Koje su dimenzije malonogometnog igrališta?

Futsal (dvoranski nogomet) je umanjena verzija velikog nogometa.

Igraju ga dvije momčadi od kojih svaka broji po četiri igrača i vratar. Tu se i nalazi najveća razlika između futsala i tzv. malog nogometa koji se u Hrvatskoj po turnirima uglavnom igra po sistemu 5+1, dakle pet igrača i vratar. No, tu ne prestaju razlike.

Pravila su pojednostavljena, ne postoji zaleđe, a lopta je tvrđa, manja i slabije odskače od površine. Čak i vratari imaju posebne rukavice "bez prstiju" da bi imali više osjećaja pri bacanju brze lopte prilikom kontranapada.

Novost je da krovna organizacija HNS odnosno Komisija za mali nogomet pokušava objediniti sva natjecanja (ligaška i turnirska) te ih staviti u ista Pravila nogometne igre i Propozicije natjecanja.

IGRALIŠTE

• igralište ima oblik pravokutnika, dužine od 25 do 42 m te širine od 15 do 20 m.
  • dimenzije gola su 3x2 metra, a mreže su izrađene od konoplje, najlona ili jute.
  • utakmica traje 2x 20 minuta, a vrijeme se zaustavlja kod prekida.
  • broj igrača je 4+ vratar, dok su na klupi sedam igrača.
  • broj izmjena je neograničen, a zaleđe ne postoji.
  • lopta je veličine br. 4, opsega ne većeg od 64cm ni manjeg od 62 cm. Težine je od 400-440 grama te pritiska 0,4-0,6 atmosfera, te ne smije odskakati manje od 50 cm niti više od 65 cm niti u prvom odskoku kada se spusti s visine od 2 metra.
  • na poleđini majica moraju se nalaziti brojevi od 1 do 15. Boje brojeva moraju se jasno razlikovati od boja dresa.
  • postoje dva suca na terenu, dok treći sudac bilježi prvih pet akumuliranih prekršaja koje je počinila svaka momčad u svakom poluvremenu, koje je označio sudac, te signalizira kad svaka momčad počini peti akumulirani prekršaj.
  • početni je udarac na početku utakmice, nakon postignutog pogotka, na početku drugog poluvremena i na početku svakog produžetka, (ako se produžeci igraju).
  • pogodak je postignut kad cijela lopta prijeđe poprečnu crtu, između stupova vrata i ispod prečke, pod uvjetom da nije ubačena rukom, unijeta ili namjerno udarena šakom ili rukom igrača momčadi koja napada, uključujući vratara.
  • u svakom poluvremenu se nakon pet prekršaja izvodi kazneni udarac s 10 m, a nakon šest prekršaja više nema živog zida.
  • ekipe imaju pravo zatražiti jednominutni odmor ("time-out") u svakom poluvremenu.