Svi su ljudi „robovi“ određenih navika, koje mogu pozitivno ali i negativno utjecati na život. No, nekako se čini da one negativne navike drastičnije utječu na naš život.
Način života, od toga koliko spavamo, što pijemo i što jedemo, koliko smo pod stresom, svakako može utjecati na nakupljanje prekomjernih kilograma.
No, koliko se čini, ono što radite u večernjim i noćnim satima najviše se može odraziti na vašu debljinu, odnosno nemogućnost da skinete koji kilogram viška i budete u boljoj formi. Zato je važno da usvojite navike koje vam neće onemogućavati ili otežavati gubitak kilograma i postizanje bolje tjelesne forme.
Evo što morate učiniti, odnosno čega se morate odreći...
Prevelike količine hrane
Preobilni obroci u večernjim i noćnim satima mogu utjecati na normalnu probavu. Također, prevelike količine proteina u večernjim satima mogu utjecati na kiselost organizma, što će otežati razgradnju nutrijenata, zbog čega će doći do nakupljanja masnih naslaga, pa prema tome i debljanja.
Prevelike količine ugljikohidrata
Konzumiranje previše ugljikohidrata u večernjim satima, pa čak i iz cjelovitih žitarica, voća s pektinom, zatim grah i grahorica, može usporiti metabolizam i otežati gubitak kilograma. Tijekom noći tijelo ima manju mogućnost sagorijevanja „loših“ kalorija, pa će ugljikohidrati biti pohranjeni u tjelesne „zalihe“.
Ne jedete dovoljno
Dok s jedne strane ne smijete jesti previše, izgladnjivanje organizma u večernjim satima neće imati baš povoljan učinak na organizam. Naime, tijelo će početi gladovati, zbog čega ćete dobiti potrebu za onim stvarima koje svakako trebate izbjegavati – grickalice, slastice, brza hrana i tako dalje.
Jedite uvečer, ali obroke prilagodite dobu dana i u sastavu i u količini. Osim toga, ako ste vježbali, potrebna vam je hrana bogata proteinima, za obnovu i nadogradnju mišićnih struktura.
Konzumacija kofeina
U večernjim satima kofein može utjecati na cirkadijalni ritam tijela, što znači da će poremetiti san. To može značiti mnoge druge poremećaje za organizam, a ne samo pospanost sljedećeg jutra. Naime, manjak sna može poremetiti hormonalnu ravnotežu, a što može poremetiti sve druge procese u organizmu, pa tako i mogućnost smanjenja tjelesne težine.
Večernja čašica-dvije-pet…
Istraživanja su pokazala da alkohol usporava metabolizam i dehidrira tijelo, pa zbog se toga mogu usporiti prirodni procesi razgradnje koji se događaju u organizmu. Također, alkohol je kaloričan, što svakako ne pridonosi vašem planu mršavljenja i postizanja forme. Također, zbog njega sljedeći dan nećete moći obavljati mentalne i fizičke zadatke kao što biste inače.
Preaktivan društveni život
Dok s jedne strane društveni život može pomoći u smanjenju stresa, što može biti odlično za organizam, no ako je on „prebukiran“, što vas košta sna i vremena za odmor i relaksaciju, to također može biti pogubno za prirodni bioritam, pa tako i posvećenost pravilnoj prehrani i redovitoj tjelovježbi.
Tjelovježba prije spavanja
Jako intenzivna tjelovježba može poremetiti mogućnost lakog utonuća u san, jer se njome potiče rad hormona koji stimuliraju tijelo. Ako je ta stimulacija prevelika, može doći do problema s utonućem u san. Osim toga, nakon tjelovježbe je potrebno jesti, a ako to sve učinite u kratkom roku prije spavanja, besana noć ili nemiran san vam je zagarantiran.
Foto: © Konstantin Yuganov - fotolia