Misteriozna antička mjesta koja i danas golicaju ljudsku maštu

Tajanstvena mjesta intrigiraju znanstvenike diljem svijeta

Misteriozna antička mjesta koja i danas golicaju ljudsku maštu

Diljem svijeta postoji velik broj neobičnih ruševina iz daleke povijesti koje i dandanas golicaju ljudsku maštu i intrigiraju velik broj znanstvenika i povjesničara, stvarajući pravu enigmu vezanu uz njihov nastanak, porijeklo i svrhu.

Bacimo pogled na neke od najmisterioznijih drevnih mjesta diljem svijeta. 

Nazca linije, Peru

Nazca linije su niz ogromnih crteža na tlu (geoglifi), a nalaze se u pustinjskoj pokrajini Nazca u Peruu. Protežu se u dužinu više od 80 km između gradova Nazca i Palpa, a nastale su 200 god. pr. Kr. kada nije bilo zračnog prijevoza niti bilo kakve naprednije tehnologije.

S obzirom na to da njihovo porijeklo, kao ni svrha nije jasno, oko toga su se stvorile brojne špekulativne teorije, a jedna od njih tvrdi kako su linije vjerojatno služile vanzemaljcima kao sletište i uzletište.


Image


/ /

Machu Picchu

Machu Picchu je sveti grad Inka smješten na najvišem dijelu istočnih Andi u Peruu, odnosno na istočnim padinama planinskog lanca iznad doline rijeke Urubamba i neposredno iznad naselja Aguas Calientes, na visini od 2.350 metara nadmorske visine. Machu Picchu najvjerojatnije je izgrađen oko 1300. godine, ali otkriven je 1911. godine kada ga je otkrio Amerikanac Hiram Bingham.

Iako je poznato mnogo informacija o tehnologiji i kulturi Inka, ovo tajanstveno i drevno mjesto postavlja brojna pitanja o gospodarstvu i načinu života tog drevnog naroda. Također, tapiserije koje su ondje pronađene sadrže drevne spise i zapise koje nitko do danas nije uspio dešifrirati.

Machu Picchu ima površinu od 32.500 hektara, a arheolozi tvrde kako Machu Picchu nije bio grad u klasičnom smislu riječi jer nisu pronađeni ostaci birokratske uprave, trgovine ili vojne utvrde. Pretpostavlja se kako je građen kao carski posjed i religijsko utočište ili pak kao tajni ceremonijalni grad.


Image


/ /

Tiahuanaco

Tiahuanaco je prastari  grad koji se nalazi u bolivijskim Andama, koji je skoro 500 godina bio vjerska i politička prijestolnica Tiahuanaco kulture (500.-1200.). Smatra se najvažnijom kulturom koja je prethodila Inkama. Smješten je  na zapadnim bolivijskim visoravnima, oko 72 km zapadno od La Paza i na nadmorskoj visini od 3.850 m.

Tiahuanaco je upisan na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine  2000. godine jer "njegovi monumentalni ostaci svjedoče o kulturnom i političkom značaju kulture koja se razlikuje od svih ostalih pretkolumbovskih kultura Amerika".

Ruševine ovog prastarog grada još su jedan dokaz nevjerojatnog i vrlo preciznog antičkog inženjerstva. 


Image


/ /

Teotihuacán

Teotihuacán, odnosno "Rodno mjesto bogova" je bio najveće gradsko središte Srednje Amerike tijekom klasičnog razdoblja pretkolumbovske Amerike (200. - 700. god.). Brojio je oko 200.000 stanovnika te je u ono vrijeme bio  jedan od najvećih gradova na svijetu. Otkrili su ga Azteci, no nije poznato tko ga je izgradio, kako i zašto. 

Smješten je u meksičkoj saveznoj državi México, 45 km sjeveroistočno od Mexico Cityja. U ovom su antičkom gradu pronađene neke od najvećih piramida i stambenih kompleksa pretkolumbovske Amerike, organiziranih oko slavne "Avenije mrtvih", s dobro sačuvanim zidnim slikama i jedinstvenom lončarijom.

Grad je upisan na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Americi 1987. godine.

Image


/ /

Piramide u Gizi

Za egipatske piramide znaju svi, a piramide u Gizi ili Nekropola u Gizi u Egiptu spadaju među najpoznatije i najstarije građevine čovječanstva. Nalaze se na zapadnom rubu doline Nila, a od centra Kaira su udaljene 15 kilometara. Pretpostavlja se da su služile za zbrinjavanje balzamiranih posmrtnih ostataka faraonovih mumija koje su se skrivale duboko u unutrašnjosti za njihov zagrobni život. Jedine su preostale od Sedam svjetskih čuda antike.

Najverojatnije su ih izgradili egipatski faraoni, iako se mnogi ne slažu s tom činjenicom. Arheolozi su zadivljeni načinom na koji su izgrađene, kao i mnogobrojnim tajnim odajama, tunelima i prolazima od kojih su neki otkriveni tek nedavno. 



Image


/ /

Uskršnji otok

Uskršnji otok ili Rapa Nui je otok na jugu Tihog oceana (Polinezija), a upravno pripada Čileu.

Nalazi se oko 3.600 km zapadno od Čilea. Otok je otprilike trokutasta oblika, a sačinjen je od tri vulkana Poike, Rano Kau-a i Terevake. Najpoznatiji je po svojim mnogobrojnim moai, golemim kamenim kipovima koji se prostiru duž obale. Gotovo cijeli Uskršnji otok danas je nacionalni park, a 1988. godine je upisan na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Australiji i Oceaniji.

Jedna od kontroverznih činjenica oko stanovnika otoka jest porijeklo moai kipova. Naime, neki istraživači smatraju kako su kipove izgradila bića s drugih planeta.



Image


/ /

Stonehenge, Engleska

Stonehenge je vjerojatno jedna od najčudnijih i najpoznatijih misterioznih građevina na svijetu, a potječe iz neolitika i brončanog doba.

Smješten je u okolini Amensburya u Engleskom okrugu Wiltshire, a u UNESCO-ov popis Zaštićene baštine Stonehenge je dodan tijekom 1986. godine.

Prethistorijski spomenik građen je od ogromnih kamenih blokova, a danas je u ruševnom stanju. Iako nije poznato kojoj je svrsi Stonehenge služio pa su se oko toga stvorile brojne misterije i tajanstvene teorije, najvjerojatnije je služio u obredne ili vjerske svrhe.



Image


garethwiscombe / Foter / CC BY



Izvor: travel.allwomenstalk.com
hr.wikipedia.org