Jesi li čula za bereginje, slavensku gimnastiku za žene? Saznale smo sve o ovim neobičnim vježbama

O jogi, pilatesu i fitnessu znamo već sve, pa smo pronašle neobičan tip gimnastike s kojom možeš začiniti svoju vježbalačku rutinu

Jesi li čula za bereginje, slavensku gimnastiku za žene? Saznale smo sve o ovim neobičnim vježbama

Malo toga već nije rečeno o zdravom načinu života, vježbanju i važnosti svakodnevne tjelesne aktivnosti za ljudski organizam. Nutricionističkih i fitness savjeta, naputaka i opcija ima toliko da se u njima lako izgubiti. S obzirom na prezasićenost tržišta raznim fitness modernim opcijama, možda je najbolja solucija vratiti se korijenima i otkriti što su to naši preci vježbali i kako su održavali svoj duh i tijelo zdravim.

Image

Što je važnije za mršavljenje - prehrana ili vježbanje?

Među slavenskim narodima nekoć davno se vjerovalo u bereginje, ženske duhove koje su smatrane zaštitnicama biljaka, a prema staroslavenskoj mitologiji boravile su kao nimfe u barama. Upravo su te mistične vile iz slavenskih šuma inspirirale naše pretke da osmisle slavenski tip gimnastike za žene, koja je trebala od svake pripadnice nježnijeg spola stvoriti bereginju – plodnu, brižnu i majčinski nastrojenu ženu. 

Kroz spoj gimnastike, vježbi istezanja sličnih yogi, i slavensku mitologiju stvorena je tako vježbalačka praksa prožeta mistikom, a koja počinje ponovno biti popularna. Bereginje kao set vježbi osmisle su žene za žene, pa se tako standardne pozicije i vježbe snage miješaju sa slavenskim predajama, ali i tradicionalnim plesovima. Sve u svemu, zanimljiv spoj praksi naših pretkinja koji nas može poučiti mnogo toga o minulom životu ovih krajeva i naroda.


Fokus bereginja vježbi je na ženskim dijelovima tijela – prsima, bokovima, abdomenu i bedrima. Masažnim pokretima poboljšavaju se rad štitnjače i limfe. Dobro je znati da ove vježbe mogu izvoditi i trudnice. Redovitim djelujemo na fizičkom, energetskom i emocionalnom tijelu.

Praksa bereginja se tako sastoji od 27 vježbi, tj. položaja tijela koji se po točno određenom redu izvode jedan za drugim. Položaji su razvrstani u tri grupe (Gornji, Srednji i Donji  svijet) u kojima ima po devet krugova, a koji simboliziraju stupnjeve naše svijesti i svijeta koji nas okružuje. Tako svaki položaj ima svoje značenje, namjeru i simboliku.


Bereginje su inicijalno nastale u Rusiji, ali su se proširile diljem Istočne Europe. Danas ih se najviše prakticira u Rusiji i Srbiji, a u Hrvatskoj postaju sve popularnije pa tako imamo već nekoliko certificiranih instruktorica bereginja prakse. Iako se ovaj tip vježbi vjerojatno neće uskoro moći pronaći na rasporedima sati klasičnih fitness centara, određeni yoga studiji nude bereginja radionice gdje se žene mogu upoznati s ovim načinom vježbanja. Svakako zanimljiva alternativa običnom aerobiku, zar ne?