Današnji mobiteli prava su mala računala na kojima možemo koješta raditi, no s novim opcijama korištenja mobitela putem interneta došli su i problemi poput hakiranja i krađe podataka s mobitela (što može biti posebno opasno ako mobitel koristite za plaćanje računa). I dok se na računalima pobrinemo instalirati antivirusne i antimalware programe, jednako je važno zaštititi i maleno računalo koje vam se nalazi u torbici.
Prije nego što prijeđemo na očite znakove da vam je telefon hakiran, prvo moramo spomenuti načine i metode na koje vaš telefon potencijalno može biti hakiran.
- Prvi (i vjerojatno najlakši način) je da netko ručno uzme vaš telefon i instalira aplikacije za špijuniranje.
- Drugi (i vjerojatno jednako jednostavan) način upotrebe je korištenje nezaštićene Wi-Fi mreža, poput onih u kafiću ili zračnoj luci. Budući da je to javni Wi-Fi koji je otvoren svima, svi oko vas mogu dijeliti ili potencijalno vidjeti sav vaš promet.
- Manje poznati način je putem punjenja telefona tuđim USB-om. Ako utaknete ili napunite telefon nepoznatim USB kablom / portom / punjačem, postoji opasnost da se vaši podaci prenesu i/ili otkriju.
- SMS phishing (krađa identiteta) je kada se nekome pošaljem SMS poruka koja, primjerice, govori nešto o bankovnom izvatku ili prijenosu novca, a kada se ona otvori i preuzme, može potencijalno pustiti virus na telefon i otkriti osjetljive podatke.
Ovo su neki od načina na koje netko može hakirati vaš mobitel, a ovo pak su česti znakovi da vam je u mobitel "provalio" netko nepoznat:
Baterija se prebrzo prazni, a mobitel stalno restarta
1. Ako se vašem telefonu baterija zaista brzo prazni to može biti znak da je na njemu pokrenuta nepoznata aplikacija (koja je aktivna non-stop u pozadini). To može biti potencijalno neka aplikacija za špijuniranje koja je postavljena ručno ili instalirana preko virusa.
2. Ako vam se mobitel stalno restarta ili isključuje, pokreće aplikacije i/ili bira nasumične brojke u telefonskim pozivima to bi mogao biti haker koji pokušava provaliti u telefon.
Vruć mobitel, na njemu nepoznati brojevi
3. Ako vam je telefon stalno topao ili vruć, čak i dok ga baš ne koristite, to može biti još jedan znak da vam je na telefonu u pozadini pokrenuta nepoznata aplikacija.
4. Ako imate nepoznate brojeve u vašim "nedavnim pozivima" to može biti znak da vam netko petlja po mobitelu iz inozemstva.
Mobitel ne radi ispravno, čuje se neobična jeka
5. Ako ne možete isključiti mobitel ili upravljati jednostavnim aplikacijama poput pojačavanja ili smanjivanja svjetline ekrana i fotoaparata, onda bi to mogao rezultat hakiranja ili virusa.
6. I na kraju, ako redovito čujete zvukove ili jeku tijekom telefonskih poziva na mjestima gdje se to inače ne događa, onda bi i to moglo biti sumnjivo.
Kako zaštititi mobitel?
Za kraj evo i nekoliko načina na koje možete zaštititi svoj mobitel.
- Instalirajte dobar antivirus za androide - iako tek s plaćanjem obično dobijete potpunu zaštitu, ima i dobrih besplatnih programa. Neki od njih su Avast, AVL, Norton Mobile Security, McAfee, Kasperski... Među plaćenim opcijama među boljima je Bitdefender.
- Ako dobijete poruku bez potpunog URL koda, nemojte je otvarati.
- Ako punite telefon stranim kablom, na mobitelu odaberite opciju "samo punjenje".
- Umjesto spajanja na svaku javnu Wi-Fi mrežu, isključite tu opciju.
- I na kraju, nemojte kupovati na javnoj mreži za koju ne znate je li zaštićena i nemojte koristiti opciju "zapamti lozinku" osim ako niste na sigurnoj mreži.