Bez obzira na to jeste li u životu napisali svega nekoliko životopisa ili ste ih napisali desetke, uvijek postoji mogućnost za poboljšanje. Jedna od možda najvažnijih stvari jest isticanje vještina i određenih sposobnosti i motivacija, koje će biti uočljive u prvih 10 do 15 sekundi čitanja životopisa.
Kako su istraživanja pokazala, osobe kroz čije ruke prolaze životopisi, najčešće već u prvim sekundama čitanja odabiru potencijalne kandidate za posao. Osim što se na prvi pogled gleda urednost pisanja, pravopisna i gramatička točnost, gledaju se i najvažnije kvalifikacije za određen posao. One moraju biti u prvom planu, kako bi odmah dale željenu informaciju o vama.
Glagoli i pridjevi
Osim što za svaki posao životopis morate prilagođavati specifičnostima koje se traže za to radno mjesto, važno je da u prvi plan stavite glagole i pridjeve koji opisuju vaše vještine, a koje se traže na tom radnom mjestu.
Nemojte ići u detalje. Važno je da pridobijete pozornost, a druge ćete detalje vrlo lako objasniti kada vas pozovu na intervju.
Budite konkretni
U definiranju svojih vještina morate biti što konkretniji, jer fraza „znam raditi razne poslove“, kod poslodavca može značiti „ne znam raditi ništa konkretno“. Na neki se način brendirajte. Specificirajte stroj na kojem znate raditi, program kojim se služite, jezik koji govorite, bilo koje znanje ili vještinu koja je tražena ili bi mogla biti tražena na poslu za koji se javljate.
Nakon što ste ključnim riječima zadobili pozornost i zaintrigirali potencijalne poslodavce, u nastavku životopisa možete detaljnije istaknuti svoje formalno obrazovanje i iskustvo koje imate. No, i tu se treba držati jezgovitosti, jer ćete samo proširiti dojam koliko ste odličan i sposoban kandidat za posao. Ponovno napominjemo, istaknite one stvari i iskustva koje bi vam mogle pomoći u dobivanju posla. Druge stvari i vještine koje ne smatrate toliko relevantnim, možete natuknuti, no bez prevelikog naglašavanja.
Konkretni primjeri
U životopisu se koristite standardnim hrvatskim jezikom, no bez bilo kakvih stilskih „pjesničkih“ izraza. Pod time ne mislimo da životopis mora biti suhoparno nabrajanje, nego neka bude napisan na način koji odražava vas i vašu osobnost. Neka bude vaš osobni, ali polirani stil.
Također, izbjegavajte već otrcane fraze kao što su „odličan timski igrač“, „poslovno orijentiran“, „predan poslu“, „profesionalizam“ i slično. Te fraze nisu loše, ali ako ih već upotrebljavate, onda ih potkrijepite konkretnim primjerima, zbog čega su to vaše vještine i gdje ste ih stekli.
U pripremi…
Napravite nekoliko inačica istog životopisa koji stavlja naglaske na različite vještine, aspekte i iskustva… Već ćete sami vidjeti koliko se životopisi mogu razlikovati i ostavljati drukčiji dojam, što na kraju može biti ključno za dobivanje posla. Naravno, nije cilj laganje, koje zapravo na kraju nikome ne može biti od koristi, pa ni vama, no sve je stvar prezentacije.
Vama je cilj da se prezentirate u najbolje svjetlu, jer konkurencija je i bez toga - velika.
Prilagodite životopis
Prije nego što u potpunosti prilagodite životopis tvrtki u koju se javljate za radno mjesto, svakako se upoznajte s tvrtkom i saznajte što je više moguće o radnom mjestu za koje se javljate. U životopisu recite sve o sebi što mislite da žele čuti, naravno istinu, bez lažnih prikrivanja i obmanjivanja.
Odraz osobnosti
I na kraju, životopis treba imati smisla u cijelosti, od školovanja, prvog zapošljavanja, razdoblja kada ste možda bili nezaposleni, mijenjanje profesije i tako dalje.
Vaš životopis odraz je vas samih, on daje prvi dojam o vama prije nego što ste vi sami uopće pozvani na razgovor. Vaš životopis je vaš prezentator, koji će „publiku“ zainteresirati i zagrijati prije nego što dođete pod reflektore.
Nije dovoljno nešto napisati i „držati fige“ da vas pozovu na razgovor. Životopis je vaše ogledalo – ispolirajte ga…