Svi se oko vas u uredu deru, telefoniraju, glasno slušaju glazbu, strka i buka sigurno bi vam poremetile koncentraciju da ispred vas nije važan zadatak. Unatoč visokim decibelima koji vas okružuju, vi postajete gluhi na sve osim svojih misli.
Ako ste se prepoznali u ovom scenariju, znajte kako je on sada dobio ime – nenamjerna gluhoća. Britanski su stručnjaci koji su demonstrirali ovaj fenomen svojim istraživanjem tvrde: "Nenamjerna gluhoća je često svakodnevno iskustvo. Primjerice, kada smo udubljeni u dobru knjigu ili čak u očaravajući novinski članak ne čujemo najavu konduktera i propustimo svoju stanicu ili dok šaljemo SMS-ove i istovremeno hodamo, možda nećemo čuti auto koji nam se približava i htjet ćemo prijeći cestu bez gledanja", objasnila je Nilli Lavie. profesorica Instituta za kognitivne neuroznanosti University Colleagea u Londonu.
Njen je tim proveo istraživanje nad preko stotinu ispitanika koji su dobili niz zadataka u kojima su morali razlikovati sitne detalje između likova prikazanih na ekranu računala. Ispitanici su nosili slušalice, a neočekivano su stručnjaci pustili određeni zvuk. U tom je trenutku eksperiment prekinut, a ispitanici su upitani jesu li čuli neki ton ili nisu.
Ako su izvršavali jednostavni zadatak, dvojica od desetorice ispitanika nije čulo zvuk. No, kada su se koncentrirali na teški zadatak, osmorica od desetice nije čula nikakav zvuk.
Eksperiment s gorilom
Stručnjaci smatraju kako je ova pojava rezultat ograničenog kapaciteta procesuiranja vizualnih i auditivnih informacija. Prethodno je pokazano kako na sličan način dolazi do "nenamjerne sljepoće". Prije nego nastavite čitati isprobajte ovaj test (kliknite na link).
Ovo je poznati eksperiment s gorilom u kojem su ispitanici bili koncentrirani na osobe koje su međusobno dodavale košarkašku loptu i nisu zapazili muškarca u kostimu gorile kako prolazi posred "igrališta".
Nova britanska studija je pokazala kako nas udubljenost u težak zadatak čini slijepima i gluhima za ostatak svijeta (za druge izvore informacija). Ova sposobnost zaista može vrijediti zlata ako se nalazite u bučnom radnom okruženju.
Kako da se namjerno "oglušite"?
A, što ako niste jedan od onih sretnika koji se može oglušiti na zvukove okoline? Nemate baš puno izbora, a najbolji je taj da nabavite slušalice koje izoliraju okolnu buku. Ako pak ne možete nabaviti takve slušalice pomoći će i najobičnije pa u njima (ako vas i glazba ometa) pustite bijeli ili ružičasti šum. Ovi "šumovi" mogu se koristiti i prilikom opuštanja i meditacije – je poništavaju zvukove iz okoline i na taj način se čovjek lakše opušta, ali i koncentrira.
Odlična web stranica gdje online možete pronaći više "vrsta" bijelih šumova je Speech Privacy Systemov White Noise Generator.
K. Horvat
Preuzeto s: Ordinacija.hr