Dijeta sirovom hranom

Porast energije, emocionalna ravnoteža, normalizacija tjelesne mase samo su neki od pozitivnih rezultata ovakvog načina prehrane

Dijeta sirovom hranom

Ovaj nekonvencionalan i radikalan plan prehrane sastoji se od nekuhanih namirnica biljnog podrijetla sa "živim enzimima". 

Povijest dijete

Sirove su namirnice bile prvi dostupan izvor hrane. U devetnaestom stoljeću su Pokret prirodne higijene i njegov suvremenik i promotor Herbert M. Shelton popularizirali Dijetu sirovim namirnicama (koja postoji u nekoliko varijanti) u SAD-u. Strategija prehrane je umjereno popularna  i tipično je da ju slijede vegetarijanci, osobe iz javnog života i restorani sirovom hranom.

Kako djeluje?

Objašnjenje ove radikalne promjene u načinu života zagovara da namirnice u sirovom stanju zadržavaju svoja prehrambena svojstva i njihova konzumacija rezultira osnovnim fiziološkim pomacima – porastom energije, emocionalnom ravnotežom, usporavanjem procesa starenja, normalizacijom tjelesne mase, poboljšavanjem probavnog sustava, detoksikacijom, potiče imunološki sustav i smanjuje trigliceride i kolesterol. 

Žitarice, orašasti plodovi, sjemenke i grahorice zahtijevaju prethodno namakanje kako bi aktivirali neaktivne enzime; voće i povrće mogu se jesti bez prethodne pripreme. Sljedbenici dijete mogu uključiti i namirnice životinjskog porijekla ili kuhane namirnice, ali dijeta zagovara da više sirove  hrane rezultira boljim zdravstvenim rezultatima. Neka znanstvena istraživanja govore u prilog tome da pojedini nutrijenti kuhanjem postižu apsorpciju u organizmu. Povećan unos voća i povrća potvrđen je u borbi s kolesterolom i razinom triglicerida. 

Prednosti i nedostaci

Sirova se hrana lako probavlja te ovakva dijeta čisti probavni sustav i povećava proporcionalni unos voća i povrća, a time i vlakana, vode i nekih vitamina i minerala. Istovremeno utječe na smanjen unos kalorija i nekih masti. Uzimajući sirovu hranu nije lako prejesti se, ali je lako osjećati se sitim bez konzumiranja velike količine kalorija. Dijeta koja se u potpunosti sastoji od unosa sirove hrane može dovesti do manjka vitamina B12, pa su potrebni dodaci prehrani. Unos proteina i kalcija također može biti smanjen. 

Je li ova dijeta za vas? 

Ovaj plan unosa sirove ili djelomično sirove hrane može se činiti prikladnim vegetarijancima ili pobornicima zdrave prehrane koji se žele hraniti neobrađenim namirnicama. Nažalost, sirova hrana sadrži pesticide, pa je nužno konzumirati organski uzgojene namirnice, što može biti skupo. 

Dostupnost

Sve namirnice mogu se nabaviti na tržnicama ili u većim trgovinama. 

Promjene u načinu života.

Dijeta zahtijeva planiranje jelovnika unaprijed, a priprema i nabavka namirnica mogu trajati duže. 

Uvažite i ovo...

Morali bi jesti barem 70% ili 100% sirove hrane da biste postali pravi "sirovi jedač". Jednostavno nabavite miješalicu (blender) i dehidrator i spremni ste za početak. 

U nastavku pogledajte primjer jelovnika kod ove dijete. 

Jelovnik

subota

doručak: pizza sa sirovim nadjevom
ručak: voće i povrće s dipom
večera: gazpacho i krekeri

nedjelja

doručak: salata od sirova graha
ručak: mlijeko od kokosa i sirovi smoothie
večera: sendvič od zelene salate, klica i vege salate

ponedjeljak

doručak: voće, klice, sjemenke
ručak: mlada pšenica, sok od voća ili povrća
večera: sendvič od klica s kruhom pripremljenim od sirovih sastojaka

utorak

doručak: voćna salata, avokado
ručak: voće i povrće
večera:salata od sirovih sastojaka prethodno namočenih riže i graha 

srijeda

doručak: sirove žitarice s orahovim mlijekom
ručak: voćni smoothie
večera: sendvič od sirovih sastojaka s gljivama

četvrtak

doručak: smoothie sa zobenim čokoladnim mlijekom
ručak: voće i povrće s hummusom
večera: vegi salata sa sirom i kruhom

petak

doručak: voće, sirove žitarice
ručak: sok od povrća, klice
večera: sendvič od sirovih sastojaka i voće

Izvor: www.living-foods.com
Boutenko, V.: Zeleno za zdravlje (2007., Teledisk d.o.o.)
Foto: Apolonia/Freedigitalphotos.net