Gotovo svaki dan iz medija je moguće čuti da sve više građana Hrvatske ima blokirane račune u bankama zbog nepodmirenih dugova. Najčešća su dva osnovna uzroka: neisplaćene plaće poslodavaca i nemogućnost pokrivanja životnih troškova, dok je drugi razlog prekomjerno i nekontrolirano trošenje novaca koji nikad nisu ni imali (kreditne kartice i dozvoljeni minusi).
I dok surova hrvatska realnost pritišće onu prvu grupu građana, koja nije kriva za vlastitu situaciju, druga skupina građana najčešće je sama kriva za svoja dugovanja koja ne mogu podmirivati. Njima je očito potrebna jedna dobra lekcija u upravljanju novcem kojim raspolažu, odnosno ne raspolažu. Nije vrijeme za rasipništvo i život iznad mogućnosti.
Pronađite kojem vi stilu trošenja pripadate te usvojite savjete za pametnije trošenje novaca.
1. Samo gotovina
Trošite samo onaj novac koji imate „u džepu“ bez obzira radi li se o kupovini kave, prehrambenih namirnica, zimskog kaputa i pak putovanja.
Savjet: Ovaj je način najbolji za one osobe koje ne smiju potrošiti ni lipe iznad svojeg budžeta, odnosno za osobe koje si zbog životnih troškova ne mogu dopustiti dugovanja. Na taj način najlakše je kontrolirati mjesečne troškove. Kada se poplate sve novčane obaveze (otplata kredita, osiguranja, školarine, hrane i sl.), ostatak je za trošenje već prema potrebnoj namjeni. Ako ste, primjerice, planirali potrošiti 1000 kuna za hranu u mjesec dana, potrošit ćete toliko ili eventualno manje.
Razmislite o postavljanju trajnih naloga za mjesečne obaveze novčane obaveze kako ne biste došli u napast da potrošite ratu kredita na nešto drugo. Ako ostane bilo što na kraju mjeseca, stavite to u štednju ili prebacite u sljedeći mjesec.
2. E-potrošnja
Većinu stvari kupujete putem interneta. Čak putem interneta naručujete i živežne namirnice jer je jeftinije. Uživate da izbjegavate gužvu u trgovinama, štedite vrijeme i novac (automobil, gorivo, dodatni popusti, besplatna isporuka).
Savjet: Najveća zamka kod internetske kupovine je što zaista ima toliko jeftinijih stvari da je jednostavno nemoguće odoljeti kupovini onih koje su jeftine, a zapravo vam ne trebaju. No, kune (dolari, euri i sl.) vrlo brzo se mogu nakupiti na jednu lijepu „hrpicu“ na kreditnoj kartici. Osim toga, ponekad je dovoljan samo jedan „klik“ i proizvod je kupljen. Zato, ako štedite vrijeme i novac na jednoj strani, nemojte ga rasipati još više na drugoj. Kupujte prvenstveno one stvari koje vam trebaju i koje su zaista jeftinije na internetu, a tek onda radi užitka. Napravite mjesečni limit na kreditnoj kartici koji ne smijete premašiti.
3. Plastična potrošnja
Vi ste osoba koja najčešće nema u novčaniku ni 10 kuna gotovine, ali zato ste kraljica peglanja svih tih predivnih šarenih plastičnih kartica.
Savjet: Harvardsko sveučilište je čak objavilo studiju da većina osoba koja radi većinu plaćanja debitnim i kreditnim karticama nema osjećaj kao da troši veliku količinu novca, za razliku od osoba koje plaćaju gotovinom, a koje teška srca izbroje veće količine novaca, jer fizički vide što moraju dati za određenu robu. Ako ste osoba koja bez reda troši svoje limite na karticama, a kasnije ih teškom mukom otplaćuje, uz velike kamate, tada je vrijeme da promijenite svoju politiku potrošnje. Ako ne volite iz praktičnih razloga imati gotovinu u novčaniku, nabavite kreditne kartice koje funkcioniraju po stilu prepaida, odnosno na početku svakog mjeseca uplatite novac koji možete potrošiti i to je to. Kada dođete do limita, više nećete imati što trošiti, što će vam omogućiti da najbolji mogući način kontrolirate troškove.
4. Potrošnja bez stresa
Ponekad kupujete impulzivno, ponekad prema potrebi, no rijetko prelazite granicu između onog što vam treba i što si možete priuštiti. Bez velike grižnje savjesti koji puta ćete opeglati i veći iznos na kreditnoj kartici jer ste svjesni da trošite koliko ćete kasnije moći otplatiti.
Savjet: Banke vas obožavaju, jer redovito plaćate svoja dugovanja i visoke kamate na kreditnim karticama pogovora. No, samo mala nesmotrenost može vas dovesti do panike, jer se ponekad i zaboravite da ste nešto kupili. Zato, prije nego što se upustite u kupovinu, provjerite kolike ćete imati životne troškove, a tek onda planirajte kupnju novog televizora, putovanje i sl. Pokušajte smanjiti impulzivnu kupovinu na minimum i radije nešto uštedite.
(vam)