7 načina kako pametnije šopingirati

Često kupujemo ono što nam nije potrebno, zašto je to tako i kako to spriječiti?

7 načina kako pametnije šopingirati

Šopingiranje može biti ugodno ili jako naporno. Mi kupujemo sve ono što trebamo. Kupujemo i ono što želimo. A isto tako kupujemo i ono što niti ne želimo, niti trebamo, ne znajući uvijek pravi razlog za to. Zašto to činimo? Ponekad su za to "zaslužni" lukavi marketinški gurui, ponekad nešto drugo, međutim naša najbolja zaštita protiv nesmotrenih kupovina je da budemo svjesni svojih potreba, želja i mogućnosti, ali i svih onih koji žele utjecati na nas. Ovi savjeti će vam pomoći da budete pažljiviji u trošenju novca...

1. Nemojte dozvoliti da vas dućan ili neki proizvod "zavedu".
Prodavači se oslanjanju na niz različitih tehnika kojima nas navode da kupujemo proizvode – od položaja na policama, boja u dućanu i plakatima do korištenja naših vlastitih osjetila. Zvučnici u New Yorkeru odzvanjaju glasnim popularnim hitovima s puno basa da bi uzdrmali tinejdžerske hormone, razni spa hoteli i saloni prepuni su privlačnih mirisnih aroma, zlatarne imaju postavljene jake halogene svjetiljke da bi satovi i nakit još jače blistali... Sve je to osmišljeno da bi nas "zavelo" i natjeralo da uđemo u njih, ostanemo ondje duže i potrošimo više.

2. Pazite da vas dućani ne zbune svojom "referentnom cijenom".
 Ovo se odnosi na cijenu koju vi očekujete da ćete platiti za nešto (jer ste to već kupili nekoliko puta), ali proizvođači su jako spretni i po tom pitanju. Uzmimo na primjer jedan jogurt. Cijena u vašoj glavi je negdje oko 2,70 kuna. Međutim nekada je taj jogurt imao 200 grama, a sada ima 180 grama, a to znači da proizvođač zarađuje više iako vama cijena izgleda ista (i jest ista). Budite svjesni što točno kupujete.

3. Poznajte samu sebe.
Neki psiholozi kažu da većina nas spada u jednu od ove dvije kategorije: osobe koje ne brine što drugi misle i kupuju stvari ovisno o tome što se njima sviđa i osobe koje kupuju takozvane "popularne" proizvode da bi se bolje uklopile. Generalno govoreći i prema nekoliko istraživanja – bolje ćete proći ako se držite vlastitog ukusa i temperamenta kupovine. Ignorirajte kupovanje stvari samo zato što ih svi drugi, navodno, kupuju – i tako nikada nećete imati stvari koje ćete kasnije morati baciti iz frižidera ili koji će samo stajati u vašem ormaru jer ih nikada niste odjenuli.  

4. Pazite se besplatnih stvari.
Ne kažemo da ponekad sniženja ili 2 za 1 pogodnosti nisu dobre. Jesu, ali svejedno budite oprezni. Već i ptice na granama znaju da danas, u pravilu, ništa nije besplatno. Dobro obratite pozornost na proizvode koji se nude jako sniženo ili 2 za 1 (posebno pogledajte datum isteka trajanja), cijene običnog pakiranja i koliko grama dobivate u tom proizvodu.

5. Pametno birajte svoje šoping partnere.
Odlazak u kupovinu s najboljim prijateljicama može biti zabavan, ali nemojte gubiti iz vida utjecaj koji one mogu imati na vas i na ono što kupujete. Često se događa da grupa, a ne vi, postavlja norme i definira što je prihvatljivo, a što neprihvatljivo. Pa ako je grupni konsenzus da je razumno dati 500 kuna za neke cipele - moguće je da ćete se, kad dođete kući, uhvatiti za glavu i upitati što je ta kupovina vama uopće trebala.

6. Obratite pozornost na prospekte.
Koliko god oni bili velika gnjavaža kad vam zakrče sandučić, obratite pozornost na njih i usporedite cijene u različitim trgovinama. Tako ćete najlakše moći odabrati što ćete gdje kupiti najpovoljnije.

7. Priuštite si ponekad mala zadovoljstva.
Usko definirano, jedino što mi trebamo je osnovna hrana, odjeća i zaklon (i ljubav, ali nije dobra ideja nju kupovati). Ali postoje tu i druge potrebe koje se odnose na naše mentalno/emocionalno stanje. Priuštiti si ponekad odlazak u kino, koncert, na večeru ili masažu, ako u tome uživate, podići će vam raspoloženje i to ne znači nužno da ste bili nesmotreni s trošenjem novca. Sve dotle dok ste unutar svog zadanog budžeta, priuštite si pokoje zadovoljstvo. Život je prekratak da ne bismo uživali u njemu.