Jesi li ikad čula za mjesečevu dijetu koju su pratile Madonna i Demi Moore? Riječ je o jednodnevnom postu koji se prakticira za vrijeme punog mjeseca, a mnogi tvrde da možeš izgubiti čak do tri kilograma u 24 sata. Istražili smo kako mjesečeva dijeta zapravo funkcionira.
Što je mjesečeva dijeta?
Prema astrologiji, puni mjesec je vrijeme čišćenja, pa se mnogi odlučuju za post upravo tada. Ovaj post traje 24 sata, a preporučuje se da ga prakticiraš cijeli dan punog mjeseca, ne samo od večeri do večeri. Na primjer, ako je puni mjesec 12. veljače u 14:53, trebaš započeti post tada i završiti sljedeći dan u isto vrijeme.
Nedostaci mjesečeve dijete
Iako jedan dan posta obično ne šteti, ova dijeta ima i svoje nedostatke. Gubitak težine obično se svodi na gubitak vode i ugljikohidrata, a neće rezultirati dugoročnim mršavljenjem. Ako je koristiš kao jedini način mršavljenja, brzo ćeš vratiti izgubljene kilograme. Također, postoji rizik od dehidracije jer, iako piješ vodu, tijelo ne dobiva hranu koja daje dodatnu tekućinu. Ako imaš bilo kakvih zdravstvenih problema, uvijek se posavjetuj s liječnikom prije nego što odlučiš isprobati ovu dijetu.
Kako provesti mjesečevu dijetu?
Cilj ove dijete je postiti 24 sata, bez hrane i zaslađenih napitaka, poput sokova, smoothija ili alkohola. Bitno je piti puno vode – najmanje 2 litre dnevno. Možeš piti i kavu ili čaj, ali bez mlijeka i šećera. U nekim varijantama dijete dopuštaju i svježe cijeđene sokove, ali bez ikakvih dodatnih zaslađivača i po mogućnosti razrijeđene s vodom.
Kada je Mjesec pun u 2025. godini?
- 13. siječnja (23:27h)
- 12. veljače (14:53h)
- 14. ožujka (7:55h)
- 13. travnja (2:22h)
- 12. svibnja (18:56h)
- 11. lipnja (9:44h)
- 10. srpnja (22:37h)
- 9. kolovoza (9:55h)
- 7. rujna (20:09h)
- 7. listopada (5:47h)
- 5. studenog (14:19h)
- 5. prosinca (0:14h)
Što se događa nakon dijete?
Kada završiš post, važno je da tijelo vratiš u normalu postepeno. Počni s manjim obrocima, poput smoothieja ili laganih jela, a kasnije postupno dodaj veće obroke. Ovaj prijelaz je važan kako bi izbjegla neugodne simptome i omogućila svom probavnom sustavu da se polako oporavi.
POGLEDAJ VIDEO: Vedran Spevan: Kako pravilno izvesti čučanj