Sam(a) svoj(a) gazda(rica), da ili ne?

Nekoliko argumenata „za“

Sam(a) svoj(a) gazda(rica), da ili ne?

Hipotetska situacija:
Imate preko 35 godina, po hrvatskim standardima ste „stari“, naročito ako ste žena; promijenili ste nekoliko poslova – prvi je bio izvan struke, drugi u struci ali ispod vaših sposobnosti i ambicija i bez mogućnosti napredovanja u razumnom vremenu, na trećem ste nagazili na „bombu“ u liku šefa s kojim se niste složili, na četvrtom vam prijeti otkaz ili smanjenje plaće zbog „recesije“. Što učiniti?

„Prestari“ ste, iako ćete morati raditi još 30 godina, potencijalnim poslodavcima ste „sumnjivi“ jer ste promijenili više poslova (iako se poslodavci ponekad olako lišavaju usluga svojih zaposlenika, pri zapošljavanju se ponašaju kao da vas kane zadržati do penzije), još ako ste nedajbože pred udajom, nemate dijete, ili pak ako imate dijete, može vam se dogoditi da jednostavno nigdje ne „prolazite“.
Još je gore ako ste „prekvalificirani“ ili imate impresivan CV – može vam se dogoditi svojevrstan apsurd, ne tako rijedak u Hrvatskoj – da vas nitko ne želi „ispod“ sebe.
Što učiniti?
Moje iskustvo kaže da je vrijeme barem za „poduzetnički eksperiment“ i za to imam nekoliko dobrih argumenata:

1. Ako ste stručni u svom području rada, toliko stručni da vas je poslodavac plaćao 8, 12, 17.000 kuna neto (dakle do 32.000 bruto, i to ne računajući „paket“ – službeni auto, mobitel, laptop, službena putovanja, seminari, konferencije i sl.), vjerojatno ste dovoljno dobri u tome što radite da vas neki manji poslodavac, koji si ne može priuštiti vaše usluge kao zaposlenika, uzme na mali mjesečni paušal, godišnji ugovor ili ugovor po projektu.

2. Ako imate pet do deset malih klijenata, ovisno o poslu, vjerojatno ćete u netu moći zarađivati onoliko koliko biste zarađivali radeći kao manager u istoj struci kod nekog poslodavca koji će vaše usluge uz pomoć mobitela i mobile connecta na laptopu zahtijevati 6-7 dana u tjednu, 10-12 sati dnevno. Uz to, dok vaša karijera može otići nizbrdo ako se promjeni samo jedan manager kod vašeg poslodavca (obično takve tektonske promjene može izazvati novi CEO s radikalnim idejama i istim takvim ovlastima ili promjena vašeg izravno nadređenog), vrlo su male šanse da će vas baš svi vaši klijenti otpustiti u isto vrijeme i da se vaša klijentska baza neće povećavati ili barem održavati na istom nivou.
Prvi put u posljednjih 60 godina u Hrvatskoj je barem jednako (ne)sigurno, ako ne i sigurnije, biti sam svoj „gazda“ nego zaposlenik.

3. Razvoj novih tehnologija omogućuje poslodavcima da ostvare znatne uštede kroz sustav rada „od kuće“, bilo za određeni dio zaposlenika, bilo za sve zaposlenike naizmjenično ili periodično. Sljedeći logičan korak je „outsourcing“ pojedinih poslovnih procesa koji nemaju konstantni nivo intenzivnosti tijekom cijele godine pa su podiskorišteni i preskupi – npr. marketing, komunikacije / PR, dio računovodstva koji se odnosi na pripremu financijskih izvještaja i porezno savjetovanje, dio human resource-a koji se odnosi na istraživanja / evaluacije / analize / preporuke, head hunting / zapošljavanje i slično.

4. Ukoliko imate neka druga znanja, resurse ili nešto za što imate poseban talent i/ili ljubav – 10 hektara zemlje na kojima možete zasaditi orahe ili borovnice (deficitarne u cijeloj EU), starinu s okućnicom u Lici, Istri, Zagorju gdje možete razvijati seoski turizam, talent za kuhanje arapskih jela koji ste otkrili živeći kao dijete u Saudijskoj Arabiji – sve može biti temelj vašeg novog posla i života. Štoviše, u knjizi „The Business of Bliss“ autorica tvrdi da sreća i novac slijede bavljenje onim što volite! Zašto onda ne pretvoriti hobi ili ljubav u posao?

5. Ako ste žena, uz redovne načine financiranja vašeg businessa (ušteđevina i posudba od prijatelja trenutno su realnija i racionalnija mogućnost od kredita banke) možete koristiti i razne poticaje koje Ministarstvo gospodarstva, lokalne samouprave i razni izvori financirani i poticani od strane EU (rijetko ali ipak) nude kao potporu interesnim grupama ili manjinama -  u businessu su žene i dalje manjina i tretiraju se kao posebna ciljna skupina. Ukoliko ste mlađi od 30, imate status mladog poduzetnika, koji je također posebna ciljna skupina (upravo je u tijeku javni poziv za navedene kategorije, provjerite stranice Ministarstva gospodarstva, http://www.mingorp.hr/default.aspx?id=1618 )

6. I na kraju, ako ste mlađi od 35, vaš poduzetnički eksperiment može biti baš to, eksperiment, ispitivanje vlastitih snaga, pa ako zaključite da niste „za to“, imate se vremena vratiti u korporativne vode s novim uvidima u to što jesu ili nisu vaše opcije. Ukoliko ste stariji od 40, poput autorice ovog članka, vjerojatno već znate koje su vam opcije, u vlastiti posao ulazite nakon dugog razmišljanja, imate puno radnog i životnog iskustva i za vas neuspjeh nije prihvatljiva opcija. Plivaj ili toni odlična je situacija, jer tonjenje nije opcija, pa preostaje samo plivanje. Uspjeh skoro da vam je zagarantiran.

Detalje o tome kako osnovati tvrtku / obrt dobit ćete od ljubaznih gospođa u hitro.hr ili u obrtničkoj komori.
O financiranju, poslovnom planu i drugim operativnim detaljima osnivanja i vođenja tvrtke možete se informirati na stranicama Ministarstva gospodarstva RH i web stranicama grada u kojem živite.
Resurse za financiranje iz fondova EU još nisam pronašla na jednom mjestu, ali neke informacije dostupne su na web stranicama ministarstava nadležnih za područje u kojem želite krenuti u poduzetničku avanturu.
Sretno!

Jasmina Malnar