Svi će se kad-tad suočiti s gubitkom drage osobe. Kao i rođenje te odrastanje, i smrt je dio života i treba ju prihvatiti. No, to nije lako – nikada. Posebno je teško prihvatiti da je preminula tebi bliska osoba, čovjek mlađe dobi ili netko tko ti je bio sve. Koliko će trajati ta bol zbog gubitka, teško je procijeniti, no većini je ljudi svojstveno da isprva niječu gubitak da bi se potom s njim suočili. Proces suočavanja uglavnom je praćen snažnim emocijama. I dok se neki tada zatvaraju u sebe, drugima je lakše kada svoja proživljavanja podijele s drugima ili ih zapišu.
Dok se suočavaju s gubitkom – što može trajati nekoliko mjeseci ili godina – mnogi će se pitati kako da ostanu povezani s osobom koja ih je napustila. Smrt u obitelji ili okolini svatko doživljava drugačije, no trenutak smrti ne mora biti konačan kraj. Voljenu osobu možeš čuvati u uspomenama, prisjetiti je se u značajnim životnim trenucima, imati osjećaj da je uz tebe…
Evo kako održati povezanost s pokojnom dragom osobom. Vjerujemo da će svatko pronaći svoj način kako da najmilije zadrže u uspomenama.
Razgovaraj o dragoj pokojnoj osobi
Budući da se svatko s gubitkom bori na svoj način nekoga će razgovor o pokojniku samo još više rastužiti. No, portal YourTango piše da je i nakon smrti poželjno razgovarati o preminuloj osobi. Njoj u čast, možeš se s osobama od povjerenja prisjetiti simpatičnih anegdota koje su povezivale tebe i pokojnika. Možeš voditi dnevnik, a nekima te male rutine i zapisi pomažu da se lakše nose s trenucima potištenosti, nostalgije i nedostatka. Tako osjećaju da je pokojnik i dalje uz njih.
Održavanje rutina
Isti portal navodi da ćeš se lakše nositi s gubitkom odlučiš li se i dalje prakticirati samo vaše običaje. Nekada ste zajedno pekli kolače, ljeti odlazili u to jedno mjesto ili se opuštali uz omiljenu komediju? Održavanje tih malih rituala moglo bi ti pomoći održati vezu s pokojnikom i lakše koračati kroz dan. Također, ako je ta osoba za tebe bila oličenje dobrote i hrabrosti, nastoji te vrijednosti utjeloviti u svoj život. Iako te osobe više nema, mogla bi osjetiti da ti je bliže i da ti je uzor. Ako ti je tako lakše, ne libi se nositi nakit ili nešto drugo što je pripadalo pokojnoj osobi. Nekima baš taj predmet nosi sentimentalnu vrijednost i pomaže im da pokojnika zadrže blizu sebe – barem u mislima.
Čini dobra djela njima u čast
Nije rijetkost da se obitelji pokojnika odluče za pokretanje humanitarnih akcija – posebice ako se preminuli borio s nekom bolešću. U tom trenutku to je teška odluka, ali dugoročno ima pozitivan utjecaj na društvo. Ako si uvjerena da bi tvoja preminula sestra, prijateljica, baka, mama, djed ili netko drugi rado sudjelovao u nekoj humanitarnoj akciji ili je bio sklon pomagati drugima, nastavi istim stopama. Pomogneš li nekom drugom, mogla bi biti ispunjena mirom.
Prisjeti se godišnjica i rođendana
Netko na groblje odlazi jednom godišnje, a netko svaki tjedan. Svatko pronalazi svoj način za prisjećanje drage osobe. Ako te odlazak na groblje smiruje, nastavi to prakticirati, no misli na sebe te se vremenom nastoji posvetiti promjenama životnog stila te – koliko god da je teško reći – nastaviti dalje. Isto tako, godišnjice i rođendani sjajna su prilika da se s obitelji prisjetiš drage osobe i da učinite nešto njemu u čast – nešto na što bi pokojnik bio ponosan ili što bi ga učinilo neizmjerno sretnim.
Kroz takve rituale mogla bi izraziti svoju ljubav i ono što osjećaš. To bi pak moglo rezultirati oporavljajućim učinkom.