Emocionalna deprivacija

Je li moguće ne znati voljeti? Kažu stručnjaci da je, ali evo i kako si pomoći

Mnogi nisu nikad ni pomislili kako bi život izgledao bez mogućnosti proživljavanja emocija, ali i ljubavi. No, kako se ovaj zaista problem može javiti - uglavnom kao posljedica traume - psihologinja otkriva znakove emocionalne uskraćenosti, ali i kako izaći iz začaranog kruga

profimedia-0574334696.jpg
Foto: Profimedia

'Eksplodiraju'

Dopuštajući da njene potrebe, stavovi i strahovi budu tako dugo zarobljeni, osoba će u jednom trenutku 'eksplodirati'. Prema riječima psihologinje Lev, htjet će brže-bolje dobiti i doživjeti ono što je predugo zatomljavala. I male stvari odjednom će joj postati značajne, a samo je pitanje vremena kad će je naljutiti sitnica. Druga strana bi to mogla povezivati s pasivnom agresijom i prevelikim stresom što dovodi do prepirki i svađa. Čak i jednostavne rečenice poput: ''Bi li me htio/la zagriti'', osoba s emocionalnom deprivacijom pretvorit će u naredbe nalik: ''Želim zagrljaj, sada''.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve je to rezultat psihološke traume, nedovoljno brze reakcije i suočavanja s problemom. Na kraju, iz takvih se naizgled grubih rečenica da iščitati da osoba pati i da želi nadoknaditi i popraviti štetu.

Image
Foto: Pexels
4/6