U današnje vrijeme dijeta definitivno ne manjka. Svako malo iskoči neka nova, a neke od njih postanu veoma popularne. Kada govorimo o dijetama, odmah mislimo na ograničavanje kalorije, povećavanje broja posjeta teretani i preskakanje izlaska s prijateljima (čisto zbog kaloričnosti alkoholnih pića).
Obično se dijete svode na to, zato je ova dijeta koja dozvoljava jedenje i u restoranima, ugljikohidrate, alkohol, i manje vježbanja - nešto posve drugačije. Evo što moraš znati o F-faktor dijeti...
Što je F-faktor?
Dijetu je razvila američka liječnica i nutricionistica Tanya Zuckerbrot, i to je znanstveno dokazan pristup gubitku težine i optimalnom zdravlju. Glavni nosivi stup u F-faktor dijeti je vlakno (eng. fibre). Što više vlakana ima namirnica koju jedeš, to ćeš se osjećati sitije nakon jela, što će ti pomoći da manje konzumiraš tijekom dana. Umjesto da se usredotočuješ na hranu koju želiš izbjegavati, F-faktor se više bavi uključivanjem prave hrane s visokim udjelom vlakana u prehranu.
Je li teško držati se ove dijete?
Iznenađujuće, ne. Sve ove namirnice nama su lako dostupne, nisu pretjerano skupe i jednostavno ih je uključiti više u svoju prehranu. Za što bolje držanje bilo bi dobro nabaviti knjigu o ovoj dijeti na Amazonu (koja nije previše skupa, 13 USD, što je oko 85 kn), no isto tako na Googleu i YouTubeu možete pronaći niz članaka, videa i savjeta koji će ti pomoći sastaviti plan prehrane na temelju ove dijete.
Što možeš jesti?
Puno ukusnih stvari. Umjesto da ozbiljno ograničiš ono što možete jesti, i izbacuješ cijele grupe hrane iz svoje prehrane _(što je obično preteško za držati se toga) prehrana se fokusira na kombiniranje nemasnih proteina s ugljikohidratima s visokim udjelom vlakana, koji su nisko kalorični i održavaju te sitom. Ključ svega je povećati unos namirnica s vlaknima. Koje su to namirnice? Evo nekih od njih:
- mekinje (posije) pšenice, zobi, riže i kukuruza
- sjemenke (osobito chia, lan, sezam, psyllium, suncokret i buča)
- orašasti plodovi (badem, orah, kikiriki, pistacija, brazilski oraščić...)
- kvinoja
- mahunarke (grašak, grah, mahune, leća, slanutak, soja…)
- povrće (zeleno lisnato povrće i kupusnjače, artičoka, avokado, celer, mrkva, cikla, krastavac, luk, češnjak, rajčica, bundeva, krumpir…)
- voće (bobičasto voće, jabuke, kruške, šljive, agrumi, smokve, ananas, avokado, banana, kivi…)
- integralna riža
- nemasne kokice
Djeluje li ova dijeta?
Rezultati će varirati od osobe do osobe, ali rezultati su zasad obećavajući. Prosječna osoba pojede 16 grama vlakana dnevno - znatno manje od 25 do 30 grama koje predlaže stručnjaci. Iz studije sa Sveučilišta u Minnesoti iz 2005. godine - vlakna dovode do veće sitosti, manje izlučivanja inzulina i više masnih kiselina kratkog lanca. Ukratko, povećanje unosa vlakana trebalo bi dovesti do mršavljenja. Ta činjenica, uz naglasak na konzumiranje cjelovite hrane u umjerenim količinama (naravno bez nezdravih stvari poput šećera i bijelog brašna, i nezdravih masnoća), čini F-Factor održivim programom zdrave prehrane koji se ne oslanja na trikove ili "pre-dobra-da bi-bila-istinita" obećanja.