Više štete nego koristi

4 jasna znaka da tvoj perfekcionizam u poslu postaje toksičan

Visoka očekivanja za sebe i druge su korisna, ali postoji prijelomna točka u kojoj perfekcionizam donosi više štete nego koristi

profimedia-0098802150.jpg

Pretjerano si zabrinuta što će se dogoditi ako ti ili tvoji kolege/suradnici ne postignete svoje visoke standarde

Za metaanalizu objavljenu u časopisu Journal of Applied Psychology, istraživači sa Sveučilišta Miami, Sveučilišta Florida i Georgia Tech analizirali su 95 prethodnih studija i otkrili da postoje dva tipa perfekcionista:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • perfekcionisti koji traže izvrsnost i zahtijevaju pretjerano visoke standarde za sebe i
  • perfekcionisti koji izbjegavaju neuspjeh, a koje karakterizira opsesivna zabrinutost i averzija prema neuspjehu postizanja iznimno visokih standarda izvedbe

Drugim riječima, ako se slomiš zbog pomisli da nećeš završiti zadatak prema svojim standardima, to je znak da bi mogla biti perfekcionist koji izbjegava neuspjehe. I to je veliki problem. Njihova studija pokazala je da su izgaranje, stres i tjeskoba snažnije povezani s perfekcionizmom izbjegavanja neuspjeha, dok je perfekcionizam koji traži izvrsnost više povezan s dobrobitima poput motivacije i angažmana.

Općenito, perfekcionizam nije poboljšao radni učinak, bez obzira na tip perfekcionista. "Naši rezultati sugeriraju da perfekcionizam uglavnom nije od pomoći na radnom mjestu. Iako perfekcionizam može donijeti neke korisne rezultate, te se prednosti mogu nadoknaditi negativnim ishodima, a nije bilo ukupnog učinka na performanse," rekla je jedna od autorica studije Laurens Steed.

Image
3/5