Prema rezultatima ispitivanja provedenih u okviru prvog hrvatskog zdravstvenog projekta, može se zaključiti da u odrasloj populaciji (18-64 godine) ne postoji problem pothranjenosti, budući da svega 0,1 % muške i 0,2 ženske populacije ima BMI manji od 18,5. Poželjnu tjelesnu težinu, odnosno BMI između 18,5 i 25 ima oko 50 % žena i svega oko 21 % muškaraca. Povećanu tjelesnu težinu, s vrijednostima BMI od 25 do 30, ima 35 % žena i 48 % muškaraca. Indeks tjelesne mase (BMI) veći od 30, odnosno pretilost I. do III. stupnja utvrđena je u 15 % žena i čak 31 % muškaraca. To ukazuje na značajan problem pretilosti, posebice u muškoj populaciji srednje dobi.
Razlozi koji najvećim dijelom pridonose ovakvoj situaciji su smanjena tjelesna aktivnost uz istodobno zadržavanje tradicionalnih prehrambenih navika i konzumacije podjednakih količina hrane kao u mlađoj dobi, kada su energetske i prehrambene potrebe bile veće.
Kronične bolesti uzročno povezane s načinom prehrane čine značajni dio naše javnozdravstvene problematike, slično većini razvijenih zemalja. Kao rizični čimbenik za razvoj drugih kroničnih bolesti treba istaknuti veliki problem pretilosti, koja u odrasloj ženskoj populaciji iznosi 15 %, a u muškoj čak 31 %. Važno je naglasiti da oko 10 % odrasle populacije ima značajno povišene vrijednosti lipida u krvi, a time i povećani rizik za razvoj arterioskleroze. Od šećerne bolesti tipa 2 u Hrvatskoj boluje 2,3 % populacije (oko 100 000 osoba).
Vodeći uzrok smrtnosti u Hrvatskoj su bolesti srca i krvnih žila, a potom slijede novotvorevine (tumori). Rak debelog crijeva jedno je od najčešćih vrsta malignih tumora u oba spola te je u porastu u Hrvatskoj, a u porastu je i rak dojke u žena.
Znate li?
Rak debelog crijeva na drugom je mjestu po broju novih slučajeva i uzroka smrtnosti zbog raka u našoj zemlji. Otkrivanjem raka debelog crijeva u ranoj fazi bolesti mogu se spasiti mnogi životi. Zbog toga je i Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi Republike Hrvatske pokrenulo 16.10.2007. g. pokrenulo Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva. Građani između 50 i 74 godine dobivati će testove za otkrivanje raka debelog crijeva. Metoda testiranja će se vršiti postupkom otkrivanja nevidljive krvi u stolici, što je često prvi znak raka, polipa ili drugih bolesti debelog crijeva.
O povezanosti prehrane i zdravlja postoji neizmjerno mnogo dokaza. Pravilna prehrana pridonosi održavanju tjelesnog i mentalnog zdravlja, općoj otpornosti prema bolestima, a u dječijoj i mladenačkoj dobi osigurava pravilan rast i razvoj organizma. Energetski neuravnotežena prehrana i neadekvatan unos prehrambenih tvari predstavljaju čimbenik rizika, kako za razvoj deficitarnih prehrambenih poremećaja, tako i za niz kroničnih nezaraznih bolesti.
Energetski uravnotežena prehrana doprinosi održavanju poželjne tjelesne težine, što za odraslu osobu podrazumjeva vrijednosti indeksa tjelesne težine (BMI) od 18,5 do 25. Nesrazmjer između pravilnog unosa i nedovoljne potrošnje energije, s druge strane, dovodi do povećanja tjelesne težine i pretilosti.
Prekomjerna tjelesna težina povećava rizik za razvoj niza bolesti, posebice srčano žilnih, visokog krvnog tlaka, povećanje masnoće u krvi, šećerne bolesti tipa 2, nekih vrsta malignih tumora i bolesti organa za kretanje. To su ujedno bolesti od kojih oboljeva znatan dio odrasle populacije u Hvatskoj i drugim industrijski razvijenim zemljama, gdje prekomjerna tjelesna težina u odraslih osoba nije samo posljedica prevelikog unosa hrane već je i posljedica nedovoljne tjelesne aktivnosti.
Prema posljednjim podacima HZJZ-a 63 posto muškaraca i 54% žena ima prekomjernu tjelesnu težinu, a pretilo je oko 20 posto muškaraca i žena, a osnovni razlozi takvog stanja su masna prehrana te premalo tjelesne aktivnosti.
Razmislite! Sva druga osoba u Hrvatskoj ima problema s tjelesnom težinom, a od toga je oko 20% osoba pretilo s indeksom tjelesne težine (BMI) većim od 30.
Imate li i vi problema s tjelesnom težinom?
Ne bojte se priznati. Dovoljno je izračunati svoj BMI, pogledati se u ogledalo i priznati sami sebi!
Pozivamo vas na besplatno mjerenje masnoga tkiva u prvom Nutricionističkom klubu u Hrvatskoj.
Todd Alapić
Nutricionistički klub Svijet zdravlja
www.moj-wellness.com
info@nutricionisticki-klub.hr