Čini li vam se možda da od sve zdrave hrane koja se sve više preporučuje ste samo još više gladni? Ako je tako niste jedini, jer često je zdrava hrana – dijetna, ima malo kalorija koje nisu dostatne za dnevne aktivnosti, što dovodi do još veće gladi.
No, na sreću postoji hrana koja je zdrava, nema visoki glikemijski indeks, a ono što je najbolje, zasitna je, pa ćete moći dobro funkcionirati bez gladi.
Zobena kaša – Odličan doručak, koji će vas držati sitima sve do ručka. S obzirom na to da se radi o cjelovitoj žitarici, bogata je zdravim nutrijentima. Ima niski glikemijski indeks, što znači da ne uzrokuje velike oscilacije šećera u krvi, nego se energija ravnomjerno oslobađa u organizmu. Spremite ju s mlijekom, malo smeđeg šećera i voćem.
Krumpir – Možda nema niski glikemijskim indeks, ali kuhan vodi, vrlo je zdrava i zasitna namirnica, koja će vas održati sitima duže od bilo koje cjelovite žitarice. Naravno, ne pretjerujte s količinom (dva krumpira srednje veličine za jedan obrok).
Juhe od povrća – Odlična je za konzumaciju prije samog obroka, jer smanjuje glad, daje veći osjećaj sitosti i zdrava je. Također, može se jesti i sama, donosi okrjepu i ugodan lagan osjećaj u želucu. Osim od povrća, odlične su i kremaste juhe.
Jaja – Kuhana, poširana, na oko, kajgana sve su to zdravi načini pripreme jaja, koja ne samo da su bogata proteinima i brojnim zdravim sastojcima, nego su vrlo zasitna. Dva jaja srednje veličine trebala bi biti dovoljna za jedan obrok. Samo nemojte pretjerivati s uljem i solju.
Tjestenina od cjelovitih žitarica – Baš poput zobi, sve cjelovite žitarice su pune zdravih nutrijenata, te imaju niski glikemijski indeks. Samo 100 grama kuhane tjestenine od cjelovitih žitarica sadrži tri puta više vlakana nego tjestenina od bijelog brašna.
Naranče – Vjerovali ili ne one su dva puta više zasitne od banana na istu količinu kalorija. Razlog je vjerojatno veća količina vode koja se u njima nalazi. Ne trebamo vam govoriti da su zdrave, bogate proteinima, vitaminima i mineralima.
Kokice – Ne mislimo one koje su prelivene maslacem i drugim preljevima, nego na obične kokice, lagano posoljene. Osim toga, kokice su zasitnije od čipsa, sladoleda, čokolade, kolača… Jedan od razloga je što zauzimaju više prostora u želucu, pa prema tome stvaraju i dojam sitosti. Također, imajte na umu da su kokice cjelovite žitarice.
Grah – Savršena kombinacija vlakana i proteina, tako da osim što je zdrav, vrlo je zasitan, pa vam neće biti potrebni međuobroci. Skuhajte grah bez masnoća i spremite ga kao ukusnu salatu ili lagano varivo.
Kikiriki – Imaj niski glikemijski indeks, što znači da je odličan za održavanje sitosti. Izbjegavajte procesuirane kikirikije, jedite samo one iz ljuske, jer su bogati proteinima i vlaknima. Budite na oprezu jer su prilično kalorični; Ne prelazite količinu od 100 g na dan.
Zelena ili miješana salata – O njoj bi se mogli napisati epovi. Iako u našoj kulturi nije običaj jesti salatu kao predjelo, upravo to se preporučuje, baš kao i juha, jer će smanjiti glad i potrebu za glavnim jelom. Začinite ju s malo soli, maslinovim uljem, bučinim uljem, aceto balsamicom i/ili limunom.