I ove je zime Ledeni park na Trgu kralja Tomislava u Zagrebu bilo je jedno od najposjećenijih mjesta tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana no klizališta su (većinom do ožujka) dostupna na više mjesta u Zagrebu, točnije na Šalati, Domu sportova i Velesajmu.
Ako ste još u dvojbi posjetiti neko od klizališta koje je ove zime otvoreno u vašem gradu, da li ići sami ili pružiti zabavu i užitak klizanja samo djeci, donosimo vam korisne informacije o cijenama, opremi za klizanje, te dobrobitima te rekreativne aktivnosti za zdravlje, kondiciju i bolje raspoloženje u tmurnim zimskim danima.
Stanite na klizaljke i krenite
Svladanje klizačkog umijeća uvijek je zabavno, posebice ako ste u društvu. No, klizanje je ujedno i korisna fizička aktivnost koja razvija ravnotežu i koordinaciju i kod koje su u pokretu sve skupine mišića u tijelu. Klizanje je najbolja rekreacija koju možete izabrati, bez obzira na dob, i bez obzira na neizbježne padove na ledu. Klizanje poboljšava ravnotežu, ima bolji učinak od rolanja, trčanja i vožnje bicikla. Jača zglobove i gležnjeve, jer sinkronizirane kretnje potrebne da bismo se klizali pružaju zglobovima i mišićima odličnu tjelovježbu te će u vrlo kratkom roku zglobovi i gležnjevi postati fleksibilni.
Klizanje zahtijeva interakciju svih mišića što znači da tijekom klizanja rade apsolutno sve mišićne skupine, odnosno cijelo tijelo. Klizanje poboljšava kondiciju a također je i odlična kardio-tjelovježba. Želite li smršavjeti ili održati željenu kilažu, klizanje će vam pomoći u tome jer ćete, dok se kližete i zabavljate, sagorijevati kalorije. U sat vremena klizanja možete sagorjeti između 300 i 650 kalorija, ovisno o tome kojom jačinom kližete. Da biste osjetili sve ove učinke klizanja, dovoljno je da kližete dva do tri puta tjedno po pola sata.
Djeca i klizanje
S prvim koracima na ledu djeca mogu započeti u dobi od dvije ili tri godine. Između četvrte i pete godine djecu već možemo uključiti u pedagoški proces, odnosno upisati ih u školu klizanja gdje će usvojiti tehniku klizanja. Aktivnosti na ugaženom snijegu i ledu za djecu predškolske dobi i učenike ne samo da su odlična zabava na svježem zraku, već su i vrlo korisne za njihov rast i razvoj.
Oprema za klizanje
Za klizanje su potrebne klizaljke, kaciga, obično za djecu ili kapa, vodootporne rukavice, topla odjeća, to može biti kombinezon, a poželjne su i nepromočive hlače, te štitnici za koljena i za laktove. Kaciga i rukavice posebice su bitne za djecu kako bi se zaštitili kod pada od dodira s klizaljkama.
Kako izabrati klizaljke ?
Najvažnije su kod klizanja dakako kvalitetne klizaljke. Do broja 35 uglavnom se upotrebljavaju prilagodljive dječje klizaljke, koje ne bi trebale biti previsoke. Za veće brojeve najprije treba razmisliti za što ćete ih upotrebljavati. Za učenje klizanja koje uključuje razne rekreativne elemente, kao što su skokovi, okreti i piruete, preporučuje se kožnate cipele koje moraju nuditi dovoljno potpore gležnju. Isto vrijedi i za hokejske klizaljke. Najbolje je da takve klizaljke nosi samo jedan korisnik jer se klizaljke oblikuju po nozi.
Na tržištu se mogu odabrati plastične pancir-klizaljke, koje su na prvi dojam vrlo udobne i tvrde, ali nisu elastične. Naravno, zahtjevniji korisnici mogu nabaviti poluprofesionalne i profesionalne klizaljke, ako žele na ledu izvoditi i nešto više.
Bez obzira na vrstu klizaljki preporučljivo je bar jedanput ili dvaput na sezonu nabrusiti klizaljke. Nakon svakog klizanja donji dio klizaljki (koji se zove nož) obavezno treba obrisati mekom krpom kako klizaljke ne bi zahrđale. Klizaljke su primjerene samo za hodanje po gumenom putu koji vas vodi od klupice do klizališta. Nikako ne smijete s njima stati na beton jer ćete ih pri tome odmah oštetiti.
Cijene klizanja
Rekreativno klizanje u Domu sportova već 40 godina privlači brojne ljubitelje klizanja kako najmlađih u jurarnjim terminima, tako i onih mlađih i malo starijih u popodnevnim i večernjim terminima. Sezona klizanja u Domu sportova počinje krajem rujna i traje do početka ožujka. Svaku godinu velik broj klizača uživa na ovom klizalištu uz najnovije spotove i dobro odabranu glazbu sa odličnim ozvučenjem iz našeg razglasa i video spotova sa centralnog displeja. Klizalište je javnosti otvoreno većinu dana od 11 do 12:30 te od 20 do 21:30. (Detaljnije pogledajte OVDJE).
Cijena karte za klizanje radnim danom i vikendom prije podne je 15 kuna, tada je i iznajmljivanje klizaljki 15 kuna. Vikendom poslijepodne klizanje i posudba klizaljki iznose po 20 kuna.
Klizalište na Velesajmu sa sastoji od Velike ledene dvorane koja se uglavnom koristi za rekreativno klizanje, te treninge hokejaša i klizača. Vikendom je dvorana otvorena za rekreativno klizanje građana. Do 14. siječnja klizanje je dopušteno svakim danom u dva termina od 10 do 13 te od 20 do 21:30. Nakon toga samo u navedenom večernjem terminu. Cijene klizanja i najma klizaljki jednake su onima za Dom sportova.
Na zagrebačkoj Šalati termini za klizanje su: srijeda, četvrtak i petak: 18:00 – 19:30; subota, nedjelja, blagdani: 10:30 – 12:00, 18:00 – 19:30, 20:30 – 22:00. Cijena karte za klizanje radnim danom i vikendom prije podne je 15 kuna, tada je i iznajmljivanje klizaljki 15 kuna. Vikendom poslijepodne klizanje i posudba klizaljki iznose po 20 kuna.
Škola klizanja na zagrebačkoj Šalati traje sve do sezone leda na ŠRC Šalata, obično do pred kraj ožujka. Škola se održava svake subote i nedjelje od 12.45 do13.45h, a predviđena je za djecu i mlade od 3-14 godina. Nošenje rukavica je obvezno. Škola se naplaćuje u vidu mjesečne članarine u iznosu 200 kn ili u vidu članarine za svaki pojedini dolazak i izlazak na led u iznosu od 20 kn. Najam klizaljki za one koji ih nemaju iznosi dodatnih 15 kuna.
Još nije kasno da uživate u zimskim aktivnostima