6 znakova da vam je mobitel hakiran

Naučite kako vam telefon može biti hakiran, koji su znakovi te kako to spriječiti

6 znakova da vam je mobitel hakiran

Današnji mobiteli prava su mala računala na kojima možemo koješta raditi, no s novim opcijama korištenja mobitela putem interneta došli su i problemi poput hakiranja i krađe podataka s mobitela (što može biti posebno opasno ako mobitel koristite za plaćanje računa). I dok se na računalima pobrinemo instalirati antivirusne i antimalware programe, jednako je važno zaštititi i maleno računalo koje vam se nalazi u torbici.

Prije nego što prijeđemo na očite znakove da vam je telefon hakiran, prvo moramo spomenuti načine i metode na koje vaš telefon potencijalno može biti hakiran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Prvi (i vjerojatno najlakši način) je da netko ručno uzme vaš telefon i instalira aplikacije za špijuniranje.
  • Drugi (i vjerojatno jednako jednostavan) način upotrebe je korištenje nezaštićene Wi-Fi mreža, poput onih u kafiću ili zračnoj luci. Budući da je to javni Wi-Fi koji je otvoren svima, svi oko vas mogu dijeliti ili potencijalno vidjeti sav vaš promet.
  • Manje poznati način je putem punjenja telefona tuđim USB-om. Ako utaknete ili napunite telefon nepoznatim USB kablom / portom / punjačem, postoji opasnost da se vaši podaci prenesu i/ili otkriju.
  • SMS phishing (krađa identiteta) je kada se nekome pošaljem SMS poruka koja, primjerice, govori nešto o bankovnom izvatku ili prijenosu novca, a kada se ona otvori i preuzme, može potencijalno pustiti virus na telefon i otkriti osjetljive podatke.


Ovo su neki od načina na koje netko može hakirati vaš mobitel, a ovo pak su česti znakovi da vam je u mobitel "provalio" netko nepoznat:

1/5