Sedam razloga zašto bi trebala probati planinariti

Hodanje u prirodni ojačava naše fizičko zdravlje, ali i pomaže da se psihički osjećamo bolje

Sedam razloga zašto bi trebala probati planinariti

Ove godine svakako trebamo što više vremena provoditi u prirodi i izbjegavati zatvorene prostore. Ako još nisi krenula planinariti i otkrivati okolnu prirodu jesen je pravo vrijeme. Ugodne temperature za hodanje pomoći će ti da brzo stekneš fizičku snagu, ali i da ojačaš psihu. Priroda i hodanje su ljekoviti, a to nam svakako treba u ovom vremenu kada živimo u velikoj neizvjesnosti.

Image

Jesen je savršeno vrijeme za trčanje, ali pripazi na ovih nekoliko stvari


Dobrobiti hodanja za zdravlje dobro su istražene i nadaleko poznate. Razmisli kada si zadnji put otišla u šetnju i kako si se dobro osjećala nakon toga - energično i osvježeno. Kako smo ove godine previše vremena proveli u zatvorenim prostorima, pravo je da krenemo u prirodu i osjećamo se dobro. Ako ti treba još malo motivacije donosimo ti sve razloge zašto se trebaš odlučiti za planinarenje.

1. Jača zdravlje

Planinarenje je izvrstan način za vježbanja srca, pluća i nogu. Izdržljivost možeš izgraditi pješačenjem po usponima i stijenama. Upotrijebit ćeš mišiće nogu za koje nisi ni znala da ih imaš.


(Foto: Pixabay) Pješačenje na otvorenom stvara priliku za duboko disanje, slušanje ptica, insekata i drugih životinja, udisanje mirisa šume i promatranje kako se sva flora i fauna udružuju u jedno zanimljivo i živopisno stanište. Najbolji način za povezivanje s prirodom i odmaranje od tehnologije s kojom smo stalno okruženi.

Većina nas podrazumijeva da bez problema može hodati i da nikada nećemo imati problema s kretanjem. Ali tijelo i um uvijek treba održavati u formi. Pješačenje po neravnim površinama zahtijeva od mišića nogu, bokova, trbuha i leđa (naravno i stopala) da održavaju ravnotežu i da ne posrćemo dok hodamo.

4. Gubitak kilograma

Iako hodanje ne izgleda kao neki zahtjevan trening u teretani, planinarenje gradi mišiće što jača i kosti. Ako tek krećeš u svoje planinarske avanture započni s ugodnim tempom, u hodu bi trebala moći razgovarati. Kada budeš spremna, intenzitet možeš povećati krećući se zahtjevnim stazama ili uz izmjenjivanje intervala brzog i sporog hoda.

Image


(Foto: Pixabay)

U istraživanju provedenom na Sveučilištu British Columbia, znanstvenici su otkrili da redovita aerobna tjelovježba može povećati hipokampus, dio mozga odgovornog za verbalno pamćenje i učenje. Aktivnost u tijelu povećava aktivnost u mozgu.

6. Poboljšava raspoloženje

Bez obzira na brzinu hodanja, svježi zrak pomoći će da se osjećaš bolje. Tijelo upija kisik, ali i sunčeve zrake (vitamin D!). Hodanje oslobađa endorfine koji nam pomažu da podignemo raspoloženje, a mogu čak smanjiti i depresiju. Također se smanjuje razina kortizola u tijelu, hormona koji je povezan s izazivanjem stresa. Hodanje poboljšava samopoštovanje, podiže raspoloženje i kvalitetu sna, a smanjuje stres, tjeskobu i umor.
(Foto: Pixabay) Redovito pješačenje brdskim stazama smanjuje krvni tlak i kolesterol, smanjujući tako rizik od srčanih bolesti, dijabetesa i moždanog udara za rizične osobe. Zapravo je hodanje nizbrdo dva puta učinkovitije u uklanjanju šećera u krvi i poboljšanju tolerancije na glukozu od običnog hodanja.