem on-line prijavnice na internetskoj stranici volonteri.parkovihrvatske.hr. Nakon zaprimanja prijave, bit će procijenjeno da li kandidat zadovoljava osnovne preduvjete predviđene opisom posla volontera. Ukoliko volonterska pozicija trenutno nije aktivna, informacija je istaknuta na vidljivom mjestu. Ispunjavanjem prijavnice, podaci kandidata uvrštavaju se u bazu podataka. Sve volonterke i volonteri u Parkovima Hrvatske potpisuju Ugovor o volontiranju kojim se reguliraju međusobni odnosi, prava i obveze volontera i Parka.

Foto amater na Mljetu
Zaljubljenik ste u fotografiju i prirodu? Provedite tjedan dana na Zelenom otoku i donesite dašak umjetnosti u Nacionalnom parku Mljet. Ovisno o dobu godine, imate priliku dokumentirati živi svijet, aktivnosti u Parku, običaje i tradiciju, kulturne spomenike ili razna događanja. Volonteri provode vrijeme na otvorenom u krajolicima Parka kroz šetnju šumom, vožnju brodicom ili biciklom oko Jezera, upoznavajući naselja i njihove stanovnike, otkrivajući čari otočnog života. Volonter će na području Parka vlastitom fotografskom opremom fotografirati živi svijet, kulturnu baštinu, krajolik, događanja i aktivnosti. Oprema se mora sastojati minimalno od jednog DSLR foto aparata s objektivom. Traže se dva volontera, a može se volontirati tijekom cijele godine. Radno vrijeme volontera je šest radnih dana u tjednu (od ponedjeljka do subote), šest sati dnevno.

Koje kvalitete volonter treba imati
Od volontera se očekuje pooznavanje rada sa DSLR fotografskim aparatima, komunikativnost i sklonost timskom radu.Poznavanje stranih jezika nije potrebno. U slučaju da je volonter strana osoba potrebno je poznavanje engleskog jezika zbog sporazumijevanja s djelatnicima Parka.

Smještaj i hrana
Smještaj je osiguran i besplatan. Na raspolaganju su trokrevetne i višekrevetne sobe s kupaonicom i zajedničkom kuhinjom. Zgrada je udaljena 2 km od naselja Pomene u kojem je jedini hotel na otoku, nekoliko restorana i dvije trgovine koje su otvorene tijekom ljetnog razdoblja. Prehrana je besplatna i osigurana. Osoblje Parka će volonterima nabavljati i dostavljati namirnice za samostalnu pripremu ili će im alternativno osigurati besplatni obrok u lokalnom hotelu.

Njegovatelj planinskih biljaka na Sjevernom Velebitu
Okušajte se u vrtlarstvu na 1500 metara nadmorske visine. Njegovatelj planinskih biljaka zalijeva, plijevi, presađuje, obrezuje i okopava planinske biljke, šiša travu, priprema zemlju, izvlači vodu iz bunara, fotografira biljke. Potrebno je do 12 volontera (po 2 do 4 osobe u dvotjednom razdoblju). Volontira se u lipnju, srpnju i kolovozu.

Radno vrijeme volontera je šest sati dnevno kroz dva radna tjedna. Od volontera se očekuje zainteresiranost za biljke i prirodu, volju i strpljenje za rad u vrtu, spremnost na izloženost jakom suncu, umjerenom vjetru, te nižim temperaturama.Volonter treba znati
hrvatski ili engleski jezik. Volonteri iz stranih zemalja moraju znati engleski jezik kako bi se mogli sporazumijevati s djelatnicima u Parku i drugim volonterima. Smještaj je osiguran i besplatan. Prehrana je osigurana i besplatna (namirnice). Obroke volonteri pripremaju samostalno.

Njegovatelj maslina na Dugom otoku
Prijave za ovaj program u 2016. godini su zatvorene. Krajem godine bit će otvorene prijave za 2017. godinu. Prijavite se za volontiranje u Parku prirode „Telašćica“ na Dugom otoku i uključite se u restauraciju stoljetnih maslinika i suhozida. Njegovatelj maslina i graditelj suhozida obnavlja zapuštene maslinike: reže stara stabla ili grane maslina i uklanja korovsko raslinje oko maslina, popravlja srušene suhozide oko maslinika, svojim radom doprinosi očuvanju kulturne baštine Parka. Potrebno je četvero volontera. Može se  volontirati u rujnu. Radno vrijeme je pet sati dnevno (od ponedjeljka do petka), od 8 sati ujutro do 1 sat poslijepodne. Minimalna dužina volontiranja je tjedan dana, a maksimalna jedan mjesec.

Foto: © Dario Bajurin - fotolia