Čuvanje djece od početka travnja postalo je djelatnost kojom se mogu baviti samo osobe upisane u obrtni registar. Dadilje tako više ne mogu biti, primjerice, tete iz susjedstva koje su čuvale djecu na crno, nego dadilje postaju poduzetnice koje imaju zakonom propisane kvalifikacije za rad s djecom, posjeduju vještine vezane za njegu i sigurnost, odgojne metode, te zadovoljavaju niz drugih uvjeta iz novoga Zakona o dadiljama.
Dadilja kao obrtnik
Čuvanje djece dosad je uglavnom bilo u zoni sive ekonomije. Odluka da angažirate dadilju za čuvanje djeteta podrazumijevala je da ona radi na crno, jer tako na to gleda hrvatsko zakonodavstvo, osim ako niste prijavili, lažno dakako, dadilju kao kućnu pomoćnicu. Prema zakonu koji je usklađen sa zakonodavstvom Europske unije, djelatnost dadilje obuhvaća čuvanje, brigu i skrb za djecu u dobi do 14 godina u stambenom ili poslovnom prostoru koji služi za obavljanje djelatnosti dadilje ili u stambenom prostoru roditelja.
Da bi osoba obavljala poslove dadilje mora se voditi kao obrtnik, odnosno kao zaposlenik obrta. Ukoliko nije upisana u obrtni registar s registriranom djelatnošću dadilje i imenik dadilja, kazna za prekršaj je do 15 tisuća kuna. Obzirom da time dadilje ulaze u sustav PDV-a i da će imati troškove vođenja obrta, cijena čuvanja djece mogla bi porasti.
Godinu dana prilagodbe
Dadilje su dobile godinu dana vremena da se prilagode i pripreme za novi zakon. Dadilja mora imati minimalno završenu srednju školu općeg smjera, te završen program edukacije verificiran od strane Ministarstva obrazovanja. Mora poznavati hrvatski jezik i latinično pismo. Mora imati liječničku potvrdu o psihofizičkoj sposobnosti za rad s djecom, te potvrdu o nekažnjavanju. Dadilja ne može biti osoba koja ima izrečenu sigurnosnu ili zaštitnu mjeru zabrane obavljanja djelatnosti pravomoćnom sudskom presudom, rješenjem o prekršaju ili odlukom mjerodavnog tijela dok ta mjera traje, izrečenu mjeru za zaštitu prava i dobrobiti djeteta te izrečenu prekršajno-pravnu sankciju za nasilje u obitelji.
Tijekom svog rada dadilja ima obavezu dodatnog stručnog usavršavanja koje će provoditi obiteljski centri i druge obrazovne institucije i to po principu barem jednog usavršavanja godišnje. Dadilje koje su završile tečaj neće se izjednačavati s osobama koje su završile visoku ili višu školu za odgojitelja predškolske djece. Za njih se, ako žele postati dadilje, ne predviđa posebna edukacija.
Briga dadilja o djeci podrazumijeva održavanje higijene, zdravlja i sigurnosti djeteta, njegovu prehranu, odmor, igru, podržavanje osnovnih socijalnih vještina, pružanje prve pomoći do dolaska roditelja ili liječnika. Obiteljski centri provodili bi nadzor nad radom dadilja..
Najviše šestoro djece
Jedna dadilja može čuvati najviše šestero djece. Unutar te grupe djece, samo jedno smije biti mlađe od jedne godine ili dijete s posebnim potrebama. Dadilja ne može istovremeno čuvati, brinuti i skrbiti o djetetu mlađem od godinu dana i o djetetu s teškoćama u razvoju. Ako ujedno čuva i svoju djecu, njezino se dvoje djece, do 10 godina starosti, računa kao jedno ili kao dvoje djece ako ima troje i više svoje djece.
Prostor u kojem čuva djecu mora biti namjenski i opremljen. Uvjete prostora, opremljenost prostora odgovarajućom opremom i ostale uvjete za obavljanje djelatnosti dadilje u stambenom ili poslovnom prostoru, a osobito veličinu prostora kojega je potrebno osigurati po djetetu, pravilnikom propisuje ministar nadležan za socijalnu politiku. Rješenje o ispunjavanju uvjeta za obavljanje djelatnosti dadilje daje nadležni obiteljski centar.
Cjenik „novih „dadilja
Prije novog zakona o dadiljama, situacija je što se tiče plaćanja uglavnom bila prepuštena usmenom dogovoru i cijenama koje se nisu bitnije mijenjale u zadnje vrijeme. Prosječna cijena dadilje kretala se tako od 20 do 40 kuna po satu što znači da roditelj mjesečno za skrb o svom djetetu mora izdvojiti od 2000 do 6000 kuna. U potragu za dadiljom trebalo je ići ili preko oglasa ili putem usmene preporuke. Zakonom se dosta toga mijenja.
Roditelji će s obrtom koji zastupa dadilja potpisivati pisani ugovor kojim se uređuju međusobni odnosi vezano uz čuvanje, brigu i skrb o djetetu. Vaše dijete bit će upisano u obvezni adresar djece koju dadilja čuva, a među podacima će biti telefonski broj roditelja djeteta te ime, prezime i telefonski broj liječnika djeteta. Vaše dijete imat će i informacijsku karticu za hitne slučajeve, koja sadržava podatke o eventualnim zdravstvenim teškoćama ili posebnim potrebama, ukoliko ih dijete ima te, po prijedlogu roditelja i ime, prezime, adresu stanovanja i telefonski broj druge punoljetne osobe koju je potrebno kontaktirati u slučaju nužne potrebe.
Mogućnost zaposlenja
Dadilje mogu otvoriti tvrtku d.o.o. za sljedeće djelatnosti: njega i skrb, rekreacija i poduka, organizacija i održavanje zabavnih igara, animacijskih i drugih programa, održavanje i organizacija priredbi i koncerata, djelatnost zabavnih i tematskih parkova, djelatnost za poboljšanje fizičke kondicije, športska rekreacija i priprema. Dadilja može otvoriti udrugu za sklanjanje i zaštitu djece koja ima pravo zatražiti od Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa odobrenje za izvođenje kratkog verificiranog programa. Po završetku školovanja za dadilje, dadilje se sukladno novom Zakonu, mogu upisati u Imenik dadilja što će im omogućiti otvaranje obrta za čuvanje djece. Dadilje ne mogu raditi u dječjem vrtiću, ali mogu osnovati dječji vrtić ako zaposle suradnike koji zadovoljavaju odredbe Zakona o predškolskom odgoju.
Obveze dadilje
Zakon propisuje da je dadilja obvezna primjenjivati znanja i vještine, poštujući prava djeteta, djetetov najbolji interes, te etička i stručna načela čija je svrha zaštita djeteta. Dadilja tako treba voditi brigu o zdravlju i sigurnosti djeteta, o uravnoteženoj, raznovrsnoj i zdravoj prehrani i o higijeni djeteta kao i pomagati pri kupanju, odijevanju i hranjenju djeteta, zatim brinuti o dnevnom odmoru, igri i zabavi djeteta i o školskim obvezama djeteta kao i o slobodnim aktivnostima djeteta te sve navedeno nadzire.
Ovisno o mogućnosti i načinu obavljanja djelatnosti pratiti dijete u školu, iz škole ili na rekreacijske aktivnosti, Treba poučavati dijete životnim i socijalnim vještinama,postupati prema uputama roditelja, redovito komunicirati s roditeljima djeteta o potrebama i stanju djeteta, prema potrebi izvještavati roditelja o zdravstvenom stanju djeteta, voditi zapis o promjenama u zdravstvenom stanju djeteta kao i o propisanoj terapiji lijekovima te posebnoj prehrani djeteta.
(M.G.)