Isprekidani post je trenutno vrlo popularan način prehrane, a temelji se na ciklusima jedenja i gladovanja. Periodi gladovanja mogu iznositi od nekoliko sati do nekoliko dana, a tijekom njih tijelo se regenerira i čisti od toksina. Osobe koje se ne bave tjelovježbom lakše će podnijeti gladovanje od onih koje se izlažu fizičkom naporu.
U nastavku pročitaj kako isprekidani post utječe na treninge, razloge za i protiv spajanja isprekidanog posta i vježbanja te, ukoliko se odlučiš trenirati dok gladuješ, kako najbolje uskladiti te dvije stvari.
(FOTO: Pexels)
Ljudi se odlučuju za kombinaciju isprekidanog posta i fizičke aktivnosti jer ubrzava mršavljenje. Naime, tijekom perioda posta, zalihe glikogena su potrošene i organizam počinje sagorjevati masti kako bi dobio energiju za vježbanje, što naravno dovodi do mršavljenja.
Pokazalo se i da treninzi tijekom posta rezultiraju većim gubitkom masnoća, nego oni u vrijeme kada normalno jedeš.
Studija provedena 2018., prenosi Medical News Today, pokazala je da kombiniranje isprekidanog posta i fizičke aktivnosti usporava starenje i smanjuje rizik od bolesti jer dovodi do pozitivnih metaboličkih promjena.
No, spajanje tjelovježbe i posta ima i negativnih strana.
Tvoje performanse neće biti na razini na kojoj su kada redovito jedeš, osobito ako se baviš profesionalnim sportom.
Postiš li, teže ćeš izgraditi mišiće. Taođer, možeš imati problema s tlakom, odnosno patiti od niskog krvnog tlaka, a postoji rizik i da ti razina šećera u krvi padne, što može uzrokovati nesvjesticu.
Ako se odlučiš za isprekidani post, bilo bi dobro da treninge prilagodiš dinamici prehrane, kako bi izvukla maksimum iz njih.
Ako ćeš postiti 16:8, odnosno 16 sati biti bez hrane, a u idućih osam jesti, u periodu kada jedeš možeš odraditi koji god želiš trening, aerobni ili anaerobni.
Treninzi se u najširem smislu dijele na aerobne i anaerobne. U aerobne ili kardio treninge, među ostalima, spadaju trčanje, hodanje i bicikliranje, a u anaerobne bodybuilding ili sprint - vježbe koje se izvode pod maksimalnim naporom u kratkom vremenskom periodu.
(FOTO: Pixabay)
Međutim, želiš li trenirati tijekom posta, trebala bi birati laganiji aerobni trening.
- Što i kada jesti kada planiraš imati trening?
Najbolje je jesti dva do tri sata prije vježbanja. Idealni obrok je onaj koji obiluje proteinima i složenim ugljikohidratima, poput cjelovitih žitarica.
Obrok nakon treninga trebao bi sadržavati također složene ugljikohdrate, visokokvalitetne proteine i masti koje će ubrzati oporavak.
No, za osobe koje imaju dijabetes ili nizak krvni tlak kombinacija posta i tjelovježbe nije dobra ideja. Isto vrijedi i za trudnice, dojilje i ljude koji imaju ili su imali poremećaj u prehrani.
U svakom slučaju, najbolje je slušati vlastito tijelo. Ako tijekom treninga za vrijeme posta osjetiš slabost, jednostavno prekini trening i odradi ga kada si sita i kada se dobro osjećaš. Još jedan važan detalj - ne zaboravi na tekućinu. Kada ne jedeš još je bitnije je da budeš hidrirana, odnosno da redovito kroz dan piješ vodu.