Jesi li ikad čula nekoga da kaže: Čini mi se da on/ona zaista ne zna voljeti. Kao da je lišen/a tog osjećaja. Nad tom izjavom možda si ostala začuđena, a možda si se upitala kako je moguće da netko nije iskusio ljubav. Zna li ta osoba onda voljeti sebe?
Stručnjaci kažu da je sasvim moguće da netko ne poznaje ljubav. Teško im je zavoljeti i nerijetko se boje ljubavi. Zapravo se pribojavaju da će ostati povrijeđeni. Iako jednim dijelom stupaju u romantične odnose, temelje ih na svojim interesima – želji i samozadovoljstvu, i izgledno je da će to kad-tad izaći na vidjelo.
Kao glavno izvorište ovog problema psiholozi izdvajaju sindrom emocionalne deprivacije koji osobu potpuno ili dugotrajno sprječava u doživljavaju emocija – pa i ljubavi.
Kao i svaki problem i poremećaj ponašanja, i ovaj ima korijene. ''Emocionalna deprivacija proizlazi iz nezadovoljenih potreba u djetinjstvu", kaže psihologinja dr. Avigail Lev za portal The Zoe Report i dodaje da su ovom sindromu skloniji ljudi koji su odrastali uz roditelje koji im nisu bili dostupni i posvećeni te im nisu pokazivali naklonost, privrženost, ljubav i razumijevanje.
U odrasloj dobi takva osoba sumnja u mogućnost uspostavljanja bliske veze, a i za samu sebe može misliti da je beskorisna. Sputava se u osobnom razvoju, srozava joj se samopoštovanje, javlja se osjećaj praznine i misao da ne može preuzeti kontrolu nad situacijom. Sve to ostavlja ozbiljne posljedice na njeno psihičko stanje.
U nastavku izdvajamo najčešće znakove poteškoća pri iskazivanju i doživljavanju ljubavi.