Hrvatski zavod za zapošljavanje razlikuje dva statusa:
1 – nezaposlene osobe i
2 – tražitelji zaposlenja
(promjena statusa iz NO u TZ i obrnuto moguća je 2 puta godišnje, kod vašeg savjetnika za zapošljavanje kojeg vam dodijele prilikom prijave)
Tražitelji zaposlenja su osobe koje nemaju pravo na novčanu naknadu za nezaposlenost, ne traže aktivno posao i nisu raspoložive za rad.
Ono što nas u ovom članku zanima su nezaposlene osobe. Nezaposlene osobe, ili kako nas od milja zovu NO, imaju pravo na novčanu naknadu, pravo na uvjerenje o nezaposlenosti, besplatan gradski prijevoz te na sudjelovanje u mjerama poticanja zapošljavanja i osposobljavanja (detalje kojih saznajemo kod savjetnika, obično u travnju svake godine). To su osobe koje aktivno traže posao i raspoložive su za rad, nemaju više od 25% udjela u trgovačkim društvima, nemaju registriran obrt i ne zarađuju od nesamostalnog rada više od 2600 kuna mjesečno.
Kao NO osoba može se prijaviti:
1. U roku 90 dana od dana završetka škole
2. U roku 30 dana od gubitka posla (dana zaključenja radne knjižice)
Pod 2. za prijavu potrebno je imati: kopiju radne knjižice, i to svih stranica gdje je bilo što upisano ili poštambiljano (to vam često zaborave reći i kad se odete unaprijed raspitati), kopiju rješenja o otkazu, osobnu iskaznicu, potvrdu o visini osobnog dohotka isplaćenog u 3 konsekutivna mjeseca kad niste bili na bolovanju, kopiju iskaznice tekućeg računa na koji će vam se isplaćivati nadoknada za nezaposlenost.
Što se tiče same naknade, njena visina ovisi o visini plaće koju ste priložili prijavi i o ukupnoj duljini staža od mjeseca kad ste posljednji put primali naknadu za nezaposlenost. Ako vam je plaća veća od prosječne plaće isplaćene u RH, osnovica za izračun naknade bit će prosječna plaća, no ukoliko je vaša plaća iz potvrde manja od prosječne u RH, onda je osnovica za izračun (nažalost) vaša plaća. Kako god okreneš, osnovica je od dvije brojke manja..
Prva 3 mjeseca naknada iznosi 70%, dalje 50% od osnovice (koja god vas zapadne, prema gore navedenim pravilima), dok duljina primanja naknade ovisi o duljini staža (max je 15 mjeseci, odnosno 90 dana x 70% + 12 mjeseci x 50% osnovice koju čini vaša prosječna tromjesečna plaća ili prosječna plaća isplaćena u RH).
Važno je naglasiti da je naknada za nezaposlenost (za sad) NEOPOREZIVA, odnosno kada budete prijavljivali porez na osobni dohodak u veljači 2010., iznos koji ste primili u 2009. na ime naknade za nezaposlenost nećete upisivati u poreznu prijavu.
Uz prava uvijek idu i obveze, pa HZZ nije izuzetak. Obveze nezaposlenih osoba su sljedeće:
1. mjesečno javljanje (do 25-og u mjesecu za tekući mjesec)
2. grupno savjetovanje (na kojem ćete saznati sve ovo što sad čitate, pa i nešto više)
3. individualno savjetovanje
4. ispunjavanje upitnika, definiranje profesionalnog plana, vođenje dnevnika traženja posla.
Izostanci s obveznih aktivnosti moraju se opravdati pozivom ili mailom savjetniku. U slučaju neopravdanog izostanka na bilo koju od obveza, izgubit ćete status NO na 6 mjeseci, pa je bolje uvijek sa sobom imati iskaznicu NO koju ćete dobiti prilikom prijave, i na kojoj je telefonski broj vašeg savjetnika. Bolje spriječiti...
Uz grupna i individualna savjetovanja, HZZ vam pomaže u aktivnom traženju posla i različitim radionicama, na kojima radite na samoprocjeni i definirate za koja radna mjesta ćete se prijavljivati, radionice za pisanje zamolbi i životopisa, kao i one na kojima ćete naučiti kako se najbolje predstaviti poslodavcu na razgovoru za posao.
Na www.hzz.hr, na linku „tražite posao“ pretražujte sve natječaje objavljene u medijima i prijavljene izravno HZZ-u. Sretno.
Jasmina Malnar