
Jesen je savršeno vrijeme za trčanje, ali pripazi na ovih nekoliko stvari

Rekreacija na zraku je uvijek dobra opcija, bez obzira na vremenske uvjete. Naravno, pritom ne mislimo da ideš trčati kada "padaju sjekire", no ako pada kiša, zaista nema razloga da ostaješ u toplini svoga kauča.
Jesensko vrijeme je vrlo promjenjivo i teško je savršeno se odjenuti. Stoga radije obuci kratku majicu i preko stavi tanku dugu, a po potrebi i šuškavac. Naravno, bilo bi dobro da nosiš funkcionalnu sportsku odjeću, od umjetnih materijala, koja se brzo suši.
Bez obzira na to što vani nije toplo, ne znači da ne trebaš piti vodu. Ljeti dok se "topiš" na suncu, pit ćeš ju jer tijelo osjeća potrebu, a i želi se rashladiti. U ovo doba godine i zimi, situacija je drugačija, znakovi žeđi su manje očiti. No, osobito ako se baviš sportom i pojačano znojiš, obvezno moraš u organizam unositi dovoljno tekućine kako bi mogla neometano obavljati metaboličke funkcije.
Lišće otpalo s grana, bilo ono suho ili mokro, izuzetno je sklisko. Otprilike koliko i led zimi. Stoga, ne podcjenjuj ga, već pripazi gdje staješ. Ako trčiš po neravnom terenu i makadamu, bilo bi dobro da imaš tenisice za trail, odnosno one s boljim prokliznim potplatima.
Ovo pravilo vrijedi za sva godišnja doba, no od posebne je važnosti kada se spusti temperatura. Mišiće treba zagrijati prije trčanja kako bi prevenirala ozljede. Dovoljno je napraviti desetak jednostavnih vježbica u kojima ćeš proći zglobove i mišiće od glave do pete. Nakon što otrčiš svoju kilometražu, isto toliko vremena odvoji za istezanje.
Nemoj da te netko s puškom zamijeni za medvjeda, divlju svinju ili jelena. Ako trčiš trailove ili tvoja staza za trening prolazi kroz šumu, odjeni se najšarenije što možeš. Na sreću, odjeća za trčanje i je najčešće u neonskim bojama. Na ovaj način možda ćeš si čak i život spasiti. Osim lovaca, bit ćeš vidljiva vozačima, biciklistima i ostalim trkačima.