U ovom videu obradili smo temu čučnjeva, kako se pravilno izvode te koje nam dobrobiti oni nose. Čučnjevi su odlična vježba za izgradnju mišića donjeg dijela tijela te povećavaju stabilnost i kontrolu tijela. Kvalitetno građeni i snažni mišići donjih ekstremiteta, pojednostavit će i poboljšati svakodnevne aktivnosti poput hodanja, trčanja, skakanja, penjanja stepenicama i slično.
Kako pravilno izvesti čučanj:
- Postavimo stopala malo šire od kukova, lagano otvorimo stopala prema van. Kuk guramo unazad i dolje te sjednemo u čučanj - dovoljno je da je kuk u visini koljena.
- Sljedeća stvar na koju trebamo paziti je da stisnemo i uvučemo trbuh jer time zadržimo stabilan i čvrst trup te ravna leđa, dok prsa držimo visoko naprijed.
- Pazimo da koljena ostaju na mjestu, tj. da ne propadaju prema unutra
Postoje i trikovi za bolju izvedbu čučnja i aktivaciju mišića, koji su ustvari osnova za pravilnu izvedbu, no, rijetko se naglašavaju.
- Prvi od njih je da je potrebno rasporediti težinu preko cijelog stopala kako se kod spuštanja u čučanj težište ne bi prebacilo na prste gdje se nepotrebno opterećuje samo koljeno. Kako bi težina ostala ravnomjerno raspoređena, podigni prste od poda te tako radi čučnjeve.
- Drugi trik služi jačoj aktivaciji mišića stražnjice i stražnje strane natkoljenice. Kako bi to postigla, u donjoj fazi čučnja, svjesno stegni gluteuse i petama se odguruj od poda. Čim to napraviš, osjetit ćeš razliku.
Želiš li kroz čučnjeve dodatno aktivirati unutarnju i vanjsku stranu bedara, stani široko i otvori stopala pod 45 stupnjeva i spuštaj se u tzv. Sumo squat ili sumo čučanj. Tu svakako drži prsa visoko što će dodatno angažirati i sam trup te pazi da koljena prate liniju, tj. projekciju prstiju i ne padaju prema unutra.