Pri samom spomenu utega, prvo što nam pada na pamet su bodybuilderi, no riječ je samo o uvriježenom mišljenju. Dizanje utega zapravo je vrlo korisna vježba koja potiče rad metabolizma i mršavljenje.
Dizanje utega također doprinosi i jačanju i izgradnji mišića te štiti naše tijelo od ozljeda.
Ako si početnik, imaj na umu da s dizanjem utega treba krenuti polako, a vrlo je važno znati i pravilnu tehniku izvođenja. Stručnjaci tvrde da je vježbe s utezima dovoljno izvoditi dva puta na tjedan ako si početnik, a jednom kad se privikneš možeš to činiti i češće.
Pitaš li se je li dizanje utega za tebe te koje su prednosti ove vježbe, neke vrlo zanimljive odgovore otkrivamo ti u nastavku.
Foto: Unsplash
Potiče mršavljenje i sagorijevanje kalorija
Kardio vježbe pomažu nam da se riješimo viška sala oko trbuha, a dizanje utega utječe na izgradnju mišića te tako potiče sagorijevanje kalorija i ubrzava rad metabolizma. Studije su pokazale da vježbe s utezima, u kombinaciji sa zdravom, nisko kaloričnom prehranom, mogu pomoći kod očuvanja mišićne mase koja se gubi kroz aerobne vježbe.
Štiti kosti
Kako starimo, tako naše kosti postaju sve slabije i krhkije, osobito kod žena nakon menopauze. Dizanje utega može pomoći kod izgradnje mineralne gustoće kostiju, prema Wolffovom zakonu. Drugim riječima, stvaranjem pritiska na zglobove pomoću vježbi s utezima zapravo možemo izgraditi jače i zdravije kosti.
Smanjuje stres i poboljšava raspoloženja
Težak dan na poslu, napetost i tenzije? Vrijeme je za utege! Baš kao i bilo koji drugi oblik vježbanja, tako i dizanje utega može pozitivno utjecati na raspoloženje i osloboditi nas od stresa jer se prilikom vježbanja otpušta hormon sreće - endorfin.
Popravlja držanje
Ako radiš za računalom, onda zasigurno imaš problema s lošim držanjem. Dizanje utega pomoći će ti da ispraviš svoja leđa i potaknuti da se držiš ravnije. Naime, kod vježbanja s utezima potiče se otvaranje prsnog koša, jačaju leđni mišići i poboljšava se sloboda kretanja.
Smanjuje bol u leđima
Bolovi u leđima mogu biti izazvani mnogim raznim faktorima, no mišićna neravnoteža, poput slabih koljena i nestabilnosti mogu tome dodatno doprinijeti. Većina ljudi misli da bol nastaje zbog napetosti, no ponekad je to samo posljedica loše biomehanike.
Poboljšava pamćenje i zdravlje mozga
Istraživanja su pokazala da tjelesna aktivnost može spriječiti ili odgoditi pad kognitivnih funkcija kod starijih osoba, bez obzira na njihovo trenutno neurološko stanje. Prilikom fizičke aktivnosti, poboljšava se krvni protok i prenosi se kisik u sve organe i u mozak. Takvi procesi pozitivno utječu na rad i funkcije mozga.
Utječe na povezanost s vlastitim tijelom
Kao i mnoge druge vježbe, tako i dizanje utega može pomoći da bolje upoznaš vlastito tijelo i da pomakneš određene granice. Vježbanje se poboljšava i koncentracija jer postajemo svjesniji vlastitog daha i svakog tjelesnog pokreta.