Smanji rizik od 'burnouta'

Nauči reći 'ne': Četiri koraka uz koja ćeš postaviti granice na poslu

Osjećaš li se već neko vrijeme preopterećeno poslom, zadnji je trenutak za reakciju i postavljanje granica. Gotovo je nemoguće udovoljiti svima stoga se usudi reći 'ne' i ne prihvatiti taj dodatan zadatak…

profimedia-0339852683.jpg
Foto: Profimedia.hr

Rad vikendima i prekovremeno, prevelika odgovornost, gomila zadataka i rastrganost između privatnog i poslovnog… Sve to rezultira gomilanjem stresa, a akumulirani stres i frustracije na poslu mogu dovesti do 'burnouta'. Burnout sindrom, odnosno sindrom sagorijevanja, podrazumijeva progresivan gubitak energije pri čemu se sve češće počinjemo pitati zašto to uopće radimo. I mali zadaci ljudima postaju zamorni te se suočavaju s fizičkom, emocionalnom i psihičkom iscrpljenosti. 'Burnout' nije bezazlen te u značajnom postotku pogađa radno aktivnu populaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Je li kap prelila čašu?

'Bolest današnjice': Burnout sindrom iliti simptomi da si jednostavno pregorjela

Do njega ne dolazi odjednom nego nam tijelo šalje signale da nam je previše toga nad glavom i da moramo usporiti. Već je tada ključno reagirati, a postavljanje granica na poslu jedan je od načina sprječavanja sagorijevanja. Postavlja li netko pred tebe kontinuirano preveliku odgovornost i previše posla, velike su šanse da ćeš sagorjeti.

Image
Foto: Profimedia.hr

U strahu od gubitka posla, mnogi se zaposlenici ne usude odbiti zahtjeve poslodavca, šefa ili voditelja tima, no osjećaš li se preopterećeno, to je važno napraviti. Ma i prije nego što se počneš osjećati iscrpljeno. Nije lako reći da ne možeš prihvatiti taj zadatak ili projekt jer već imaš previše posla, no nije i nemoguće.

POGLEDAJ VIDEO: Kako lakše reći 'ne'?

1/5