Obilježili smo upravo još jedan Svjetski dan poduzetnica. Bila je to prigoda da se ponovno upozori na brojne prepreke koje ženama stoje na putu ulaska u svijet poduzetništva, na njihov neravnopravan položaj na tržištu rada, na činjenicu da su na istim položajima slabije plaćene od muškaraca i da se u samo 6 posto velikih tvrtki žene nalaze na vodećim pozicijama, tamo gdje se odlučuje.
U ovo vrijeme krize nije dakako lako poslovati poduzetnicima bez obzira na spol, no, recesija će proći, a žene će se u Hrvatskoj i dalje, ponajprije zbog tradicije i društva koje ih ne potiče, nego ograničava, i dalje teško odlučivati pokrenuti vlastiti posao, prihvatiti izazov poduzetništva. Predstavljamo zato jednu neumornu i svestranu ženu, impresivne biografije, čija priča možda probudi neku buduću poduzetnicu među nama, pokaže kako ne treba odustati, posustati i kako su zapravo ideje svuda oko nas, samo ih treba prepoznati.
Čaroban okus kandiranog cvijeća
Višnja McMaster, svjetski je poznata inovatorica, ona je zaslužna da su Hrvatska i Zagreb dobili jedan od najljepših suvenira, Zagrebački slatki pušlek.
Ušećereno cvijeće uzgojeno podno Sljemena proslavilo je tu zagrebačku poduzetnicu, koja se osim markuševačkim vrtom mora baviti i kompliciranom domaćom birokracijom, uvozom, izvozom, porezima, ali uz sve to još pronađe vremena i za drugu veliku ljubav- haiku poeziju. U Japanu je sa svojom obitelji, suprugom Grahamom, Englezom, kojeg je upoznala krajem 60-ih godina, dok je još bila studentica, a on profesor engleske književnosti na zagrebačkom Filozofskom fakultetu, te dvjema kćerima, živjela 11 godina.
Inovacije koje osvajaju svijet
Od čega se zapravo sastoji Zagrebački slatki pušlek? " Riječ je o kandiranom cvijeću, ukupno 9 vrsta. To su maćuhice, jaglaci, tratinčice, različci, ljubičice, ruže i drugo cvijeće, koje se prema posebnom receptu pretvara u slatki desert. Svo se cvijeće uzgaja organski, bez uporabe pesticida, a na njegovom kandiranju danas rade tri žene iz markuševečkog kraja, čije su bake prije nekoliko desetljeća i same prodavale cvijeće Zagrepčankama.
Šarene kandirane latice potom se slažu u takozvane pušleke ili buketiće koji se prodaju u suvenirnicama diljem Zagreba, ali i šire", kaže autorica tog originalnog proizvoda. Što se tiče obima posla, danas umjesto nekadašnjih osam zapošljava tri žene, a proširenje posla očekuje tek kad Hrvatska uđe u Europsku uniju.
„Prepreke ženskom poduzetništvu kod nas i u današnje vrijeme vrlo su slične preprekama muškom poduzetništvu, ako ga mogu tako nazvati: ova zemlja nije stvorena za poštenog i entuzijastičnog poduzetnika, ma koliko mu vrijedili ideja i pamet. Bar ne za sada. No, optimizam ostaje, a svijest da svojim proizvodom nadahnjujem i razveseljujem svoje sugrađane mnogo mi znači,“ priča naša sugovornica, čiji se slatki pušlek može kupiti u Bakinoj kući i u Naturi Croatici u Zagrebu, te u duty free shopu u zagrebačkoj zračnoj luci.
Turistička zajednica grada Zagreba nagradila je slatki pušlek kao najbolji suvenir. Pušlek je dobio i Expo 2005. Eco-Tech nagradu u Japanu. Višnja McMaster dobitnica je i zlatne medalje na inovatorskom sajmu u Moskvi, a u Singapuru je osvojila i prestižnu GWIN Top Ten Woman Inventor/Innovator Award kao jedna od deset najboljih inovatorica i poduzetnica svijeta. Aktivno sudjeluje na Svjetskim festivalima haiku poezije, u Hrvatskoj je mnogo pridonijela širenju i poznavanju japanske kulture i tradicije.
Haiku – otvara oči ljepoti života i prirode
Njezina su inovacija i haiku karte, koje su nastale iz ljubavi prema haiku poeziji. "Haiku karte su nastale prema drevnoj japanskoj igri hyakunin-isshu, što znači „stotinu stihova od stotinu pjesnika“, koja se u Japanu igra u sklopu proslave Nove godine. Moja je želja bila približiti haiku poeziju djeci i mladima i uputiti ih na traženje biti u stvarima", ističe V.McMaster.
(M.G.)