Odnos s partnerovom majkom često je težak: ili je naglašeno distancirana ili je usiljena prijateljica. Evo pet klasičnih slučajeva i savjeta kako da se ponašate!
Gotovo svaka treća žena ima velikih problema s majkom svog partnera. S ocem je uvijek manje problema, ali to ne treba čuditi. Konačno, majka u odgoju uvijek ima glavnu ulogu. Proces u kojem sin želi raskinuti "pupčanu vrpcu" kojom je vezan s majkom njoj vrlo teško pada, objašnjavaju psiholozi. To vrijedi i za odnos muškarca s majkom njegove partnerice. Pritom, doduše, rijetko dolazi do snažnih sukoba - češće se radi o sitnicama - ali one ništa manje ne idu na živce. Evo pet klasičnih slučajeva i kako da najlakše s njima izađete na kraj:
SAVEZNICA: Ona je u početku oduševljena novom prijateljicom svoga sina, cijeni je, s njom ima određene planove - često bez sina. Ona posredstvom vas ostvaruje svoje ciljeve: "Reci mu neka odjene nešto lijepo. Tebe će poslušati.", "Kako dugo će on još studirati?" ili "Ne čini li ti se da previše pije?" Tko nakon takvog provociranja utječe na partnera, čini pogrešku jer će doći do problema.
• Savjet psihologa: Najbolje sredstvo je otvorenost - objasnite majci da niste spremni sudjelovati u njenim manevrima. I partner također mora biti upoznat s majčinim zahtjevima. Ukoliko partner stvarno ima slabosti, on mora poželjeti da ih sam promijeni. Partnerica ga u tome mora podržavati, a ne sklapati pakt s njegovom majkom - najčešće iza partnerovih leđa. To šteti više nego što pomaže.
SVEZNALICA: Ona zna kako će odrezak biti najsočniji, gdje je odjeća najjeftinija, kada je najbolje vrijeme za ljetovanje i kako se najbolje brinuti za djecu. Onane taji da je u svim životnim situacijama kompetentnija od snahe, jer, što je 20 i više godina odgovaralo njenom sinu, ne može se samo tako promijeniti. Naravno, ona zna da on sada živi vlastiti život, no ne može se s tim pomiriti.
• Savjet psihologa: Tko se upusti u borbu, stvorit će još više materijala da produbi konflikt. U ovakvoj situaciji najbolje je reagirati trezveno, a ne osjećati se ugroženo. Npr., "Tako sočne odreske nisam jela nigdje nego kod vas, ali bih radije isprobala novi recept za salatu." Ukoliko dobrohotnost previše zadire u intimu para, pomoći će jedino odrešitost: "U potpunosti shvaćam što ste htjeli - ali mi smo odlučili drukčije."
REZERVIRANA: Kada dođe u posjet, razgovora samo sa svojim sinom. Naziva ga telefonom, dok za nju ima samo nekoliko stereotipnih rečenica. Njena distanca uznemirava i vrijeđa. Uzrok je često beznačajan. Teškoće u konverzaciji često nastaju zato što je majka nesigurna, baš kao i partnerica njenog sina. Ili, ona je jako voljela raniju partnericu svoga sina i teško joj se naviknuti na novu osobu.
• Savjet psihologa: Napravite prvi korak, koji će razbiti napetu atmosferu - nazovite je, posjetite, učinite neku pažnju. Konačno će se jedna nasuprot drugoj naći dvije žene koje imaju jedan zajednički interes - vole istog muškarca. Ukoliko klima ostane i dalje hladna, ništa neće pomoći. Ono što se može učiniti je smanjiti viđanja na što manju mjeru. Nemojte predbacivati partneru kako je njegova majka nemoguća, to će škoditi vezi. Svaki čovjek osjetljiv je na opaske o svojoj obitelji, pogotovo majci.
PRIVRŽENA: Njena je standardna rečenica: "Nikada nemate vremena za mene!". Ona bi najradije svakodnevno dolazila u posjet: glačala košulje svog sina, kuhala za njega i tako "pomagala" paru. Ukoliko oni to odbiju, razboljet će se, a u najboljem slučaju postat će depresivna i pokušati svom miljeniku nametnuti osjećaj krivnje. Delikatan je to slučaj, pogotovo ukoliko je majka rastavljena ili udovica.
• Savjet psihologa: Rješenje u ovom slučaju može biti samo kompromis, jer ukoliko sin odbije majčine ljubaznosti, majka "pada u komu". Stoga treba učiniti obrnuto, majku uključiti u društvo, poslati je na grupni izlet i tako joj dati priliku da sklopi nova poznanstva.
INTRIGANTKINJA: Pakosna vrsta privržene majke. Ona nastoji prikazati kako partnerica sve radi pogrešno - od posla do odgoja djece. Uzrok takvom ponašanju je strah da će zauvijek izgubiti sina.
• Savjet psihologa: Otvoreni razgovor se u ovakvom slučaju ne može izbjeći. Osnovno: on mora biti na strani svoje partnerice i to majci mora jasno dati do znanja.