Žudnja za hranom znači da tijelo prima pomiješane signale. Kada smo iscrpljeni ili tužni, imamo nisku razinu šećera u krvi i / ili nizak serotonin, a tijelo signalizira mozgu da treba „živnuti“. Ovaj signal uzrokuje želju za slatkim ili želju za ugljikohidratima.
Zašto žudimo za hranom?
Postoje tri osnovna čimbenika odgovorna za neodoljivu želju prema hrani:
- Hormonska neravnoteža
- Dijeta
- Slabiji rad nadbubrežne žlijezde
Serotonin je hormon koji uzrokuje dobro raspoloženje. Hormonska neravnoteža ili slaba probava može dovesti do sniženja serotonina. Nažalost, šećeri i jednostavni ugljikohidrati kratkoročno oslobađaju veću količinu serotonina – zbog čega se osjećamo dobro na trenutak, ali se ubrzo vraćamo na nisku razinu serotonina – tada opet žudimo za slatkim i jednostavnim ugljikohidratima.
Inzulin je odgovoran za održavanje stabilnosti razine šećera u krvi i to tako da govori stanicama tijela kada trebaju apsorbirati glukozu iz krvi. Otpornost na inzulin znači da vaše tijelo prestaje reagirati na inzulin, a umjesto toga dočepa se svake kalorije koje može i pohranjuje ih kao masti. Dakle bez obzira koliko malo jedete, postupno će dobiti na težini. Inzulinska rezistencija vodi direktno do pretilosti, dijabetesa i bolesti srca. A uz prehranu s malo masnoća veća je vjerojatnost da ćete patiti od ovog stanja. Istovremeno, vaše stanice ne mogu apsorbirati potrebnu glukozu, tako da signaliziraju mozgu da vam je potrebno više ugljikohidrata ili šećera. Rezultat je stalna želja za hranom.
Ako je vaša prehrana siromašna masnoćama u nadi da ćete smršavjeti, nehotice možete pogoršati problem. Ako, kao milijuni žena, godinama jedete malo masnoća, a mnogo ugljikohidrata ili ste se pridržavali nekih od hirovitih dijeta, postoji mogućnost da ste barem djelomično postali otporni na inzulin. Milijuni žena se pridržavaju Atkinsove dijete ili South Beach dijete. Iako su ove dijete napredak u odnosu na konvencionalne dijete s malo masnoća i mnogo ugljikohidrata, one mogu pogoršati vaše metaboličke probleme, jer je dijeta sama po sebi stres za tijelo. Dakle, mnoge žene moraju izliječiti svoj metabolizam, prije nego počnu razmišljati o mršavljenju.
Još jedan od uzroka želje za hranom je slabiji rad nadbubrežne žlijezde. Ako ste pod stresom ili patite od nesanice ili premalo spavate, vjerojatno ste duže vrijeme iscrpljeni. To dovodi do umaranja nadbubrežne žlijezde ili do izravne nadbubrežne iscrpljenosti, što zauzvrat daje signale tijelu da treba živnuti. Možete pribjeći slatkom, ugljikohidratima ili kavi tijekom dana i ugljikohidratima ili alkoholu noću, od kojih svi pogoršavaju problem.
Kako obuzdati glad
Važan korak za aktivan i zdrav način života je naučiti slušati svoje tijelo. Žene koje krive same sebe za svoju glad samo će pogoršati svoje raspoloženje i povećati potrebu za serotoninom. To je slučaj kad se može pojaviti emocionalno prejedanje. Zapamtite, postoje biološki uzroci potrebe za slatkim, a vaša potreba za ugljikohidratima je rijetko samo problematična navika. Veća je vjerojatnost da je korijen problema neadekvatna prehrana.
Kako biste obuzdali želju za hranom, morate dati podršku svom tijelu. Zdrava hrana, svakodnevno obavezno doručkovanje (preskakanje doručka može samo pojačati vašu želju za hranom), uzimanje dodataka prehrani, umjerena tjelovježba i mnogo emocionalne podrške mogu gotovo čudesno smanjiti vašu želju za hranom. Vaš metabolizam će se izliječiti kad mu date potrebnu nutritivnu podršku. Ako je metabolizam poremećen, postupak može potrajati neko vrijeme, ali će se stanje poboljšati.
- Jedite svaka tri sata. Jedan od najvećih krivaca za psihološku glad je pad razine šećera u krvi. Ako održavate stabilnom razinu šećera, nećete više imati takvu želju za hranom. Najlakši način za borbu protiv žudnje za hranom je da je izbjegavate dolaženje u takvu situaciju.
- Pijte vodu. Dehidracija zbunjuje tijelo i često se javlja u obliku gladi. Mala čaša vode svakih sat vremena držat će vaš želudac punim, a vaše tijelo hidratiziranim.
- Pričekajte. Pravu glad ćete osjećati i nakon što malo pričekate, dok će ona psihološka nestati. Ako ste dovoljno pojeli i niste žedni, odgađanje jela za 15 do 20 minuta pomoći će da vaša želja za hranom nestane.
- Odvratite pozornost. Ako radite nešto na računalu i osjećate potrebu jesti, radite nešto drugo. Telefonirajte ili pročitajte vijesti. Možda samo trebate početi misliti na nešto drugo.
- Tjelovježba. Ako počnete vježbati i vaša glad nije fiziološka, gotovo odmah ćete se osjećati bolje. Ako je glad fizička, nećete se moći „uživjeti“ u vježbanje, što je znak da trebate jesti.
- Okružite se zdravim zalogajima. Imajte pri ruci komad voća ili nekog sirovog povrća. Ako vam to ne pomogne, znat ćete da vaša žudnja za hranom umišljena.
- Promijenite rutinu. Navike mogu utjecati na želju za hranom, stoga promijenite uobičajenu rutinu, makar samo malo. Ugasite svjetla u kuhinji i pokušajte izbjegavati tu prostoriju. Male promjene vam mogu olakšati kasnije provođenje većih promjena.
- A kad apsolutno ništa drugo ne funkcionira, prepustite se, ali to činite rijetko! Uzmite kockicu čokolade umjesto cijelog reda, stavite malo čipsa u zdjelicu (oko 20 komada) umjesto da pojedete čitavu vrećicu, popijte pola čaše gaziranog soka umjesto na čitave boce. I nikada ne dopustite da se jedna loša večer pretvori u trodnevni raspust! Tako ćete olakšati promjene u pozitivnom smjeru i riješiti se žudnje za hranom zauvijek.