U današnje vrijeme čini se da ako imate bilo kakav posao, nemate se što žaliti, jer bolje ikakav posao, nego nikakav! Kao pravi Hrvati, svaki čas čekamo da dođu bolja vremena, u kojima ćemo moći birati i mijenjati poslove prema želji, odnosno ako nećemo biti zadovoljni s jednim poslom, naći ćemo drugi. Tako bi u normalnome, zdravome gospodarstvu trebala izgledati fluktuacija radne snage.
Jedan od najpoznatijih i najuspješnijih poslovnih časopisa „Forbes“ objavio je članak u kojemu se navode razlozi zbog kojih bi netko trebao promijeniti posao, odnosno o tome na koji način i kada treba promijeniti posao, o čemu odluka ovisi i slično.
Hrvatska vs. SAD
Slijedi 14 znakova prema časopisu „Forbes“, a koje su savjetovale Sara Sutton Fell, CEO portala za traženje poslova „Flex Jobs“ i Lynn Taylor, autorica knjiga „Tame Your Terrible Office Tyrant“, „How to Manage Childish Boss Behavior“ i „Thrive in Your Job“ i stručnjakinja na područja rada. Oni trebaju biti indikator koji govori da je vrijeme za promjenu posla.
Portal Žena.hr vam savjetuje da te znakove uzmete s rezervom, jer ipak mi živimo u Hrvatskoj, a ne SAD-u. Također, Sutton Fell i Lynn Taylor savjetuju da ako se prepoznate u više tih znakova, trebate napustiti posao čim prije.
1. Svako jutro ste očajni. – Odnosno, svako jutro strepite prilikom odlaska na posao.
2. Nedostaje vam entuzijazma. – Nemate više ni volje ni želje raditi posao koji radite.
3. Tvrtka polako tone. – Nema potrebe da i vi „potonete“ s njom, to je zadaća kapetana. Skočite i zaplivajte, ma kako bilo uzburkano more.
4. Ne sviđaju vam se ni kolege, ni nadređeni. – Uvijek možete pokušati riješiti određene probleme i razmirice, no ponekad neke stvari nisu rješive.
5. Neprestano ste pod stresom, razmišljate negativno i nesretni ste. – Ne sjećate se kada ste zadnji put mali dobar dan na poslu, a čim se sjetite posla, osjećate se tjeskobno.
6. Stres zbog posla utječe na vaše zdravlje. – Svi znamo da je stres jedan od primarnih uzročnika bolesti, a zdravlje je uvijek važnije od bilo kakvog posla i novaca.
7. Ne uklapate se u politiku tvrtke i/ili ne vjerujete u tvrtku. – Postoje određene etičke i moralne razlike između tvrtke i vaših osobnih uvjerenja, te se ne slažete s načinom na koji tvrtka funkcionira.
8. Sve lošiji ste u poslu. – Više niste produktivni na poslu, makar ste i dalje sposobni obavljati zadatke kao i ranije.
9. Nemate dobru ravnotežu između posla i privatnog života. – Vaša obitelj trpi zbog poslovnih obaveza ili obrnuto, odnosno ne možete se u potrebnoj mjeri posvetiti nijednom segmentu života.
10. Zanemaruju se vaše sposobnosti. – Nadređeni ne prepoznaju vaš trud, dodatni rad ili ne iskorištavaju vaš kapacitet u potrebnoj mjeri, te vas zaobilaze važniji zadaci i promaknuća.
11. Vaše poslovne obaveze su se povećale ili promijenile, no plaća je ostala ista. – Iako ponekad postoje opravdani razlozi (npr. kriza, promjena rukovodstva), no najčešće je to samo još jedan od znakova da je vrijeme za promjenu posla, posebno ako tvrtka dobro posluje, a to se ne odražava na vašu plaću.
12. Vaše ideje se uzimaju u obzir. – Nijedna vaša ideja čak nije ni saslušana, a kamo li prihvaćena, više vas se ne cijeni kao djelatnika, vaš rad više ne nailazi na odobravanje.
13. Dosađujete se i stagnirate. – Ako vam je posao zamoran i dosadan, ne napredujete i ne učite ništa novo, nema nikakvih novih izazova, te nemate nikakve mogućnosti za promaknuće.
14. Izloženi ste verbalnom i seksualnom zlostavljanju ili ste svjesni drugih ilegalnih aktivnosti. – Gotovo da i nema pogovora o promjeni posla, a ako se radi o nekim ilegalnim aktivnostima, imate obavezu prijaviti ih nadležnim organima.
Razum, a ne osjećaji
Ono što također savjetuje „Forbes“ jest da ne dajete otkaz na sadašnjemu poslu prije nego što pronađete drugi posao. Isto tako, kada jednom odlučite da je vrijeme za odlazak iz tvrtke, odredite si prioritete prema kojima ćete tražiti novi posao, te u kojemu roku biste trebali pronaći posao.
Isplanirajte svoj otkaz, odnosno na koji način ćete dati otkaz i provjerite kakav vam je otkazni rok prema zakonu i ugovor o radu koji ste potpisali. Naša je pak preporuka da ne spaljujete mostove. Kada već ionako odlazite s tog radnog mjesta, ma kakvi god odnosi bili, budite dostojanstveni i iznad određenih razmirica i problema. Nikad se ne zna s kojom osobom ili osobama ćete morati surađivati u životu.
Također, prije nego što donesete krajnju odluku o otkazu, napišite na papir loše i dobre stvari posla koji ostavljate i, isto tako, loše i dobre strane posla na koji odlazite. Fokusirajte se na dobre strane trenutnoga posla, ali i na loše strane budućega posla. Tako ćete lakše moći procijeniti što je bolje za vas.
I na kraju, nemojte dopustiti da emocije stanu na put važnih odluka. Donesite odluke koje su razumne i logične.
(vam)