Granat je fascinantni poludragi kamen koji već tisućljećima očarava ljude svojom dubokom crvenom bojom i bogatom simbolikom. Ovaj dragulj, poznat kao kamen rođenja za siječanj, nosi u sebi drevnu povijest i snažno duhovno značenje koje ga čini posebno privlačnim kako kolekcionarima tako i ljubiteljima kristala.
Granat značenje
Naziv "granat" potječe od latinske riječi "granatum", što znači zrno ili sjemenka, zbog njegove sličnosti sa sjemenkama nara. Kroz povijest, granat se može pronaći u grobnicama faraona, rimskim pečatima i srednjovjekovnom nakitu. Granat se tradicionalno smatra moćnim zaštitnim kamenom koji štiti od negativnih energija i nesreća. Vjeruje se da njegovim nositeljima daje snagu i izdržljivost u teškim trenutcima.
Kao kamen strastvene crvene boje, granat se povezuje s romantičnom ljubavlju, seksualnom energijom, emocionalnom ravnotežom i jačanjem veza među ljudima. Iako nisu znanstveno dokazana, granatu se pripisuju brojna ljekovita svojstva. Kaže se da poboljšava cirkulaciju, jača imunološki sustav i pomaže pri detoksu organizma. Također navodno pomaže pri problemima s plodnošću.
- Zaštita i snaga
- Ljubav i strast
- Jačanje imunološkog sustava
- Detoksikacija organizma
- Pomoć pri problemima s plodnošću
Granat vrste
Danas se granat najčešće koristi u izradi nakita, posebno prstenja i ogrlica. Također je popularan među praktikantima kristaloterapije i onima koji vjeruju u energetska svojstva kristala. Zbog svoje izdržljivosti i pristupačne cijene, granat je odličan izbor za svakodnevni nakit.
Pirop granat
Ova klasična varijanta granata poznata je po svojoj intenzivnoj tamnocrvenoj boji koja podsjeća na rubin. Najčešće se nalazi u Češkoj i dijelovima istočne Europe. Pirop je posebno cijenjen u izradi vintage nakita i često ga možete vidjeti u viktorijanskim komadima.
Almadin
Ovaj prekrasni kamen varira od ljubičasto-crvene do tamnocrvene boje. Najveća nalazišta su u Šri Lanki i Indiji. Almadin je najčešći tip granata i poznat je po svojoj izvanrednoj čistoći i sjaju.
Demantoid
Ova rijetka zelena varijanta jedna je od najvrjednijih vrsta granata. Prvo je otkriven u Rusiji i dugo je bio rezerviran samo za carsku obitelj. Najcjenjeniji primjerci pokazuju poseban "konjski rep" efekt pod mikroskopom.
Tsavorit
Karakterizira ga intenzivno zelena boja koja može nadmašiti i smaragd. Otkriven je relativno nedavno, 1960-ih u Tanzaniji. Danas se smatra jednim od najljepših zelenih dragulja na svijetu.
Spessartin
Poznat po svojoj živahnoj narančastoj do narančasto-crvenoj boji. Najbolji primjerci dolaze iz Namibije i Mozambika. Posebno je cijenjen zbog svoje rijetke "mandarin" narančaste nijanse.
Granat održavanje i čišćenje
Briga o granatu nije previše komplicirana, ali traži malo pažnje. Evo savjeta kako ga možeš održavati u najboljem stanju.
Kad primijetiš da je granat izgubio svoj sjaj, nježno ga očisti mekom četkicom i blagom sapunicom, baš kao što bi oprezno očistila svoje omiljene sunčane naočale. Zatim ga isperi mlakom vodom, baš kao kad ispireš šampon s kose. Izbjegavaj ultrazvučno čišćenje jer može biti previše grubo za tvoj kamen. Umjesto toga, jednom mjesečno napravi malu energetski osvježavajuću ritualnu čaroliju - drži ga pod tekućom vodom, kao da ga malo spajaš s prirodom. Čuvaj ga odvojeno od drugih kristala, u mekoj vrećici ili kutijici - nitko ne voli ogrebotine pa tako ni tvoj dragi kamen. I pazi da ga ne ostavljaš na jakom suncu ili blizu jakih kemikalija – tretiraj ga kao svoju omiljenu biljku.
- čišćenje mekom četkicom i blagom sapunicom
- energetsko čišćenje pod vodom
- držati podalje od drugih grubljih kristala
- držati podalje od jakog sunca i kemikalija
POGLEDAJ VIDEO: Frajerica nakit