Kad je riječ o vježbanju, vlada mišljenje da treba trenirati intenzivno, ostavljati zadnju kaplju znoja na terenu i činiti to redovito, ako je moguće, gotovo svaki dan "ubijati" se u treningu. I u tome nema ništa loše, dok osluškuješ svoje tijelo i ne koje će ti vrlo jasno reći kada mu je previše. No, ukoliko si početnica i tek ulaziš u svijet rekreativnog sporta, sjajna je vijest da će već 30 minuta redovite, umjerene fizičke aktivnosti polučiti rezultat.
Štoviše, stručnjaci kažu da je za početnike dobro ne pretjerivati s treninzima kako ne bi iscrpili tijelo, ali i demotvirali se. "Ako si početnica, 30 minuta umjerene tjelovježbe, pet puta tjedno, dat će željene rezultate", kaže fitness trenerica Paige Waehner za Verywell Fit.
Osim št ćeš skinuti višak kilograma, ojačati mišiće i povećati kondiciju, vježbanje ima još nekoliko, možda neočekivanih, pozitivnih učinaka na tvoje tijelo i psihu. Pročitaj ih u nastavku i pronađi pola sata u danu za rekreaciju.
Osjećat ćeš se bolje
Nevjerojatno, ali i kratki treninzi su dovoljni da te izvuku iz lošeg raspoloženja, otjeraju crne misli, izbrišu anksioznost i ublaže depresiju. I to isti tren! Ako ne vjeruješ nama, tu su dokazi. Provedeno je znanstveno istraživanje koje je pokazalo da je i minimum rekreacije dovoljan da bi se osjećala dobro u svojoj koži. Studija je objavljena u časopisu Psychology of Sport and Exercise. Razlog tome su hormoni sreće dopamin, serotonin i oksitocin koji se luče tijekom treninga.
Bit ćeš kreativnija
Studija objavljena u časopisu Scientific Reports dokazala je da polusatni trening ili šetnja mogu itekako povećati kreativnost i dovesti te do genijalnih ideja za koje nisi ni slutila da se nalaze u tvojoj glavi. Stoga, ako "zapneš" u misaonom procesu ili ti nestane inspiracije, tenisice na noge i u akciju. Jednako dobro djeluje i par desetaka trbušnjaka, čučnjeva, sklekova. Znaš onu staru - fzički umor je psihički odmor! A ono što ti treba kad si psihički i misaono preopterećena je - odmor.
Depresija - baj, baj!
Sve je više i više znanstvenih dokaza da je tjelovjeba učinkovit lijek protiv depresije. Najbolja je stvar što ne djeluje dobro samo na psihu, već i na tijelo, a pritom nema niti jednu nuspojavu. Istraživanje objavljeno u časopisu Depression and Anxiety pokazalo je da 35 minuta fizičkog treninga dnevno smanjuje rizik od pojave depresije, a ono što je još bitnije crne oblake koji su se možda već nadvili nad tvojom glavom, u trenu briše.
"Naša studija dokazuje da, kada je depresija u pitanju, sudbina nam nije zapisana u genima. Tjelovježba itekako igra ulogu u ublažavanju i iste i snižavanju rizika od pojave novih depresivnih epizoda", kaže za Depression and Anxiety dr. Karmel Choi s Harvarda.
Poništit će negativne učinke sjedenja
Sjedilački način života koje je danas prevladavajući, loše djeluje na zdravlje jednako kao i pušenje. Na sreću, postoji način da se štetni učinci sjedenja ponište. Pogađaš? Polusatno vježbanje izbrisat će sve ono negatono što je tijelu učinilo višesatno sjedenje. Studija objavljena u časopisu The British Journal of Sports Medicine, pokazala je da je 30 do 40 minuta rekreacije dnevno dovoljno da poništi posljedice desetosatnog sjedenja.
Drži kilograme pod kontrolom
Studija objavljena u časopisu JAMA Internal Medicine pokazala je da polusatna žustra šetnja može biti dovoljna da održi težinu u okvirima koji su primjereni tvojoj konstituciji, odnosno da možeš normalno jesti, a da se ne udebljaš. Pulsatna rekreacija je prevencija pretilosti.