Emocionalna deprivacija

Je li moguće ne znati voljeti? Kažu stručnjaci da je, ali evo i kako si pomoći

Mnogi nisu nikad ni pomislili kako bi život izgledao bez mogućnosti proživljavanja emocija, ali i ljubavi. No, kako se ovaj zaista problem može javiti - uglavnom kao posljedica traume - psihologinja otkriva znakove emocionalne uskraćenosti, ali i kako izaći iz začaranog kruga

profimedia-0574334696.jpg
Foto: Profimedia

Što učiniti?

Pronalaziš li se u ovim scenarijima ili ti se čini da se netko iz tvoje okoline nosi s ovim problemom, važno je potražiti psihološku pomoć. Posrijedi je trauma koja se godinama gomilala te ne može nestati preko noći. Važno je osvijestiti da se boriš s ovim problemom i da teško izražavaš emocije, naklonost i ljubav. Prihvaćanje vlastite uskraćenosti ključno je za oporavak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Teško je stopostotno zadovoljiti svoje potrebe, no dobro je znati što znači doći do 70 ili 80 posto. One potrebe koje nisu zadovoljene trebaju se izraziti kroz prisnu komunikaciju, a ne zahtjeve'', tvrdi psihologinja Avigail Lev.

Image
Foto: Pexels

Komunikacija je važna kako bi tvoj partner ili bilo tko s kim si u doticao bio svjestan koje tvoje potrebe nisu zadovoljene - pa postupio razumno i racionalno. "Morate pronaći drugačiji način kako se nositi s tom gladi i tolerirati tu glad", poručuje dr. Lev i dodaje da je u tom pogledu važno biti okružen ljudima koji će razumjeti tvoje potrebe, ali i ti njihove.

5/6