Multitasking se svodi samo na dva zadatka

Naš mozak može podnijeti najviše dvije kognitivno zahtjevne radnje istovremeno.

Multitasking se svodi samo na dva zadatka

Iako često volimo reći kako su žene sposobne raditi nekoliko radnji istovremeno, a muškarcima to zadaje veće probleme, znanstvenici su pokazali kako smo preoptimistični u ženskom veličanju, ali samo ako se radi o kognitivno zahtjevnim zadacima.

Ljudi ne mogu izvršavati više od dvije radnje istovremeno, pokazalo je američko istraživanje. Međutim, bitna stavka je o kakvim se aktivnostima radi. Primjerice, hodanje i žvakanje kaugume neće biti pretjerano kognitivno izazovno, pa otvara mogućnost još neke aktivnosti. No zato će nam vožnja i slanje SMS-ova zadati veće teškoće.

"Rezultati pokazuju kako se možete nositi sa samo dva zadatka u isto vrijeme, ali to moraju biti kognitivno zahtjevni zadaci", objasnio je Mark Mapstone, profesor neurologije na Sveučilištu Rochester. Razlog tome je što ljudski mozak ima dva režnja koja podjednako dijele odgovornost ako izvršavamo dvije radnje istovremeno.

"Izvođenje triju radnji nadvlada kapacitet frontalnih funkcija. Izvođenje dviju radnji je u redu. Viša ljudska kognicija je dvojna u svojoj suštini, što objašnjava zašto volimo binarne izbore i imamo poteškoće kod izbora s više mogućnosti [možemo lako razmatrati jednu, pa drugu mogućnost prije nego li donesemo odluku, ali teže ćemo odlučiti kada imamo nekoliko izbora]", tvrdi Etienne Koechlin, jedan od autora istraživanja.

Stručnjaci ističu kako bi ova studija mogla pomoći u boljem razumijevanju sigurnosti u prometu, primjerice kod kontrolora leta ili dok vozimo i pričamo na mobitel, ali jednako i kod neuroloških poremećaja (senilnost), gdje je izgubljena sposobnost multitaskinga.

Istraživači su koristili funkcionalnu magnetnu rezonancu dok su ispitanici izvodili prilično komplicirane zadatke slaganja slova po redu. U prvom scenariju, morali su se prebacivati s jednog zadatka na drugi, a u drugom scenariju su odgodili jedan zadatak dok su izvršavali drugi.

Iznenađujuće, kada su odgodili jedan zadatak, dva prednja režnja su se aktivirala, a uvođenje trećeg zadatka povećalo je broj greški.

"Čini se da svaki frontalni režanj slijedi svoj cilj. Rezultati upućuju na to da frontalne funkcije ne mogu pratiti više od dva cilja/zadatka istovremeno", zaključio je Koechlin.

K. Horvat
Ordinacija.hr