Privatni iznajmljivači čiji su stanovi, apartmani ili sobe površine veće od 50m2 od 1. siječnja iduće godine obvezni su imati važeći energetski certifikat.Na ovaj novi trošak država ih obvezuje neovisno jesu li fizičke osobe ili stanove iznajmljuju preko tvrtki, odnosno, imaju li prijavljen obrt. Kazne nisu male, pa ako se pouzdajete u kakvu „rupu u zakonu“, svakako vodite računa da i ako je apartman koji iznajmljujete manji od 50m2, ali je dio kuće, mora se nabaviti energetski certifikat jer nije samostojeći i gleda se ukupna površina cijele kuće ili zgrade. Također treba znati da se izrada energetskih certifikata odnosi i na one objekte koji se većinu godine koriste za stanovanje, a koje samo tijekom sezone vlasnici iznajmljuju turistima.
Što sadrži energetski certifikat
Energetski certifikat je dokument koji prikazuje energetska svojstva zgrade i propisan je Pravilnikom o energetskim pregledima građevina i energetskom certificiranju zgrada. Izdaje ga ovlaštena osoba. Sadrži opće podatke o zgradi, energetski razred zgrade, podatke o osobi koja je izdala energetski certifikat, podatke o termotehničkim sustavima, klimatske podatke, pokazuje kakva je kvaliteta izolacije fasade i stolarije, koliko gubi energije i koliko će stanar u toj zgradi potrošiti energije za grijanje prostora, zagrijavanje vode, osvjetljavanje. Kupac zgrade, odnosno njezinog posebnog dijela prije sklapanja ugovora o kupoprodaji ima pravo uvida u energetski certifikat. Hrvatski građani susreli su se s obvezom pribavljanja energetskog certifikata prilikom prodaje kuće ili stana otkako je je Republika Hrvatska postala punopravna članica Europske unije 1.7.2013. Od tog trenutka pa do 1.1.2016. energetski certifikat morali ste imati samo kod prodaje objekta. Ako se kuća ne prodaje, ne iznajmljuje ni u cjelini niti bilo koji njezin dio, onda ni sada ni ubuduće vam ne treba energetski certifikat.
Obveza i za iznajmljivače
Odredba o obvezi pribavljanja energetskog certifikata kada se radi o iznajmljivanju, davanju u zakup i davanju na leasing zgrade ili njezinog posebnog dijela, stupa na snagu 1. siječnja 2016. godine. Iznajmljivanje se odnosi i na turističku djelatnost, pa su tako i vlasnici apartmana dužni od Nove godine prije iznajmljivanja pribaviti energetski certifikat ukoliko se radi o zgradi koja se iznajmljuje i koja ima ukupnu korisnu površinu veću od 50m2, te ukoliko se radi o posebnom dijelu zgrade koji se iznajmljuje (apartman) i koji se nalazi u zgradi koja ima ukupnu korisnu površinu veću od 50m2 bez obzira na površinu tog posebnog dijela (apartmana). Ako radite energetski certifikat za cijelu kuću onda je dovoljan jedan certifikat, ako radite certifikat samo za apartmane onda bi u pravilu trebalo napraviti energetski certifikat za svaki apartman posebno, međutim moguće je napraviti jedan certifikat za sve apartmane ali to treba provjeriti s tvrtkom koja vam radi energetski certifikat.
Nakon deset godina opet iz početka
Energetski certifikat nema neograničeni rok trajanja. Vrijedi naime deset godina, nakon čega ga treba ponovo izraditi. U slučaju adaptacije zgrade kada ste poboljšali njezina energetska svojstva, možete certifikat zatražiti i ranije.Certificiranjem se neki objekt ili stan u zgradi svrstava u energetski razred od A, preko B, C, D, E, F do G. Najštedljiviji su objekti svrstani u razred A+. Osim što imaju najmanje gubitke energije, koriste i neki od alternativnih, obnovljivih izvora energije tako što na krovu primjerice imaju kolektore za zagrijavanje potrošne vode i proizvodnju električne energije ili toplinske pumpe za korištenje toplinske energije zemlje. Najrastrošniji su objekti svrstani u razred G. Zgrade u naseljima sagrađenima 80-ih godina često zadovoljavaju kriterije i svrstavaju se u C energetski razred.
Koliko košta izrada energetskog certifikata?
Najviša cijena izdavanja energetskih certifikata zgrada propisana je Odlukom Ministarstva graditeljstva. Za zgrade do 400 m2 kreće se između dvije i dvije i pol tisuće kuna.
Tko izrađuje certifikat?
Energetske certifikate izdaju za to ovlaštene osobe a registar je dostupan na web stranicama nadležnog ministarstva www.mgipu.hr.
Kolike su kazne?
Prema Zakonu o gradnji, prekršajne odredbe za nepoštivanje obveze stupaju na snagu i primjenjuju se od 1. siječnja 2016. godine. Kazne su definirane Zakonom o gradnji i kreću se od pet do 10 tisuća kuna za fizičku osobu, te od 15 tisuća do 30 tisuća kuna za pravnu osobu. Novčanom kaznom u iznosu od 15 do 30 tisuća kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba, ovlašteni posrednik u prometu nekretnina ako u oglasu o prodaji, iznajmljivanju, davanju na leasing ili u zakup koji se objavljuje u medijima ne navede energetski razred zgrade, odnosno njezinog posebnog dijela.Pribavljanje energetskog certifikata zgrade odnosno stana nije uvjet za ovjeru kupoprodajnog ugovora kod javnog bilježnika niti za upis nekretnine u zemljišnu knjigu.
Što je energetski pregled?
Energetski pregled se provodi radi analize energetskog stanja i utvrđivanja mogućih mjera za povećanje energetske učinkovitosti u postojećim zgradama. Energetski pregled se obavezno provodi za postojeće zgrade koje podliježu obvezi energetskog certificiranja. Problem za vlasnike postojećih objekata manje površine može nastati jer za potrebe energetskog pregleda trebaju dostaviti račune vode i svih energenata (struje, lož ulja, plina… ) za posljednje tri godine, koje nisu sačuvali, no, zato ih mogu zatražiti od vodovoda i HEP-a, odnosno isporučitelja električne energije.
Foto: © massimo_g - fotolia