Već svi znamo da je traženje posla postao dio svakodnevnog života 300.000 Hrvatica i Hrvata i da je pronalazak posla danas ravan dobitku na lutriji.
Ono što nedostaje većini osoba koja pokušava pronaći određeni posao je plan, odnosno strategija prema kojoj će taj posao tražiti. Naravno, za dobivanje bilo kojeg posla potrebno je nešto sreće, no ako u tu jednadžbu uključite strpljenje, odlučnost i fokusiranost, rezultati će sigurno biti bolji.
Kako planirati?
Na isti način kako radite listu prije odlaska u kupovinu, trebali biste zapisati nekoliko stvari koje želite od novog posla. Ako želite da vaša potraga za poslom bude uspješna samu potragu trebate tretirati kao projekt, u kojem postoje određeni ključni elementi i zakonitosti koje morate slijediti ako želite uspjeti u svojem naumu.
Postavljanje cilja - naravno, glavi cilj će vam biti dobivanje posla, no vaš cilj mora biti više specificiran. Kakav posao želite raditi, za koju prosječnu plaću, radno vrijeme ili bilo što drugo što vam je važno.
Praćenje događanja – nemojte stihijski tražiti posao. Pratite koliko ste molba i kome ste ih poslali, što ste napisali u svojim životopisima, na koliko ste razgovora bili, koliko puta ste kontaktirali s agencijama za zapošljavanje, koji su vam poslovi bili ponuđeni i zbog čega ih niste dobili ili možda prihvatili određeni posao.
Postavljanje rasporeda – nemoguće je znati koliko će vaša potraga za poslom trajati, no ne može trajati u nedogled. Postavite si određene ciljeve, primjerice do kada trebate poslati svoje prilagođene životopise, do kada ćete kontaktirati sve potencijalne poslodavce ili agencije za zapošljavanje, na koliko razgovora za posao ćete ići, primjerice u roku mjesec dana.
Osiguravanje resursa – nećete trebati mnogo resursa za traženje novog posla, ali neki će vam trebati, kao što je stalni pristup Internetu, fiksnu ili mobilnu telefonsku liniju, novo odijelo za razgovor, ako nemate neko koje vam pristaje.
Brza akcija – kada vidite oglas za posao koji želite, nemojte čekati i dvojiti o tome trebate li se javiti ili ne. Učinite to što prije i to na način da svoj životopis prilagodite poslu za koji se javljate.
Prilagođavajte se – Ako potraga za poslom ne daje željene rezultate, preispitajte svoje metode traženja, način svoje prezentacije, životopis, pa čak i strukturu poslova na koje ste se javili. Prilagodite se onome što tržite trenutno traži, te pokušajte s novim taktikama i drugim vrstama posla.
Prodajte se
Osobe koje samo žarko žele posao, a ništa ne poduzimaju po tom pitanju ili ne poduzimaju dovoljno, sigurno neće dobiti željeni posao. U današnje vrijeme, morate se predstaviti i prodati kao robu bez koje vaš potencijalni poslodavac jednostavno ne može.
No, kako bi vas uopće netko pozvao na razgovor, morate biti negdje gdje će vas potencijalni poslodavac naći, zbog toga postavite životopis na za to specijalizirane portale. Privucite što je više ljudi moguće. Nemojte propustiti priliku posjete sajmovima koji se događaju u vašem gradu ili okolici u kojoj želite raditi i tamo ostavite svoje životopise, popričajte sa zaposlenicima i potrebama u određenoj tvrtki, nikad se ne zna kakve ćete informacije dobiti.
Angažirajte obitelj, prijatelje, susjede, kolege iz škole, fakulteta, nekadašnjeg posla, poznanike i recite im da tražite posao i što po prilici tražite. S vremena na vrijeme sigurno će vam se netko javiti. Pratite oglase na Internetu, tiskovinama i drugim medijima kako ne biste propustili priliku.
Oči širom otvorene
Nakon početnog neuspjeha u traženju posla, možda ćete se osjećati obeshrabreno, no važno je da ostanete pozitivni. Traženje posla, posebno u današnje vrijeme može biti dug i mukotrpan proces, koji može potrajati mjesecima, prije nego što uopće budete pozvani na razgovor.
Vrlo često, kao što u životu biva, prilike će se pokazati same od sebe. Samo trebate biti uporni i držati oči širom otvorene kako vam ne bi promakle...
(vam)