Nakon što su razne trgovine u posljednjem desetljeću otvorile svoja vrata i na hrvatskom tržištu, čak i kod nas se pojavilo pitanje ovisnosti o shoppingu. To nije samo fikcija iz filmova i knjiga, to je ozbiljan problem s kojim se mnogo ljudi bori, a da mu ne zna niti uzrok, niti rješenje.
Shopping bi osim primarne uloge, potrebe, trebao predstavljati i užitak, no uz važnu činjenicu da znamo upravljati novcem koji imamo na raspolaganju. Teško je oduprijeti se porivu da momentalno kupimo sve što nam se svidi, osobito ako je riječ o odjeći ili nečemu što posebno volimo kupovati.
Dokazano je da osobe koje imaju razvijenu ovisnost o shoppingu, zapravo na taj način (svjesno ili nesvjesno) žele izliječiti mnoge veće probleme poput usamljenosti, tuge ili nesretnog završetka ljubavne priče. Njihova tjeskoba toliko je velika da oni bježe u neki potpuno drugi svijet, a tumaranjem po shopping centrima i gledanjem u brojne distrakcije, trenutno zaboravljaju na vlastite probleme i tegobe, te na taj način iznova pribjegavaju shoppingiranju.
Shopping može izazvati ovisnost i jer nas se sa svih strana navodi na kupnju. Brojne reklame na televiziji, radiju, pa čak i na društvenim mrežama uz svoju moć uvjeravanja tjeraju nas da pomislimo kako nam je nešto od ponuđenog asortimana doista potrebno. Na Instagramu blogerima i influencerima poklanjaju brojne proizvode, od odjeće, cipela, torbica, šminke i kozmetike, pa sve do raznih putovanja i ostalih materijalnih sitnica koje oni zatim vješto prezentiraju svojim brojnim followerima. Na taj način ih nesvjesno pozivaju da budu kao oni i da doista požele odabrati takvu istu stvar i za sebe. Mogu nas zavarati i razne akcije poput: Kupi dva proizvoda i treći dobivaš na poklon! Na taj način tvrtke stječu ogromne svote novca jer prodaju dodatne artikle, a mi dobivamo tri, iako bi nam u principu bio dovoljan i samo jedan.
Sve to može nas dovesti u velike financijske probleme iz kojih se više nećemo moći izvući. Ako i vi naginjete ovisnosti kod kupovine i mnogo puta kupite stvari koja vam zapravo uopće ne trebaju i ne znate kako tome stati na kraj, pokušajte s nekim od ovih savjeta:
POPIS
U trgovinu se uvijek zaputite isključivo i samo s popisom za kupnju. Ne odustajte od svoje odluke ako vam se usput još nešto svidjelo, sjetite se da ste neposredno prije odlaska u trgovinu razmislili i napravili popis stvari koje su vam neophodne i ne odstupajte.
RAZMISLITE
Prije nego određenu stvar donesete na blagajnu, razmislite nekoliko puta. Nemojte biti impulzivni, nego razmislite koliko jako želite tako nešto i je li vaš budžet spremat pretrpiti takvu financijsku odluku.
PLAN
Pokušajte napraviti financijski plan sami za sebe. Potražite dodatni posao koji će vam misli s problema usmjeriti na nešto korisno i svoje vrijeme uložite u to da nešto dodatno naučite, steknete iskustvo, bavite se sobom i ulažete u svoje znanje i sposobnosti. To vas može izvući iz dugova i natjerati vas da zaboravite na sve loše o čemu mislite u slobodno vrijeme.
PROBLEM
Razmislite imate li neki problem koji vas strašno muči, jeste li depresivni ili tužni ili vam je samo dosadno. Ako razumski možete zaključiti da problem leži u jednom od tih pokretača, pokušajte utjecati na njega sljedeći put prije nego odete u kupnju i ponovno se uvalite u potpuno nepotrebne financijske probleme.
STRUČNA POMOĆ
Neka vas se bude strah i neka vam ne bude nipošto neugodno. Ovo je problem kao i svaki drugi, a svi znamo već da ne postoji problem koji se ne može riješiti. Razmislite možete li pomoći sami sebi. Ako nikako ne ide i ako ne možete ili ne želite iz bilo kojih razloga računati na pomoć vaše obitelji ili prijatelja, potražite stručnu pomoć i posavjetujte se s psihologom koji će vam ponuditi nekoliko dobrih savjeta kako se nositi s problemom ovisnosti o shoppingu.
Savjeti za sve koji nerazumno troše novac i kupuju kada i ne bi trebali