Kako pandemija koronavirusa u svijetu i dalje ne jenjava, sve je vidljiva važnost ulaganja u znanost. Jedan od programa koji neprestano podupire znanstvene nade provodi se u organizaciji L'Oréala Adria i Hrvatskog povjerenstva za UNESCO pri Ministarstvu kulture već četrnaestu godinu zaredom. Izborno povjerenstvo ove je godine, za program stipendiranja „Za žene u znanosti“, odabralo četiri talentirane znanstvenice iz područja prirodnih znanosti. Jedna od njih je 29-godišnja Anamarija Šestak, koja trenutno živi u Osijeku i čije je područje istraživanja iz polja otorinolaringologije. Anamarija je završila Medicinski fakultet u Osijeku, a kaže da se za znanost zainteresirala tek za vrijeme studija. Ispričala nam je što misli o položaju žena u znanosti danas u Hrvatskoj, ali i koji su joj planovi za budućnost.
(Foto. Privatni album)
Anamarijina priča nije tipična priča o znanstvenici. Nije od malih nogu znala da se želi baviti znanošću, nije u osnovnoj školi shvatila da se zaljubila u istraživanje, ali je to nije spriječilo da postigne zadivljujuće rezultate i postane jedna od nada hrvatske znanosti. Anamarija je završila Medicinski fakultet u Osijeku, gdje sada i živi, a za znanost se zainteresirala tek za vrijeme studija. "Volim učiti i istraživati nepoznato, a također uz klinički rad mi je neophodan i znanstveni dio", objašnjava ova simpatična 29-godišnjakinja.
Vrtoglavica je veliki problem, a Anamarija se nada da će njezino istraživanje pomoći
Znanstveno područje kojim se bavi pripada kliničkim medicinskim znanostima, a iz polja je otorinolaringologije. "Sama tema mojeg istraživanja pripada audiologiji, što je uže područje otorinolaringologije, a bavi se poremećajima sluha i ravnoteže."
Temu doktorske disertacije je izabrala jer se svaki dan susreće s pacijentima sa simptomima vrtoglavice, a koja narušava kvalitetu njihovih života. "Tema se odnosi na utjecaj vestibularne rehabilitacije na sva vestibularna osjetila kod pacijenata s različitim oblicima unilateralne vestibularne hipofunkcije, koja predstavlja jedan od čestih uzroka periferne vrtoglavice. Odlučila sam se da mi to bude tema doktorske disertacije jer u svakodnevnom radu susrećem veliki broj pacijenata sa simptomom vrtoglavice koja je ili akutna ili kronična, a uvelike narušava kvalitetu života. Drugi je razlog zato što je vestibularna rehabilitacija kod nas, pa i u svijetu, još uvijek podosta zanemarena i neopravdano podcijenjena metoda liječenja."
"Ovim istraživanjem se po prvi puta opisuje utjecaj vestibularne rehabilitacije na sva vestibularna osjetila, što će dati doprinos u daljnjoj popularizaciji vestibularne rehabilitacije i proširiti indikacije za njezinu primjenu", naglašava ova znanstvenica dodajući kako joj je jedan od ciljeva također prikazati nove rezultate iz područja audiologije koji će biti značajni u daljnjem liječenju pacijenata s vrtoglavicom kao značajnim javnozdravstvenim problemom.
(Foto. Privatni album)
Kad pričamo o ponovno aktualnom koronavirusu i da li se zbog njega znanstvenici više cijene, Anamarija kaže da su znanstvenici u situacijama kao što je pandemija koronavirusa pod budnim okom javnosti koja od njih očekuje brza rješenja. "Svakako se sada više cijeni mišljenje i djelo znanstvenika, no i dalje je prisutna antiznanstvena klima prema kojoj prevladava mišljenje da znanstvenici nisu napravili dovoljan pomak u svemu, kao i prisutan manjak povjerenja. Potrebno je da više znanstvenika iznosi svoje mišljenje u ovakvim situacijama da bi se steklo povjerenje i educiralo laike."
Kako je jedan od dobitnica prestižne stipendija za mlade znanstvenice, njezino mišljenje o položaju žena u znanosti je izrazito važno. "Sve je više žena u znanosti i nema velike razlike u broju u odnosu na muškarce, barem što se tiče situacije u Hrvatskoj. Situacija se svakako mijenja i smatram da u današnje vrijeme imate jednaku šansu bez obzira na spol", naglašava Anamarija. No, smatra da ipak je malo teže biti žena u znanosti za razliku od muških kolega. Ali ne i nemoguće.
"Ovdje bi se osvrnula na odnos posla i privatnog života. Uz današnji užurbani način života veliki broj žena uspješno balansira posao u području znanosti i privatni život i naravno da je to teško, jer svi mi volimo provoditi svoje vrijeme s obitelji i prijateljima. U mojoj okolini ima dosta žena koje su kliničari, znanstvenice i koje imaju malu djecu kod kuće, tako da sve se može kad se hoće, samo treba dobro organizirati vrijeme", zaključila je poručujući da se uvijek treba baviti onime što zbilja volimo jer tada ništa nije teško. "Nemojte dopustiti da vas spolni stereotipi obeshrabre."
Anamarijin plan za budućnost je obrana doktorske disertacije i završetak specijalizaciju iz otorinolaringologije nakon kojeg se želi nastaviti baviti istraživanjem u području otorinolaringologije. Mi još želimo svu sreću u daljnoj karijeri i nemamo straha za hrvatsku znanost kad znamo da imamo ovako odlučne, talentirane i sposobne mlade nade.